به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، «ناصر قندیل»، سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در سرمقاله امروز خود با عنوان « در حاشیه انتخابات لبنانی‌های مقیم خارج» به نکات مهمی درباره ادمه دخالت بیگانگان در روند انتخابات پارلمانی این کشور اشاره کرد.

در این یادداشت آمده است: جایز نیست شادی و سرور لبنانی‌ها از اولین حضور مهاجرین لبنانی در پای صندوق‌های رای انتخابات پارلمانی را با یک سری ملاحظات نسبت به آن از بین برد اگرچه این ملاحظات با قدرت در انتخابات آتی هم تاثیرگذار خواهد بود.

نویسنده گفت: ثبت نام و مشارکت لبنانی‌های مقیم خارج در انتخابات پارلمانی این کشور بیشتر یک دست گرمی و برپایی جشنی ملی بود چون میزان مشارکت محدود لبنانی‌های مقیم خارج، در نتایج انتخابات آنچنان موثر نخواهد بود.

اما مشاهدات و ملاحظات سریعی که در همین دست گرمی اولیه ظاهر شد تنها ما شاهد آن نبودیم بلکه دیگران هم آن را دیدند از جمله کشورهایی که در خاک آنها انتخابات برگزار شد و میزبان شمار زیادی از لبنانی‌ها هستند این کشورها موضع سیاسی آشکاری در قبال بازی سیاسی داخل لبنان داشته و همیشه هم از اینکه بگویند نسبت به آن بی طرف نیستند، خجالت نمی‌کشند.

این کشورها به طور علنی مجاهدت می‌کنند در هر انتخابات، یک جریان سیاسی لبنانی را بر جریان دیگر برتری دهند و دخالت آنها در انتخابات داخل لبنان هم بر کسی پوشیده نیست چه برسد که بخشی از این انتخابات در خاک خودشان برگزار شود و از همین روست که در مراحل و دوره‌های بعدی این موضوع از زوایای مختلف مورد اهمیت و توجه قرار دارد بخصوص هنگامی که نسبت مشارکت لبنانی‌های مقیم خارج به فراتر از ۱۰ درصد خواهد رسید که در این صورت در تعیین نتایج انتخابات و مشخص شدن چهره پارلمان لبنان تاثیر خواهد گذاشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : امکان پیدایش رویارویی‌های ژئوپلیتیکی جدید در منطقه - شمس آباد

کشورهای غربی و نه تنها کشورهای عربی حاشیه خلیج پارس که اکثریت مهاجرین لبنانی در آنجا اقامت دارند، رویکرد خود به انتخابات پارلمانی لبنان را شبیه رویکردشان به سیاست‌های لبنان پنهان نمی‌کنند، بلکه آشکارا نشان می‌دهند که خواهان تضعیف حزب الله و گروه‌های حامی مقاومت هستند.

واشنگتن در ادامه سخنان خود از ممنوعیت‌ها علیه حزب الله تهدید کرده که نام‌های رئیس جمهور و رئیس پارلمان لبنان را به لیست جدید ممنوعیت طرفداران حزب الله اضافه می‌کند.

در صحنه انتخابات پارلمانی لبنان در عربستان سعودی کاملا معلوم بود که جریان المستقبل و نیروهای لبنانی امور را تحت کنترل خود دارند و علاوه بر به نمایش گذاشتن تصاویر و پرچم‌های خود، نمایندگان زیادی هم برای تبلیغ به عربستان اعزام کرده بودند بنابراین تعجب آور نیست که متحدان عربستان از امکاناتی برخوردار بودند که برای دیگران فراهم نبود.

این در حالی است که با بودن هر پرچم، نماینده یا تصاویر مربوط به حزب الله و نامزدهای آن به عنوان یک گروه اصلی موجود در انتخابات بیزاری شده بود و آنچه در عربستان سعودی صدق می‌کند در بیشتر دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج پارس و کشورهای غربی از پاریس تا واشنگتن و ما بین آنها درست است.

این موضوعی است که تاثیر آن را بر سلامت انتخابات و برابری فرصت‌ها را بخصوص در دوره‌های آتی نمی توان نادیده گرفت بخصوص که لقمه نان مهاجران لبنانی در دست آنهاست و در گذشته نیز از همین اهرم فشار برای تاثیرگذاری بر میزان و رویکرد مهاجرین لبنانی که قصد عزیمت به لبنان در موسم انتخابات داشتند استفاده می‌کردند و در گزینه‌های انتخابی آنها دقیق می‌شدند و غالبا برخی از آنها از رفتن به لبنان امتناع می‌کردند تا به پشتیبانی از احزاب مقاومت متهم نشده و از منبع درآمد خود محروم نشوند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : در گفت‌وگو با فیگارو ماکرون درباره اقدام نظامی ترکیه در عفرین به آنکارا اعلام خطر داد

قندیل نوشت: موفقیت لجستیک، اداری و سازمانی برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان در خارج از این کشور شایسته تقدیر است اما بعد سیاسی نادیده بردن حزب الله از سیستم ملی به دلیل ضربه‌ای که به انتخابات در خارج زده است آن هم در شرایطی که حزب الله و متحدانش در ممنوعیت بین المللی بوده و طرفداران و رای دهندگان به لیست آن تحت پیگرد قرار می‌گیرند باید این موضوع و تضییع حق حزب الله در پارلمان جدید مورد بررسی قرار گیرد و اصلاحاتی در این خصوص در قانون انتخابات جدید پارلمان ایجاد شود.

نویسنده افزود: مطمئنا باید لبنانی‌های مقیم خارج را به مشارکت در انتخابات تشویق کرد و مطمئنا باید نسبت به این خطرها هوشیار بود که کشورهای عربی و بیگانه اجازه و فرصت دخالت در ساختار پارلمان لبنان از طریق تسلط بر روند برگزاری انتخابات لبنانی‌های مقیم خارج و تاثیرگذاری بر نتایج آن را داشته باشند بخصوص وقتی که مشارکت گسترده شود.

قندیل تاکید کرد: بنابراین به نظر می‌رسد درست ترین کار این است که فهرست‌های رقیب یکدیگر از حوزه‌های انتخابیه در لبنان مربوط به کسانی باشد که در داخل لبنان رای می‌دهند و مهاجرین لبنانی به حوزه‌های ویژه خودشان که شمار کرسی‌های آنها فراتر از ۱۰ درصد از اعضای پارلمان لبنان نباشد، رای بدهند و معیارهای مشابهی نظیر معیارهای وضع مقررات و برگزاری انتخابات در دیگر حوزه های انتخابیه بر آن اعمال شود بدین ترتیب  برای مهاجرین لبنانی نه تنها حق انتخاب فراهم می‌شود بلکه کرسی‌هایی به نمایندگی از آنها به انتخاب خودشان در پارلمان خواهند داشت تا در مسائل مربوط به قانون گذاری و نظارت پارلمان هم سهیم باشند و همچنین دغدغه‌ها و مسائل مورد اهمیت خود را به پارلمان انتقال دهند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بصیرت از مشخصه های یک خبرنگار موفق است

نویسنده گفت: تنها از این راه است که پارلمان لبنان از خطرات ناشی از دستکاری هویت آن با مداخلات بیگانگان در امان خواهد ماند.

مرحله نخست رای‌گیری از لبنانی‌های مقیم خارج برای انتخابات پارلمانی این کشور جمعه گذشته در ۶ کشور عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، کویت، قطر و عمان برگزار شد.

۱۲ هزار و ۶۱۵ نفر برای شرکت در انتخابات در کشورهای عربی ثبت نام کرده بودند.
بر اساس آمار ارائه شده از سوی خبرگزاری ملی لبنان میزان مشارکت لبنانی‌ها در این ۶ کشور عربی عبارت بودند از: عربستان (۶۲٫۴ درصد)، مصر (۵۱ درصد)، امارات ( ۶۲٫۸ درصد)، قطر (۷۶٫۵۳ درصد)، کویت (۶۹٫۱ درصد) و عمان (۷۴٫۶ درصد).
لبنانی‌های مقیم کشورهای دیگر قرار است امروز (یکشنبه) پای صندوق رای بروند. در این مرحله نیز انتخابات در ۳۴ کشور برگزار خواهد شد.
انتخابات پارلمانی در لبنان قرار است روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت در سراسر این کشور برگزار شود.
با تغییراتی که در قانون انتخابات لبنان صورت گرفت، شهروندان لبنانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند بدون نیاز به سفر به لبنان می‌توانند در همان کشورهایی که مقیم هستند رای بدهند.
بیش از ۹۲ هزار لبنانی مقیم خارج برای مشارکت در انتخابات ثبت نام کردند.
بر اساس قانون انتخابات هر شهروند لبنانی چه در داخل چه در خارج این کشور بر اساس محل ثبت سند شناسنامه‌ای خود در انتخابات شرکت می‌کند و به نامزدهای مرتبط با آن حوزه رای خواهد داد.
۵۸۳ نامزد در قالب ۷۷ لیست در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای تصاحب ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان با هم رقابت می‌کنند.
لبنان دارای نظامی پارلمانی است و ترکیب این نهاد آرایش دولت آینده را نیز تعیین خواهد کرد.

انتهای پیام/م

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :