به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، در حالی که سفر پامپئو وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی و دیدار با سران این کشور و اولویت دادن به موضوع هسته‌ای ایران در گفت وگوهای خود، در صدر اخبار بسیاری از روزنامه‌های عرب زبان منطقه به ویژه روزنامه‌های سعودی جا دارد.در این میان عناوین روزنامه های سعودی در این خصوص به شکلی است که گویی عربستان خود را یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای و عضو گروه ۵+۱ می‌داند.

به عنوان مثال روزنامه الشرق الاوسط در مطلبی با عنوان “توافق سعودی- آمریکایی بر سر لزوم اصلاح توافق هسته‌ای با ایران” نوشت: عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در جریان دیدار با همتای آمریکایی خود ، اصلاح توافق هسته‌ای با ایران را خواستار شده و گفت: عربستان از سعی‌های بهبود توافق هسته‌ای پشتیبانی می‌کند و بر این باور است که مشکل ایران را باید از طریق تشدید مانع‌ها بر آن حل کرد.

در همین ارتباط “عبد الباری عطوان” سردبیر روزنامه رای الیوم نیز نوشت: محدود شدن سفر مایک پامپئو به عربستان، اسرائیل(مناطق اشغالی ۱۹۴۸) و اردن حاکی از این است که این سه، محور اصلی برنامه آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای با ایران خواهند بود.

به گفته وی، پامپئو خود را در بین دوستانی خواهد دید که برای صف کشی علیه ایران نیازی به سعی‌های زیاد ندارد آن هم در شرایطی که اسرائیل و عربستان بر طبل جنگ علیه ایران می‌کوبند و برای تاخت نظامی آمریکا به ایران و متحدانش در منطقه عجله دارند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : تخریب ۶۹ خانه در پی آتش‌سوزی‌های جنگلی در استرالیا

به نوشته این روزنامه اخبار رسیده از دمشق حاکی از این است که مواضع نظامی سوری شب گذشته هدف حملات گسترده موشکی قرار گرفت و با توجه به حضور ایرانی‌ها در این مواضع و احتمال تلفات جانی باید گفت سقف چالش طلبی بین تل آویو و تهران بالا رفته است.

روزنامه الخلیج امارات متحده عربی نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: الجبیر بهبود موضوع هسته‌ای ایران و مانع‌های جدید علیه آن را خواستار است.

به نوشته این روزنامه دو هفته مانده به موعد تصمیم دونالد ترامپ در خصوص توافق هسته‌ای ایران، الجبیر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آمریکایی خود در ریاض، اصلاح توافق هسته ای با ایران را خواستار شد.

در این میان نگاهی به عناوین روزنامه‌های سعودی در پوشش اخبار مربوط به ایران در فواصل زمانی مخلتف نشان می‌دهد این روزنامه‌ها همواره در سعی برای فرار رو به جلو و متهم کردن ایران به مسائلی هستند که عربستان در آن سابقه دیرینه‌ای دارد، همچون به راه انداختن جنگ علیه فقیرترین کشور عربی و همسایه خود و ترویج وهابیت و افراط‌گرایی و خشونت و تروریسم …

نکته عجیب اینکه روزنامه‌های سعودی ایران را به دخالت در مسائل سایر کشورها متهم می‌کنند و در این مورد به حضور آن در سوریه استناد دارند حال آنکه ایران و نیز روسیه به درخواست رسمی دولت سوریه وارد این کشور شدند .

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آمریکا عامل ناامنی در پاکستان و افغانستان است/ با ایران تضاد منافع نداریم

وقتی روزنامه عکاظ سعودی مطلبی با این عنوان منتشر می کند: “ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان” این سوال مطرح می شود که کشتار مردم بیگناه یمن و پشتیبانی تمام عیار از گروه‌های تروریستی در سوریه و پیش از آن در عراق به جز تروریسم چه تعریف دیگری دارد؟

” روحانی عصبانی است” تیتری است که پایگاه الجزیره قطر در خصوص تماس تلفنی روحانی و امانوئل ماکرون منتشر کرده و نوشت: روحانی در این تماس بر بیزاری با هرگونه مذاکره جدید در مورد توافق هسته‌ای و سایر مسائل تاکید کرد و گفت ایران سناریوهای متعددی برای تعامل با هگونه تصمیم آمریکا در قبال توافق هسته‌ای در نظر گرفته است

روحانی همچنین در این تماس تلفنی از آمادگی ایران برای گفت وگو درباره مسائل منطقه بر اساس اصل مبارزه با تروریسم خبر داد.

روزنامه الثوره سوریه با اشاره به مواضع کشورهای اروپایی در قبال توافق هسته‌ای و تهدیدهای آمریکا مبنی بر لغو آن نوشت: پاسخ ایران این است: امکان گفت وگو وجود ندارد.

 

پایگاه خبری العربی الجدید نیز در همین ارتباط مطلبی با عنوان “روحانی به ماکرون: توافق هسته ای را اصلاح نخواهیم کرد و مذاکره در مورد مسائل منطقه را می پذریم” منتشر کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خواستار تجدید نظر در روابط با ترکیه شد

تاخت به مواضع نظامی در سوریه از دیگر مطالبی است که برخی روزنامه‌های عربی به آن پرداخته و آن را علامت بالارفتن سقف چالش طلبی تل آویو و تهران دانستند.

در همین ارتباط روزنامه الاخبار در مطلبی با عنوان “تجاوز جدید علیه ایران در سوریه” نوشت: اسرائیل در صدد چالش طلبی بی سابقه با محور مقاومت برآمده و این بار به طور مستقیم در برابر طرف اصلی این محور یا ایران بازی می‌کند.

روزنامه القدس العربی نیز به نقل از آنچه منابع نزدیک به دولت سوریه خواند، نوشت: هواپیماهای اسرائیلی محل استقرار نیروهای ایرانی در مرکز سوریه را هدف قرار دادند. این در حالی است که منابع ایرانی این تاخت را تکذیب کرده‌اند.

اظهارات اخیر حسن ورحانی موضوع دیگری بود که روزنامه الشرق الاوسط به آن پرداخته و نوشت: روحانی آتش انتقاد را به روی وزیران بد بین دولت گشود.

به نوشته این روزنامه روحانی بار دیگر در یک سخنرانی علنی تیر انتقادات را به سوی برخی وزیران بدبین دولت علامت رفت در حالی که یک هفته پیش نیز با انتقادات تند مسولان دولت از جمله وزیران را به پایان دادن سکوت خود و مقابله با طرف‌هایی که دولت را تحت فشار قرار داده‌اند فراخواند و گفت مسئولانی که شجاعت صحبت کردن در مورد مشکلات را ندارند استعفا دهند.

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :