به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، پادشاه مغرب در گفت‌وگوی تلفنی با «آنتویو گوترش» با اشاره به پشتیبانی مالی الجزایر از جبهه پولیساریو و پشتیبانی سیاسی از آن گفت که الجزایر در قضیه صحراء مسئول می‌باشد.

به گفته «ناصر بوریطه» وزیر خارجه مغرب، پادشاه این کشور به گوترش اعلام کرد که در نزاع بر سر منطقه صحراء که بیش از ۴۰ سال به طول کشیده است، الجزایر به طور آشکارا در این قضیه مسئول بوده است.

محمد ششم همچنین اظهار داشت که مغرب با اقدامات تحریک‌آمیز جبهه پولیساریو مخالف است و این اقدامات تهدیدی برای آتش‌بس و تخلف قانون بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل و تضعیف روند سیاسی است.

به نوشته روزنامه القدس‌العربی، مغرب چند روز پیش جبهه پولیساریو را به انتقال تجهیزات نظامی (چادر و جنگ‌افزار) از اردوگاه‌های تندوف در الجزایر به شرق دیوار امنیتی دفاعی (منطقه حایل) در صحرای مغرب متهم کرد.

به گفته دولت مغرب این اقدام جبهه پولیساریو اقدامی تحریک‌آمیز است که به جنگ منتهی می‌شود و تخلف توافقنامه آتش‌بس است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : رئیس جمهور ترکمنستان و امیر قطر بر گسترش مناسبات دوجانبه تاکید کردند

«جبهه پولیساریو» به عنوان یک سازمان نظامی سیاسی از سال ۱۹۷۳ دنبال استقلال «صحرای غربی» است و از سال ۱۹۷۶ که نیروهای اسپانیایی از این منطقه خارج شدند، با دولت مغرب درگیر شده است.

عضویت این سازمان در اتحادیه آفریقا با خروج مغرب از این اتحادیه همراه بود و نیروی‌های نظامی این سازمان تا حدودی مجهز و آموزش دیده هستند. مغرب اخیرا با رأی اکثریت کشورهای عضو اتحادیه آفریقا به این اتحادیه بازگشت.

درگیری بین دو طرف مغرب و جبهه پولیساریو از سال ۱۹۷۵ آغاز شد و پس از آن در سال ۱۹۹۱ توافقنامه‌‌ای درباره برقراری آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل امضا شد.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

این خبر را به اشتراک بگذارید :