به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی به توافق میان بنگلادش و میانمار در زمینه بازگشت مسلمانان میانمار پرداخت و نوشت که حتی چنین توافقی هم تا زمانی که دولت میانمار با اعطای امیتازاتی موافقت نکند، نمی‌تواند از رنج ها و مصائب مسلمانان آواره روهینگیا کم کند و در این بین اعتبار «آنگ سانگ سوچی» رهبر میانمار که جایزه صلح را هم دریافت کرده، به بازی گرفته شده است.

در این گزارش آمده است که سرانجام پس از مدتها اخبار دردناک، خبر خوشی از میانمار منتشر شد و دولت این کشور با بنگلادش در زمینه اینکه مسلمانان آواره را بپذیرد به توافق رسید. از ۳ ماه پیش این افراد به وسیله نیروهای نظامی از محل زندگی خود رانده شده‌اند و سازمان ملل از این اقدام به عنوان پاکسازی قومی یاد کرده است.در این مدت، بیش از نیم میلیون روهینگیا به کشور همسایه خود رفته‌اند اما  خبر خوش  توافق میان دولت‌های میانمار و بنگلادش هم  عملا تغییری در شرایط نمی‌دهد. در واقع بحران موجود تا زمانی که دولت میانمار مسئولیت خود را در برابر اقلیت روهینگیا نپذیرد، حل نخواهد شد. همچنین دلیل فرار این افراد که ناشی از خشونت‌های نظامیان است، مدت زمان زیادی است که نادیده گرفته شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کمال خرازی در دیدار مدیرکل آکادمی دیپلماتیک فرانسه مواضع ترامپ منطبق بر عقل و منطق نیست/استقبال از الحاق فرانسه به مذاکرات آستانه

آنگ سانگ سوچی در ماه‌های گذشته ۲ موضوع را نشان داده است: نخست اینکه وی اقدام چندانی علیه نظامیانی که عامل آوارگی اقلیت روهینگیا هستند، انجام نداده است و تمایلی هم ندارد که با مسایل این اقلیت که بودائیان از آنها پشتیبانی نمی‌کنند، هم درگیر شود. شاید به همین دلیل است که وی در تنها سخنرانی خود نه از خشونت نظامی صحبت کرد و نه از روهینگیاها نام برد و فقط تروریست‌ها را مسئول وضع موجود دانست.

این در شرایطی است که بنگلادش به عنوان کشور همسایه میانمار با موجی از پناهجویان مواجه شده است که امکانات برای سودمند‌رسانی به آنها کافی نیست. این افراد به شدت از جهات روحی و جسمی آسیب دیده‌اند. این مسایل باعث شده تا اعمال فشار جامعه جهانی بر سوچی افزایش یابد و انتقادها از وی فقط منحصر به کشورهای مسلمان نمی‌شود بلکه حتی «زیگمار گابریل» و «رکس تیلرسون» وزرای خارجه آلمان و آمریکا به اردوگاه های آوارگان رفته‌اند و از وضعیت حاکم بر این مناطق ابراز تاسف کرده‌اند و قرار است که روز دوشنبه هم «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان هم سفری به میانمار داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : مقایسه هواوی Mate 10 Pro و آیفون ۱۰

در ادامه این گزارش آمده است که همچنان معلوم نیست که اقلیت روهینگیا چطور باید به وطن خود باز گردند. سوچی فقط به اعلام اینکه این بازگشت باید در فاصله ۲ ماه و در شرایط امن و آزاد اتفاق بیافتدف اکتفا کرده اما به جزئیات بیشتری نپرداخته است. در این بین صحبت از وجود مدرک رسمی برای آوارگان از کشور همسایه به میان است و این چیزی است که بسیاری در اختیار ندارند.

اقداماتی که دولت میانمار باید صورت دهد اینها هستند:

  • سازمان‌های جهانی و گروه‌های مدافع حقوق‌بشر باید در جریان بازگشت آوارگان حضور داشته باشند و امکان بازگشت امن این افراد فراهم شود.
  • موضوع تابعیت اقلیت روهینگیا باید به صورت جدی مورد بحث قرار گیرد و به این افراد به چشم بنگلادشی نگاه شود.
  • باید روستاهای سوزانده شده روهینگیاها بازسازی شوند  و این افراد از امکانات برای زندگی برخوردار شوند.
  • تبلیغات ضد مسلمانان از جمله در شبکه‌های اجتماعی باید محکوم شوند و تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

هر کدام از این مراحل مستلزم سپری شدن دوره‌ای طولانی است و اگر آنگ‌سانگ سوچی به اعتبار خود در سطح جهانی  اهمیت می‌دهد، باید به این مسایل بپردازد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : زندگی «علی‌عبد‌الله صالح»؛ از عرش تا فرش +تصاویر - شمس آباد

 انتهای‌پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :