به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، وبگاه تحلیلی «آسیا تایمز» در گزارشی با اشاره به کوشش‌های ایران و دو کشور دیگر منطقه درخنثی کردن اقدام‌های عربستان سعودی در منطقه  نوشت: خاورمیانه به تازگی شاهد دو رویداد بود به طوری‌که روز دوشنبه و در ریاض، وزیران دفاع ائتلاف نظامی ضد تروریسم به رهبری عربستان با هم دیدار کردند و  روز یکشنبه نیز در تهران یک قرارداد تجاری سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر امضا شد.

این وبگاه با پرداختن به ائتلاف نظامی عربستان نوشت: این  ائتلاف جدید نظامی  به طور شتابزده نام «ناتوی عرب» گرفته ، اما نه کاملا عربی و نه یک ائتلاف است و به نظر چارچوب آن بوسیله پاکستان تهیه شده است.

در ادامه این گزارش با اشاره به روابط خوب کشورهای عضو ائتلاف سعودی با ایران آمده است: بیشتر کشورهای عضو ائتلاف عربستان در مغرب، آفریقا و آسیای مرکزی روابط مساعد خود با ایران را نگه داشتن می‌کنند و حتی پاکستان به نظر در پی بهبود روابط با ایران است.

از سویی ، رویداد روز دوشنبه در ریاض یادآور جشن‌های دو هزار پانصد ساله شاه ایران در سال ۱۹۷۱ میلادی بود که انتقادهای زیادی را به همراه داشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پاسخ منفی امیر قطر به دعوت ترامپ

آسیا تایمز در ادامه نوشت: در قیاس با روز دوشنبه در ریاض، توافقنامه ایران، ترکیه و قطر در روز یکشنبه در حالی‌که رویداد کم اهمیتی نشان می‌داد، اما محتوای آن بر امنیت منطقه‌ای و بین المللی تاثیر می‌گذارد. این توافقنامه که بوسیله سه وزیر بازرگانی امضا شد و  مبدل به تیتر نخست رسانه‌های غربی  نشد، نشانگر ایجاد کار گروه مشترک برای بدرد خوردن حمل کالا بین سه کشور برای مقابله با موانع ارسال کالا از ایران و ترکیه به قطر است.

در بخش دیگر این مطلب آمده است: در یک عرصه گسترده تر روابط حسنه در حال گسترش سه جانبه بین روسیه، ترکیه و ایران، علیه تهدید مشترک آن‌ها  آمریکا،اینک دیوار آتشی را برای تهران در مقابل انزوای منطقه‌ای فراهم می‌کند. رابطه ایران با قطر و ترکیه، دو کشور مسلمان سنی‌، کوشش‌های ریاض برای رنگ و لعاب دادن قومیتی به اختلاف خود با تهران را کم اثر می‌کند.

آسیا تایمز در خاتمه نوشت: ایران سابقه‌ پیش دستی بر سعودی‌ها را با ترکیب قدرت ذهنی و تدبیر که از طریق سیاستمداری اعمال شد، دارد و به نظر  اینک نیز در حال تکرار است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : یادداشت/تاثیرگذاری سازمان‏‌های بین‏‌المللی بهداشت بر روند صلح کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته - اخبار شمس آباد

با این حال، به طور اساسی اتحاد ترکیه، ایران و قطر توازن قوا بین کشورهای مسلمان در خاورمیانه را با به چالش کشاندن آشکار نقش رهبری سعودی مجددا تنظیم می‌کند.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :