به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «هاآرتص» چاپ فلسطین اشغالی در یادداشتی به بررسی ادعاهای مقامات اسرائیلی درباره حضور ایران در سوریه پرداخته و نوشت هیچکس تا حالا از خودش نپرسیده که آیا ایران واقعا تمایلی برای تاسیس پایگاه نظامی در سوریه دارد یا خیر.

در ابتدای این یادداشت ضمن اشاره به درخواست وزارت جنگ رژیم صهیونیستی برای افزایش ۱٫۴ میلیارد دلاری بودجه نظامی، به بهانه تثبیت شدن حضور ایران در سوریه، این سوال پرسیده شده است: آیا وضعیت امنیتی اسرائیل با حضور ایران در سوریه وخیم شده است؟…هیچ بحثی درباره این سوال مطرح نشده و یا حتی گام‌هایی نیز برای این کار برداشته نشده است.

هاآرتص با بیان اینکه وجود «تهدید ایران» با توجه به جو نظامی افکار عمومی اسرائیل، نیازی به اثبات ندارد، نوشت: به همین دلیل حضور ایران در منطقه‌ای نزدیک به اسرائیل، تهدیدی گویاست…اسرائیل منفعتی در تجزیه سوریه ندارد زیرا در آن‌صورت شبه‌نظامیان از طریق خاک این کشور و بدون هیچ مسئولیت سیاسی عملیات خواهند کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : دیپلمات‌های اخراج شده انگلیس روسیه را ترک کردند

این روزنامه افزود حضور ایران در سوریه و حتی نزدیک مرزهای شمالی فلسطین اشغالی، می‌تواند باعث یک قدرت مستقل مسئول در سوریه شود که وضعیت را با ثبات می‌کند.

هاآرتص با بیان اینکه تفکر پیش فرض در اسرائیل این است که تنها تمایل ایران، مبارزه با اسرائیل و مقابله با متداول‌سازی روابط با غرب است، تاکید کرد کسی از خود نمی‌پرسد ایران چه سودی در تبدیل کردن سوریه به پایگاهی برای تجاوز به اسرائیل یا به آشوب کشاندن لبنان و حزب‌الله از طریق درگیری جدید (با اسرائیل) دارد.

در ادامه این یادداشت تاکید شده مقامات اسرائیلی حتی جایگزین‌های دیپلماتیک برای پرهیز از نبرد با لبنان را مطرح نکرده‌اند و همین درگیری احتمالی آتی است که حضور ایران در سوریه را بیش از پیش به یک تهدید در زمان جنگ سوم با بیروت تبدیل کرده است.

هاآرتص در پایان با انتقاد از سکوت افکار عمومی اسرائیلی در برابر تعیین خط قرمز برای حضور ایران در جنوب سوریه از سوی کابینه، نوشت: صحبت کردن درباره خطوط قرمز، یعنی تبدیل کردن یک تهدید بالقوه به یک تهدید واقعی از طریق تنش‌زایی و کشاندن وضعیت به جنگ که قطعا بهای سنگینی نیز خواهد داشت. این تهدیدی به مراتب بزرگتر نسبت به هرگونه حضور ایران در منطقه است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سوریه برای اسان انجام ماموریت کمیته حقیقت‏‌یاب آمادگی کامل دارد

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

این خبر را به اشتراک بگذارید :