به گزارش گروه بین الملل شمس آباد  اکثر مطبوعات جهان عرب موضوع توافق هسته‌ای و خروج یا عدم خروج آمریکا از آن را دستمایه اصلی پوشش اخبار ایران قرار داده‌اند.

این نگاه و تمرکز بر  موضوع هسته‌ای و تحولات مرتبط با آن از مدت‌ها قبل در پوشش اخبار ایران از سوی رسانه‌های مزبور وجود داشته است و با نزدیک شدن به زمان اعلام تصمیم نهایی آمریکا در قبال توافق هسته‌ای تمرکز بر این موضوع نیز بیشتر شده است.

در این میان پایگاه خبری عربی ۲۱ در مطلبی با عنوان “افزایش فشار بر ترامپ به منظور باقی توافق هسته‌ای با ایران” نوشت: متحدان غربی فشارهایشان را بر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا افزایش داده‌اند با این هدف که توافق هسته‌ای باقی شود و در این میان امانوئل ماکرون شخصا به تحریک و تشویق ترامپ برای خودداری از خروج از توافق هسته‌ای اقدام می‌کند.

“مسابقه مجاهدت‌های دیپلماتیک برای نجات توافق هسته‌ای “تیتری است که پایگاه خبری العربی الجدید منتشر کرده و نوشته است: از امروز تا ۱۲ ماه می آینده انتظار نم‌ رود هیچ موضوعی در دنیا بر مجاهدت برای ایجاد برون رفتی از بحران توافق هسته‌ای با ایران سایه بیندازد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - امیرالمؤمنین چه کسی را حصر کرد؟

به نوشته این منبع اخیرا مجاهدت‌های گروهی اروپا و نیز روسیه و چین برای اعمال فشار بر ترامپ افزایش یافته است و هدف از این فشارها متقاعد کردن ترامپ به اجرایی نکردن تهدید خود مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران است.

روزنامه الشرق الاوسط نیز در مطلبی با عنوان “ظریف در مجاهدت برای متقاعد کردن ترامپ به عدم خروج از توافق هسته‌ای است” نوشت: وزیر خارجه ایران گفت، کشورهای اروپایی که توافق هسته‌ای را امضا کرده‌اند باید ترامپ را متقاعد کنند که از این توافق که جایگزینی برایش وجود ندارد، خارج نشود.

این در حالی است که ترامپ به امضا کنندگان اروپایی تا ۱۲ می مهلت داده است که “نواقص بزرگ” ان را اصلاح کنند در غیر این صورت تمدید لغو مانع‌های آمریکا علیه ایران مردود خواهد بود.

الشرق الاوسط در مطلب دیگری تحت عنوان ” یکپارچگی گروه هفت در رویارویی با روسیه… چند دستگی در برابر ایران” نوشت: گروه هفت تاکید کرد موضع آن در قبال روسیه یکپارچه است، اما همچنان در خصوص توافق هسته‌ای دچار چنددستگی است حال آنکه زمان تصمیم نهایی آمریکا در قبال توافق مزبور نزدیک می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - محکومیت جاسوس هسته‌ای به ۶ سال حبس

زنگ خطر قاطعانه رئیس جمهور ایران در مورد عواقب وخیم خروج از توافق هسته‌ای عنوانی است که روزنامه العرب منتشر کرده و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایرانی به دونالد ترامپ زنگ خطر داد خروج از توافق هسته‌ای که تهران در سال ۲۰۱۵ با گروه ۱+۵ امضا کرد، عواقب وخیمی خواهد داشت .

همایش فرصت‌های اقتصادی بین ایران و اربیل

روزنامه الزمان نوشت: مرتضی عبادی سرکنسول ایران در شهر اربیل عراق اعلام کرد همایش فرصت‌های اقتصادی بین ایران و اقلیم کردستان عراق با مشارکت مسئولان دولتی و اتاق‌های بازرگانی و نیز تاجران ایرای و عراق در اربیل برگزار می‌شود.

این همایش روزهای دوازدهم و سیزدهم اردیبهشت (دوم و سوم می آینده) با مشارکت استان‌های اربیل، سلیمانیه ، دهوک و نیز حلبچه به اضافه تاجرانی از بغداد، نینوا و کرکوک برگزار خواهد شد.

روزنامه الثوره سوریه نیز به موضوع دیدار حسین جابری انصاری دستیار ویژه وزیر خارجه ایران در امور سیاسی با بشار اسد رئیس جمهور سوریه اشاره کرد و نوشت: انصاری در این دیدار توضیحاتی در مورد مجاهدت‌های سیاسی ایران برای پایان بحران در سوریه ارائه کرده و سپس دو طرف به بررسی تحولات اوضاع میدانی پرداختند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - پایه‌های همگرایی ایران و روسیه

این روزنامه اضافه کرد: دو طرف در مورد مسائل مختلف مورد بحث در این دیدار و نیز اهمیت ادامه تقویت همکاری دو جا نبه و هماهنگی مواضع در خدمت منافع ملت ایران و سوریه اتفاق نظر داشتند.

در این میان در حالی که عربستان به ترویج وهابیت معروف است و برکسی پوشیده نیست که به طرق مختلف از جمله تاسیس مدارس و مساجد در نقاط مختلف دنیا ا زجمله کشورهای اروپایی و جنوب شرق آسیا در مجاهدت برای تحقق این هدف بوده است، روزنامه الاتحاد امارات که متحد عربستان به شمار می‌آید، در مطلبی با عنوان “مراحل نفوذ شیعه” مدعی شد اصل صدور انقلاب یکی از مهم‌ترین اصول انقلاب اسلامی ایران است که منظور از آن توسعه مذهب شیعه در بیرون از مرزهای ایران و مجاهدت برای ایجاد انقلاب‌های مشابه در دیگر کشورها است.

این روزنامه در ادامه ادعا کرد ایران با استفاده از ابزارهای مذهبی به دنبال گسترش طایفه‌گرایی است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :