به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، تمایلات خود برای از بین بردن دستاوردهای «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا را پنهان نمی‌کند که از آن جمله می‌توان به سعی برای از بین بردن برنامه‌های دولت قبلی در زمینه طرح خدمات درمانی اوباما، قوانین مربوط به مهاجران غیرقانونی جوان، توافق بین المللی در زمینه تغییرات اقلیمی و یا برجام اشاره کرد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست با این مقدمه نوشت که بسیاری از سعی‌های ترامپ برای از بین بردن میراث اوباما متوقف شده است.

نظرسنجی‌های عمومی نشان می دهد که معمولاً افکار عمومی آمریکا چندان از سعی‌های ترامپ برای از بین بردن میراث اوباما رضایت ندارند اما یک مسئله  مهمی که ترامپ می‌تواند از طریق آن تأثیرات منفی سیاست خارجی اوباما را معکوس کند و با انتقادات اندکی روبرو شود، مسئله میانمار است.

سال گذشته، دولت اوباما مانع‌های تجاری علیه دولت میانمار را کاهش داد و این کشور را که زمانی منزوی بود به یک برنامه پردرآمد بازگرداند که طبق آن کشورهای در حال توسعه اجازه داشتند تا برخی کالاهای خاص معاف از مالیات را به آمریکا صادر کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نشست سازمان همکاری اسلامی درباره قدس ٢١ و ٢٢ آذر در استانبول

این گزارش ادامه داد، این اقدامات همگی بخشی از مسیر تدریجی میانمار به سوی روابط بین‌المللی متداول بعد از چندین دهه روابط سرد با جامعه بین‌الملل بود.

چهره این انتقال میانمار از انزوا به سوی روابط با جامعه بین‌الملل، «آنگ سان سو چی» یک زندانی سیاسی و برنده جایزه نوبل بود که بعد از سالها حصر خانگی وارد سیاست کشورش شد و در نهایت بعد از پیروزی در انتخابات وارد پارلمان شد.

وی در آوریل ۲۰۱۶ به رهبر حزب حاکم میانمار تبدیل شد و این در واقع پست جدیدی بود که وی را به قدرتمندترین رهبر مدنی کشورش تبدیل کرد.

این گزارش سپس به وضعیت فاجعه انسانی در میانمار اشاره کرد و گفت یک فاجعه بی‌سابقه پناهجویان در امتداد مرز میانمار-بنگلادش در حال رخ دادن است و ۳۷۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در حال فرار کردن از دست تهاجمات ارتش میانمار در استان «راخینه» در شمال میانمار می باشند.

روز سه‌شنبه هفته جاری، گزارشات بیشماری از کشتار گسترده غیرقانونی و دیگر جنایات نیروهای امنیتی میانمار منتشر شد و رئیس حقوق بشر سازمان ملل، رخدادهای این کشور را نمونه پاکسازی قومی و نژادی توصیف کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : عربستان صحت اظهارات ولی‎عهد سعودی علیه ترکیه را تکذیب کرد

با اینحال، دولت میانمار از جمله سوچی اصرار دارد که این اقدامات در واقع عملیات پاکسازی شبه‌نظامیان اسلامی است و همچنین روهینگیا را بعنوان سوداگران «بنگالی» توصیف کرده است و این در حالی است که سازمانهای بین المللی، چنین ادعایی را رد می‌کنند.

سوچی به دلیل نادیده بردن رخدادهای روهینگیا، مورد انتقادات شدید جامعه بین‌المللی قرار گرفته است.

حدود ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا از میانمار در پناهگاههای موقت در بنگلادش به سر می‌برند و دهها هزار نفر آنها در حین اوایل خشونت‌های دولت میانمار علیه مسلمانان، از مرز به سمت بنگلادش عبور کردند.

در جلسه فوری روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل، قرار است به موضوع خشونت ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا پرداخته شود و بسیاری امیدوارند که بیانیه تندی برای توقف خشونت‌ها و دسترسی انسانی به راخینه صار شود.

این گزارش ادامه داد، به نظر می‌رسد که سوچی در ماه جاری میلادی برای شرکت در جلسه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر نکند و احتمالاً بسیاری از رهبران جهان مسئله روهینگیا را در این جلسه مطرح کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گزارشی از یک تعرض/ دخترانی که خانه بختشان سیاه است

واشنگتن پست با اشاره به این موارد نوشت که چه فشاری را می‌توان به ارتش میانمار وارد آورد؟ و توضیح داد که اوباما سال گذشته، اهرم ارزشمندی را با کاهش مانع‌های میانمار به وجود آورد و بنابراین تهدید به احیای این مانع‌ها می تواند گزینه مهمی باشد اما تصور این مسئله سخت است که ترامپ نقش فعالی در این زمینه در پیش بگیرد.

این گزارش ادامه داد، «درک میچل» سفیر سابق آمریکا در میانمار در بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ هفته گذشته اعلام کرد:«بخشی از مشکل اینجاست که هیچ علاقه محکمی در کاخ سفید همچون گذشته وجود ندارد».

بعد از روزها سکوت، کاخ سفید روز دوشنبه با صدور بیانیه ای از مقامات امنیتی میانمار خواست که به حاکمیت قانون احترام بگذارند و خشونت‌ها را متوقف کنند و به آواره کردن غیرنظامیان تمامی جوامع پایان دهند.

واشنگتن پست در پایان نوشت، در حالیکه هزاران نفر از مردم میانمار در حال فرار کردن از خشونت‌های دولت این کشور هستند، نیاز است که لحن و اقدامات تندتری علیه خشونت‌های میانمار اتخاذ شود.

انتهای پیام/م

این خبر را به اشتراک بگذارید :