به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، سفر “امانوئل ماکرون” رئیس‌جمهور فرانسه به آمریکا و دیدار با “دونالد ترامپ” همتای آمریکایی خود و گفت‌وگو در خصوص توافق هسته ای ایران از جمله مهم ترین موضوعات رسانه‌های عربی در پوشش اخبار ایران است.

در این میان در حالی که اغلب رسانه‌های عربی از جمله “رای الیوم” و “الاخبار” سفر امانوئل ماکرون به آمریکا و دیدار با ترامپ را تحت عنوان دیدار موفقیت آمیز پوشش داده و به احتمال توافق جدید اشاره کرده‌اند، برخی دیگر و پیش از همه روزنامه های سعودی از جمله الشرق الاوسط در پوشش این خبر به اظهارات تند ترامپ علیه توافق هسته‌ای اشاره داشتند از جمله اینکه ترامپ توافق هسته ای با ایران را فاجعه برشمرد.

مطلب دیگر موضوع تجاوز شیمیایی ارتش سوریه به دوما است؛ ادعایی که ترامپ تا آنجا در آن پیش رفت که وقتی دروغین بودن این ادعا روشن شد، به ناچار برخی مواضع در سوریه را هدف قرار داد تا از این طریق تهدیدهای خود را عملی کرده و آبروی خود را نگه داشتن کند.

با وجود برملا شدن این ادعای دروغین عجیب اینکه یک روزنامه سعودی ایران را به دست بردن در این تجاوز متهم کرد.

موضوع دیگر اینکه یک روزنامه سعودی پیدا شدن یک جسد مومیایی شده در جنوب تهران را دستمایه قرار داده و نوشت:  زمان پیدا شدن این جسد  شک برانگیز است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پرداخت تسهیلات به تولید کُند شد

ایران کوتاه نمی آید

روزنامه رای الیوم  در مقاله امروز خود نوشت: تهدیدهای ترامپ علیه ایران مبنی بر اینکه در صورت از سرگیری برنامه هسته ای با مشکلات بیشتری روبه رو خواهد شد و یا اظهارات تند بینامین نتانیاهو مبنی بر اینکه اجازه نمی دهیم کسانی که به دنبال نابودی ما هستند، سلاح هسته ایی در اختیار دشته باشند، ایران را نمی ترساند و موجب کوتاه آمدن از توافق هسته ای و یا اصلاح آن نخواهد شد، زیرا بر اساس تجارب دیگران در منطقه می داند یک امتیاز دهی مجموعه امتیازدهیهای دیگری را به دنبال خواهد داشت و مواضع قاطعانه در برابر فشارهای آمریکا کم هزینه تر است. 

دیدار یک چهره بانکی و یک تاجر 

روزنامه الاخبار لبنان نیز در این باره این تیتر را منتشر کرد: “ماکرون در واشنگتن دلالی می‌کند؛ معامله منطقه‌ای فراگیر با تهران” 

این روزنامه نوشت: وقتی یک چهره بانکی و یک تاجر با هم دیدار داشته باشند، حتما ملاقتشان موفقیت آمیز خواهد بود و این چیزی است که کاملا در دیدار امانوئل ماکرون و ترامپ رخ داد، به این معنی که ماکرون پرونده هسته‌ای را از محدوده دو گزینه بقای واشنگتن در این توافق یا خروج از آن نجات داده و آن را به شکل معامله غربی در آورد که تحت این عنوان به ایران عرضه خواهد شد: بر سر همه چیز توافق کنیم.  ماکرون همچنین ابراز امیدواری کرده است که بتواند با ایران به توافق جدید دست یابد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ترامپ در سلامت کامل است

پایگاه خبری عربی ۲۱ به درخواست ترامپ از کشورهای عرب خلیج پارس برای پرداخت پول بیشتر اشاره کرده و این عنوان را منتشر کرد : “حسن روحانی” رئیس جمهور ایران  اینچنین درخواست پول‌های بیشتر از کشورهای عرب خلیج پارس را تفسیر کرد”.

این منبع افزود: حسن روحانی با اشاره به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه کشورهای عرب حاشیه خلیج پارس باید در برابر استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و دفاع از این کشورها در منطقه مبالغ بیشتری را پرداخت کنند، گفت: آمریکا و کشورهای اروپایی در مجاهدت برای غارت تمام ثروت‌های جهان عرب هستند و با دیده سلطه جویی به میلیاردها دلار ثروت کشورهای منطقه می‌نگرند.

اما پایگاه خبری  العربی الجدید نوشت: “هلن لوگال” سفیر فرانسه در اسرائیل از تفاهم قریب الوقوع اروپایی – آمریکایی بر سر توافق هسته ای ایران خبر داد.

روزنامه الشرق الاوسط  نیز در پوشش خبر گفت‌وگوی ماکرون و ترامپ در خصوص توافق هسته‌ای با ایران نوشت: ترامپ حضور همتای فرانسوی خود توافق هسته ای با ایران را فاجعه بر شمرد و اظهار داشت: این توفق غیرمنطقی است و نباید امضا می شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اقتدار منطقه‌ای ایران ناشی از ایثار و شهادت سرداران و سربازان انقلاب است نه برجام

روزنامه الحیات در مطلبی تحت عنوان “اخطار ترامپ به تهران در مورد ازسرگیری برنامه هسته ای و امیدواری ماکرون به توافق جدید و نه اصلاح توافق کنونی” نوشت:  ماکرون اعلام کرد که مجاهدت دارد توافق جدیدی با تهران امضا شود.

اما ترامپ توافق با ایران را فاجعه برشمرده و گفت این توافق نباید به هیچ وجه تحقق می یافت.او همچنین ایران را مسبب تمام مشکلات خاورمیانه دانست.

اتهام زنی عجیب روزنامه سعودی 

روزنامه الوطن سعودی نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد:  سپاه پاسداران ایران در حملات شیمیایی سوریه دست دارد.

الوطن همچنین مدعی شد که اطلاعاتی در دست دارد که حاکی از این است که تمام عملیات زمینی در سوریه با نظارت و حضور فرماندهان سپاه پاسداران ایران انجام می‌شود.

الوطن در مطلبی دیگر با این عنوان “رهبران ایران از لبنان المشاط را انتخاب کردند”، ادعا کرد: المشاط که با عبدالملک الحوثی روابط فامیلی دارد، دو ماه پیش در لبنان با فرماندهان ایرانی و چندین از فرماندهان حزب الله دیدار کرده بود.

روزنامه البیان امارات متحده عربی نیز در مطلبی مشابه این تیتر را منتشر کرد: انتخاب یک  جوان از سوی شبه نظامیان ایرانی در یمن”.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :