به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، مهمترین شهرهای غوطه: عربین، سقبا، زملکا، عین‌ترما، حرستا دوما و مهمترین شهرک‌ها: الملیحه، النشابیه، العتیبه، الشفونیه، حموریه و کفربطنا است.

اطراف غوطه را تا قبل از جنگ، انواع باغات میوه و درختان سرسبز فرا گرفته بود که در طول هفت سالی که از جنگ گذشته است،‌ در آتش جنگ سوخته است.

جمعیت غوطه: قبل از بحران،‌ حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر در غوطه زندگی می‌کردند، اما با تشدید درگیری و سیطره گروه‌های تروریستی مختلف و وخامت اوضاع انسانی، شمار زیادی از ساکنان مجبور به ترک غوطه شدند به‌طوری که بر اساس آمار سازمان ملل، تنها ۴۰۰ هزار نفر در غوطه باقی ماندند و بیش از یک میلیون نفر به‌سبب حضور تروریست‌ها مجبور به ترک این منطقه شدند.

با آغاز تحرکات گروه‌های مسلح در سوریه، غوطه شرقی دمشق از اولین مناطقی بود که تحرکات مسلحانه در آن در سال ۲۰۱۲ آغاز شد که در آغاز با سلاح‌های محلی و در ادامه با پشتیبانی خارجی از به‌اصطلاح معارضان، این سلاح‌ها توسعه یافت تا جایی که آنها توان سرنگون کردن هواپیما را هم به‌دست آوردند به‌طوری که غوطه به محلی برای حملات تروریست‌ها به پایتخت سوریه و شلیک خمپاره و موشک به محله‌های مختلف دمشق و حومه تبدیل شد که در نتیجه آن بیش از ۱۲ هزار غیرنظامی جان باخته و هزاران نفر هم زخمی شدند.

برای دریافت فایل اصلی با کیفیت بالا  اینجا  کلیک کنید.

زمان سیطره گروه‌های مسلح بر غوطه شرقی: سال ۲۰۱۲ گروه‌های مسلح بر غوطه مسلط شدند و اواسط همان سال، نبرد خود را با عنوان نبرد دمشق آغاز کردند.

در هر منطقه یا روستایی در غوطه یک گروه مسلح فعالیت می‌کرد.

گروه‌های مسلح اصلی در غوطه: گروه‌های مسلح در غوطه پس از ادغام گروه‌ها در یکدیگر به چهار گروه اصلی تقسیم شدند:

جیش‌الاسلام: در سال ۲۰۱۳ به‌سرکردگی زهران علوش شکل گرفت. افکار سلفی نزدیک به شبکه القاعده ویژگی مهم سرکردگان و اعضای آن بوده است،‌ زهران علوش در تجاوز دقیق به مواضع این باند در شهرک اوتایا در اکتبر سال ۲۰۱۵ به‌هلاکت رسید. جیش‌الاسلام قوی‌ترین گروه مسلح در غوطه قلمداد می‌شد که تعداد اعضایش بین ۱۰ تا ۱۴ هزار نفر برآورد شده‌اند، این باند را بازوی نظامی عربستان در ریف دمشق قلمداد می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۶ دلیل نزدیک شدن عربستان به ایران؛ ریاض به اشتباهات خود و هزینه‌های سنگین آن پی برد - شمس آباد

فیلق‌الرحمن: این گروه تروریستی با پیوستن به جیش‌ الاسلام بیزاری کرد، سرکردگی آن را افسر سابق ارتش سوریه به‌نام عبدالناصر شمیر به‌عهده گرفت، از پشتیبانی‌های قطر و کویت بهره‌ برده است، تعداد اعضای این گروه دو هزار نفر اعلام شده بود.

جبهه تحریر الشام: جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه است، شمار تروریست‌های این گروه مورد پشتیبانی آشکار قطر در غوطه شرقی حدود ۱۵۰۰ نفر بود که بسیاری از آنها غیرسوری بودند، این گروه وارد درگیری با دیگر گروه‌های تروریستی در غوطه شده بود.

حرکه احرار الشام: این گروه به‌طور اساسی در شهر حرستا فعال بود و به‌طور مستقیم به ترکیه وابسته بود، شمار تروریست‌هایش حدود دو هزار نفر اعلام شده بود.

دولت سوریه در سال ۲۰۱۴ آخرین گذرگاه به‌سمت غوطه شرقی را بست، با وجود محاصره گروه‌های تروریستی در غوطه از سوی ارتش سوریه، اما غذا و دارو برای ساکنان غیرنظامی ارسال می‌شد، در سال ۲۰۱۴ گروه‌های مسلح توافقی را برای آشتی با دولت سوریه امضا کردند که بر اساس آن توافق شد تا دولت در اطراف غوطه و گروه‌های مسلح هم در داخل غوطه حضور داشته و درگیری میان آنها رخ ندهد، این توافق به‌مدت سه سال و نیم پابرجا بود که در می ۲۰۱۷ از هم فروپاشید.

حقیقت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی

غوطه شرقی دمشق در صدر مناطقی قرار داشت که شهرها و مناطق آن هدف حملات شیمیایی گروه‌های تروریستی قرار گرفت، اما کشورهای غربی و عربی حامی این گروه‌ها بلافاصله به اتهام‌زنی به دولت سوریه پرداختند بدون اینکه برای اثبات ادعاهای خود مدرک ارائه کنند.

مهمترین مناطقی که سلاح شیمیایی در آن به‌کار رفت

مطرح کردن سلاح شیمیایی همچون حربه گروه‌های تروریستی و حامیان آنها برای متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از آن با هدف وقفه در پیشروی عملیات آن بارها با خبرسازی علیه دمشق تکرار شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مسلمانان میانمار قربانی یک توطئه سازمان یافته شده‌اند/ این جنایت هولوکاست واقعی است

پنجم آگوست ۲۰۱۳ معارضان مدعی شده‌ بودند که ستون‌های دود ناشی از گازهای سمی بر فراز شهر‌های دوما، حرستا و مسرابا و برخی شهرهای حومه دمشق مشاهده شده است.

در روز بیست و یکم آگوست ۲۰۱۳، بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که روسیه منتشر کرد، تروریست‌های جیش‌الاسلام از دوما با گاز سارین به شهرک‌های زملکا، عین‌ترما و کفربطنا تجاوز کردند که در نتیجه آن بیش از ۱۵۰۰ غیرنظامی جان باختند.

با آغاز عملیات نظامی گسترده ارتش سوریه در فوریه گذشته (اسفند ۹۶) برای پاکسازی غوطه شرقی، موج خبرسازی و اتهام‌زنی به ارتش مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی با هدف وقفه در برابر پیشروی آن آغاز شد،‌ در ۲۵ فوریه گذشته رسانه‌های وابسته به گروه‌های تروریستی مدعی انفجار شدید در منطقه الشیفونیه در غوطه شرقی شده بودند،‌ آنها بر اساس سناریوی ازپیش طراحی‌شده، ارتش سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کردند تا بلافاصله مورد بهره‌برداری هدفمند محور ضدسوری به‌سرکردگی آمریکا شود و این موضوع را بهانه جدیدی برای مشروعیت‌بخشی به تجاوز نظامی احتمالی به سوریه و تصویب قطعنامه‌هایی در این زمینه قرار دهند.

روز جمعه شانزده مارس ۲۰۱۸ (۲۵ اسفند ۹۶) برخی رسانه‌های غربی ضدسوری در خبری فوری مدعی استفاده نیروهای ارتش از سلاح شیمیایی در شهرک حموریه و کشتن شمار زیادی از غیرنظامیان در آن شده بودند.

یکشنبه هشتم آوریل جاری میلادی (نوزدهم فروردین ۹۷) رسانه‌های ضدسوری مدعی استفاده ارتش سوریه از گازهای سمی در غوطه شرقی شدند، رسانه‌های وابسته به گروه‌های تروریستی و عربی و غربی تصاویر خیالی از آنچه قربانیان غیرنظامی تجاوز شیمیایی در دوما خواندند، منتشر کردند.

اثبات استفاده گروه‌های تروریستی از سلاح شیمیایی

اما در پی آزادسازی شهرک‌ها و روستاهای غوطه شرقی یکی پس از دیگری در اواخر مارس گذشته،‌ دروغ بودن اتهام محور ضدسوری علیه ارتش سوریه مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی پس از کشف چندین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی و گازهای سمی و انفجاری متعلق به گروه‌ تروریستی جیش‌الاسلام برای جهانیان آشکار شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - بیشتر بودجه رژیم پهلوی به نفت وابسته بود

یکی از این کارگاه‌ها در شهرک الشیفونیه در جریان عملیات جست‌وجوی ارتش سوریه کشف شد.

همچنین یک کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در شهرک “الإفتریس” در غوطه شرقی کشف شد که تروریست‌ها برای استفاده از مواد شیمیایی با هدف متهم کردن ارتش سوریه آماده می‌شدند.

غوطه شرقی چگونه آزاد شد؟

یکشنبه ششم اسفند ۹۶ برابر با ۲۵ فوریه ۲۰۱۸، ارتش سوریه عملیات گسترده برای آزادسازی غوطه شرقی و پاکسازی آن از لوث تروریسم را آغاز کرد که طی آن شهرها و شهرک‌ها و روستاهای این منطقه یکی پس از دیگری به آغوش سوریه بازگشت و «دوما» آخرین شهری بود که در نهایت باند جیش‌الاسلام تسلیم شروط دولت سوریه برای خروج و تحویل افراد ربوده‌شده و اسرای نزد خود شد و روند اخراج تروریست‌ها با وجود کارشکنی آنها ادامه یافت.

بیست و چهارم مارس، حدود پنج هزار تروریست به‌همراه خانواده‌هایشان دو روز پس از آنکه باندهای تروریستی فیلق‌الرحمن و جبهه النصره شکست خود و موافقت با خروج از شهرک‌های عربین، زملکا، جوبر و عین‌ترما را اعلام کردند، از حرستا خارج شدند و به ادلب رفتند.

آخرین منطقه‌ای که با تسلیم باند تروریستی جیش‌الاسلام در برابر شروط دولت سوریه به آغوش سوریه بازگشت، شهر استراتژیک «دوما» بود که با وجود کارشکنی فراوان این گروه تروریستی، به‌سبب عملیات تمام‌عیار ارتش، این تروریست‌ها مجبور به ترک دوما شده‌اند، البته سناریوی خیالی علیه دولت سوریه مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی هم در جریان اخراج تروریست‌های جیش‌الاسلام بوسیله این باند مطرح شد تا دولت سوریه را تحت فشار قرار دهند و بقایای تروریست‌ها در دوما باقی بمانند که ارتش بر شدت عملیات خود افزود و در نهایت تکفیری‌ها تسلیم شروط ارتش شدند.

و سرانجام روز شنبه بیست و پنجم فروردین برابر با ۱۴ آوریل ۲۰۱۸، ارتش سوریه پایان عملیات و آزادسازی کامل غوطه شرقی را اعلام کرد.

انتهای پیام/*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :