به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، قزاقستان و آمریکا با ارائه طرح مشترکی تصمیم دارند استخراج نفت در میدان نفتی «تنگیز» این کشور را تا سال ۲۰۲۲ میلادی به میزان ۴۵ درصد افزایش دهند.

حجم کلی پروژه مذکور بیش از ۳ تریلیون تنگه برابر با بیش از ۹ میلیارد دلار عنوان شده که با اجرای آن استخراج نفت در میدان نفتی تنگیز به میزان ۱۲ میلیون تن در یک سال افزایش خواهد یافت.

«هیمیش پولس» معاون مدیر عامل شرکت نفتی «شیورون» در این زمینه گفت: بیش از ۵۰۰ قرارداد با شرکت‌های قزاقی به امضا رسیده و در تولید ماژول‌ها و سایر تجهیزات هزار و ۹۰۰ شرکت در شهرهای «آتیرائو»، «آکتائو»، «آلماتی» و «آکتوبه» فعالیت می‌کنند.

طی ۲۵ سال فعالیت شرکت شیورون در قزاقستان استخراج نفت در تنگیز ۲۷ میلیون تن افزایش یافته است.

علاوه بر این مسیرهای ترانزیتی صادرات نفت قزاقستان از میادین تنگیز و «کاشاگان» در حال اماده آماده بهره‌برداری می‌باشند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شاه اردن احیای مذاکرات سازش را خواستار شد

گسترش کنسرسیوم خط لوله خزر که میدان تنگیز را به بندر «ناواسیبیرسک» روسیه پیوستن می‌کند با جذب سرمایه‌های شرکت‌های آمریکایی تکمیل شده است.

طرح توسعه تنگیز در حالی صورت می‌گیرد که قزاقستان توافقاتی را با «اوپک» در زمینه محدودیت استخراج نفت به امضا رسانده است.

میدان تنگیز یکی از میدان‌های نفتی و گازی شمال غربی قزاقستان می‌باشد که در بخش شمال شرقی آب‌های دریای خزر، در فاصله ۳۵۰ کیلومتری از شهر آتیرائو قرار دارد.

این میدان در سال ۱۹۸۹ کشف و در حال اماده ۵۰ درصد آن متعلق به شرکت شورون، ۲۵ درصد «اکسان موبایل» و ۲۵ درصد به «وکزمونای گس» می‌باشد.

انتهای پیام/.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :