به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، تنش‌ها بین ترکیه و فرانسه درپی گزارش‌ها مبنی بر تصمیم پاریس برای اعزام نیرو به منبج و پشتیبانی از شبه‌نظامیان کُرد سوری، رو به افزایش است.

«نورالدین جانیکلی» وزیر دفاع ترکیه امروز (شنبه) گفت: «با توجه به اینکه خطر داعش تا حد زیادی برطرف شده، پس دلیل موجهی برای حضور نظامیان فرانسه یا هر کشور دیگری در سوریه وجود ندارد».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» جانیکلی با اعلام خطر به فرانسه،‌ گفت اگر پاریس گامی برای حضور نظامی در شمال سوریه بردارد، اقدامی خلاف قوانین بین‌المللی و نوعی اشغالگری خواهد بود.

«بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه نیز ضمن محکوم کردن پیشنهاد فرانسه برای میانجی‌گری بین ترکیه و کردهای سوریه، گفت: «چه کسی به تو این مسئولیت را داده است؟ ما به مذاکره با تروریست‌ها نیازی نداریم، ما آنها را نابود می‌کنیم».

ایلدیریم با بیان اینکه مقامات فرانسه در فهم این مسئله مشکل دارند، تاکید کرد: «فرانسه با آغوش باز از تروریست‌ها استقبال می‌کند. همان کسانی که قتل‌عام در بوسنی را تماشا کردند اکنون جنایات در سوریه را به نظاره نشسته‌اند. آنها دشمنی خود در برابر اسلام یا ترک‌ها را پنهان نمی‌کنند».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - معیار جذب وکلا باید صلاحیت علمی باشد/کانون وکلا قانون را اجرا نمی‌کند

روز گذشته نشریه فرانسوی «ماریان» گزارش داد که امانوئل ماکرون مصمم به مقابله با عملیات «شاخه زیتون» ترکیه است و قصد دارد «برای پشتیبانی از کردهای سوریه» به منبج نیرو اعزام کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :