به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» می‌نویسد: برنامه گسترده دولتی برای توسعه نیروهای مسلح روسیه تا سال ۲۰۲۰ انگیزه جدی برای توسعه صنایع دفاع ملی این کشور بوجود آورده است. سپس عملیات نظامی روسیه در سوریه نیز «تبلیغات عالی» برای تسلیحات نظامی تولیدی این کشور بود. در شرایط دشوار اقتصادی که روسیه در پی اعمال ممنوعیت‌های غرب طی سالهای گذشته با آن مواجه بود، این دقیقا صادرات محصولات صنایع دفاعی بود که با افزایش دو برابری طی ده سال گذشته، اقتصاد این کشور را نجات داد. البته روسیه برای باقی توانایی خود در عرصه صادرات تسلیحات نظامی جهانی باید بتواند با رقبای جدی در این زمینه رقابت کند.

عملیات نظامی روسیه در سوریه تبلیغات بسیار خوبی برای تسلیحات نظامی روسی بود و حتی تسلیحات نظامی تولیدی زمان اتحاد جماهیر شوروی باردیگر کارآیی بالا و قابل اطمینان بودن خود را نشان دادند.

البته با وجود پیروزی روسیه در جبهه مبارزه با تروریسم در سوریه، این کشور باید در آینده به سمت تولید تسلیحات و تجهیزات نظامی مدرن و دارای دورنمای روشنتر روی آورد تا بتواند جایگاه خود را باقی کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تصمیم واشنگتن درباره قدس، رهاکردن بمبی در کل خاورمیانه بود

صنایع دفاعی روسیه می تواند لوکوموتیو قدرتمندی برای ایجاد تغییرات ساختاری در عرصه اقتصاد روسیه باشد، چرا که کارآیی محصولات این مجتمع در جنگ سوریه بسیار متقاعدکننده بود. طبق اطلاعات وزارت دفاع روسیه، طی دو سال گذشته (در دوره زمانی ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۷) در جریان عملیات نظامی-هوایی در سوریه، بیش از ۲۰۰ نوع تسسلیحات و تجهیزات مختلف نظامی روسی با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته و کارآیی آنها در نبردهای واقعی به اثبات رسیدند.

بعد از جنگ سوریه، جریان سفارشات خارجی برای تجهیزات هوایی، دریایی، سلاحهای سبک و سیستم‌های دفاع ضدهوایی روسی افزایش قابل توجهی یافته است. در حال موجود رشد درخواستها برای جنگنده های نوع «سوخوی-۳۴» روسی رکورد شکسته و بطور باور نکردنی افزایش یافته است، برای اینکه برخی کشورها در حال تقویت توان نظامی نیروهای مسلح خویش، بر اساس تجربه مبارزه با تروریسم در سوریه هستند.  

سلاح‌های روسی همچنان بطور مرسوم در بالاترین سطح تقاضاهای جهانی قرار دارد. در اینجا باید یادآور شویم تنها دو کشور جهان در خط مقدم تولید تسلیحات نظامی قرار دارند: یکی روسیه و دیگری آمریکا.  

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : با تشکر از ترامپِ مهربان! و دوستان..!!

روسیه در بازار جهانی سلاح، بعد از آمریکا، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است: جدول رده بندی بازار تسلیحات و فناویهای نظامی جهان در حال موجود بدین ترتیب است: آمریکا-۳۳ درصد این بازار را در اختیار دارد، روسیه-۲۳ درصد، چین-۶،۲ درصد، فرانسه-۶ درصد، آلمان-۵،۶ درصد و بقیه کشورهای جهان در مجموع حدود ۲۶ درصد این بازار را در اختیار دارند.

طبق ارزیابی کارشناسان، تا سال ۲۰۲۰ ظرفیت بازار تسلیحاتی جهان ممکن است به ۱۲۰ میلیارد دلار هم برسد. اصلی ترین کشورهای وارد کننده تسلیحات نظامی در حال موجود: هند با ۱۳ درصد، عربستان سعودی-۸،۲ درصد، امارات متحده عربی-۴،۶ درصد، چین-۴،۵ درصد، الجزایر-۳،۷ درصد و سایر کشورهای جهان هم ۶۶ درصد هستند. اصلی ترین خریداران سلاح‌های روسی در حال موجود نیز بیشتر کشورهای آسیا-اقیانوس آرام، خاورمیانه و شمال آفریقا می باشند.

اخیرا بازار تسلیحاتی جهان شاهد رشد تقاضا برای تجهیزات هوایی-نظامی، از جمله هواپیما، بالگرد و سامانه های موشکی و فناوریهای دریایی بوده است. طبق ارزیابی کارشناسان، تا سال ۲۰۲۰ میزان تجهیزات هوایی بیش از ۵۵ درصد بازار سلاح جهانی را به خود اختصاص داده و پس از آن فناوریهای دریایی تنها ۱۳ درصد خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : احتمالا ترامپ برای کاهش فشارها، ماجراجویی بین‌المللی آغاز کند

علاوه بر این، رشد رقابت تسلیحات میهنی از سوی کشورهای چین، هند، کره جنوبی، برزیل و حتی بلاروس، افزایش یافته است. با این وجود صادرات تولیدات صنایع دفاعی روسیه طی ده سال گذشته به دو برابر افزایش یافته است. در سال ۲۰۰۷ این صادرات معادل ۷،۵ میلیارد دلار بود، درحالیکه در پایان سال ۲۰۱۶ به بیش از ۱۵،۳ میلیارد دلار رسید. میزان سفارشات «راس آبارون اکسپورت»، بزرگترین شرکت روسی فعال در این عرصه در حال موجود به بیش از ۵۰ میلیارد دلار می رسد.

۵ کشور اصلی خریدار تسلیحات نظامی روسیه در حال موجود بدین ترتیب هستند: الجزایر-۲۸ درصد، هند-۱۷ درصد، چین-۱۱ درصد، مصر-۹ درصد و عراق-۶ درصد.

اصلی ترین شرکای دارای دورنمای روشن روسیه در عرصه همکاریهای نظامی نیز در منطقه آسیا-اقیانوس آرام قرار داشته و شامل: کشورهای هند، چین، ویتنام، اندونزی، میانمار، بنگلادش و تایلند می شوند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :