به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «علی باهدون» وزیر دفاع جیبوتی ضمن استقبال از احداث پایگاه نظامی عربستان سعودی در خاک جیبوتی گفت که توافقنامه نظامی بین دو کشور دارای جوانب زیادی است و کمیته نظامی مشترک نیز به صورت دوره‌ای هر چند ماه یکبار برای بررسی تحولات و همکاری‌های نظامی تشکیل جلسه می‌دهد.

همکاری نظامی جیبوتی و عربستان گسترده است

باهدون با اشاره به پشتیبانی عربستان از توانمندی نظامی جیبوتی اظهار داشت که کارشناسان سعودی برای ارزیابی همکاری نظامی بین دو کشور به جیبوتی سفر کردند و علاوه بر آن کارآموزان و دانشجویان جیبوتی در دانشکده‌های نظامی عربستان در حال تحصیل هستند.

وزیر دفاع جیبوتی در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الأوسط در پاسخ به سوالی درباره نقش پایگاه نظامی عربستان در زمینه مبارزه با قاچاق از طریق دریا اظهار داشت: پایگاه نظامی عربستان در این زمینه مأموریتی ندارد این پایگاه حد و مرزی برای فعالیت‌هایش دارد که در راستای برخی اهداف و مسائل خاص است.

وی افزود: صحبت ما درباره یک همکاری استراتژیک فراگیر بین دو کشور در زمینه‌های مختلف نظامی است و تنها به یک بخش و نقش مشخص همانند قاچاق دریایی و یا غیره منحصر نمی‌شود بلکه یک همکاری نظامی کامل بین دو کشور به نفع منافع عمومی و استراتژیک منطقه است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : ایجاد فتنه در کشور هدف دشمنان ایران

بین جیبوتی و دولت مستعفی یمن همکاری و هماهنگی وجود دارد

باهدون درباره هماهنگی جیبوتی با دولت مستعفی یمن برای جلوگیری از آنچه قاچاق سلاح از طریق تنگه باب‌المندب خواند، اظهار داشت: جیبوتی عضو ائتلاف عربی است و با طرف‌های مختلف هماهنگی و تعامل دارد، جیبوتی میزبان بسیاری از آوارگان از کشورهای منطقه از جمله یمن بوده است و از آنجا که مرز آبی منطقه‌ای جیبوتی تنها ۳۰ کیلومتر از سواحل یمن فاصله دارد و لذا همکاری و همآهنگی و تبادل اطلاعات بین دو کشور ضروری است.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :