به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، «ارتم ناویکوف»، وزیر اقتصاد قرقیزستان امروز در یک میزگرد اقتصادی گفت: دولت «بیشکک» برای وارد به بازار محصولات حلال که حجم آن در حدود ۱٫۱ تریلیون دلار است در حال آماده شدن است.

وی با اشاره به بزرگی این بازار، ادامه داد: روسیه از نظر مصرف کننده محصولات حلال در جایگاه ششم دنیا قرار دارد، حجم‌ خرید‌های قزاقستان این نوع محصولات کم نیست و تاجیکستان هم اخیرا تصمیم گرفته است تا از ورود محصولات گوشتی مطابق با استانداردهای حلال ممانعت نکند.

ناویکوف در این باره تأکید داشت: قرقیزستان نمی‌تواند از این فرصت محروم باشد. اخیرا ما با ایران قرارداد صادرات ۵۰۰ تن گوشت گوسفند با استانداردهای حلال بسته‌ایم و تاکنون ۵۶ تن از این مقدار ارسال شده است.

وی ادامه داد: در کل قرقیزستان به طور کل ۱۲ شرکت دارای مجوز تولید و صادرات محصولات حلال هستند.

وزیر اقتصاد قرقیزستان با اشاره به آمادگی این کشور برای راه‌اندازی پروژه آزمایشی در حوزه صدور مجوز برای محصولات حلال، اظهار داشت: دولت تمام اسناد لازم را تهیه و برای راه‌اندازی پروژه آزمایشی جهت صدور مجوز  و علامت‌گذاری محصولات بر اساس استانداردهای حلال آمادگی دارد.

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : شاهرودی: کی‌روش عذرخواهی نکند هواداران پرسپولیس را پشت خود نخواهد دید/تیم‌ها پرسپولیس را الگوی خود قرار دهند - اخبار شمس آباد

این مقام بلندپایه افزود: سیستم علامت‌گذاری اجازه خواهد داد تا مصرف کننده بداند این محصول از چه چیزی تولید شده و چه مسیری را تا طی کرده است. همچنین این سیستم از سلامت مصرف کنندگان دفاع و با محصولات قاچاق مبارزه می‌کند.

انتهای پیام/ح

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :