به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، «نورجان آلتایف» معاون وزیر کشاورزی قزاقستان در نشستی از تهیه «نقشه راه» ویژه‌ این کشور برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری به خارج خبر داد.

وی گفت: ما هدفی را برای مطالعه مشکلات صادرات تعیین کرده و نشست‌هایی را در این زمینه با جذب ساختارهای تحلیلی، علما، تجار، کارمندان دولتی و متخصصان برگزار کردیم.

آلتایف افزود: در نتیجه این تحقیقات نقشه راه ویژه‌ای در زمینه توسعه صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری قزاقستان در حال تهیه شدن است.

معاون وزیر کشاورزی قزاقستان همچنین اظهار داشت: در حال اماده «آستانه» بازارهای جدیدی را برای محصولاتی که قبلا هرگز صادر نشده باز کرده است.

وی گفت: از جمله با «پکن» پروتکل‌هایی در زمینه صادرات ماهی، اسب، گوشت گوسفند یخ زده، عسل، گندم، سبوس گندم و سویا به امضا رسیده است.

آلتایف ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ میلادی الزاماتی برای عرضه گوشت گاو و برخی از انواع غلات، حبوبات، علوفه، دانه‌های روغنی و خربزه با پکن هماهنگ شده و انتظار می‌رود که صادرات محصولات به چین در سال آینده ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - حقوق بشر غربی؛ از ازدواج اجباری کودکان تا کشتار

وی افزود: با جمهور اسلامی ایران الزامات دامپزشکی برای عرضه گوسفند زنده و گوشت یخ زده نیز هماهنگ شده و در سال ۲۰۱۷ میلادی صادرات گوسفند زنده به این کشور متوقف شد.

این مقام قزاق ادامه داد: در این خصوص میان شرکت «پرادکارپاراتسیا» و شرکت های ایرانی برای صادرات گندم به این کشور توافقات مربوطه به امضا رسیده است.

آلتایف افزود: قزاقستان همچنین مجوز دامپزشکی برای صادرات گوشت و محصولات گوشتی و گوشت پرنده را با امارات تهیه کرده است.

وی گفت: در نتیجه این توافقات قزاقستان برای نخستین بار به امارات گوشت یخ زده گاو را صادر کرده و قرار است در سال آینده میلادی عرضه این نوع محصولات به این کشور حداقل به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یابد.

آلتایف ادامه داد: در مورد عربستان می‌توان گفت که «آستانه» توانست محدودیت‌های عرضه گوسفند و گاو زنده یا ذبح شده به این کشور را لغو و در سال جاری میلادی الزامات دامپزشکی با این کشور هماهنگ و صادرات این نوع محصولات شروع می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اعتراف روزنامه سعودی به آتش زدن عکس سران سعودی در کنار عکس سران اسرائیل و آمریکا

معاون وزیر کشاورزی قزاقستان افزود: در نتیجه این اقدامات صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری این کشور ۱۱ درصد افزایش و تا ۱۷۵۸,۲ دلار رسید.

وی گفت: صادرات گوشت یخ زده در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی ۲ برابر، گوشت گوسفند ۷٫۲ برابر، گوشت اسب ۱٫۸ برابر و دانه روغنی به طور متوسط ۱٫۶ برابر افزایش یافته است.

انتهای پیام/ح

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :