به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، در حالی که گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال حملات نظامی واشنگتن و متحدانش به سوریه به بهانه تاخت شیمیایی اخیر در دوما ادامه دارد، سفیر سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ آمریکا به آمریکایی‌ها درباره خطر قرمز روسیه نسبت به رئیس‌جمهور سوریه اعلام خطر داد.

آخرین سفیر آمریکا در سوریه، پیش از قطع روابط دیپلماتیک واشنگتن با دمشق، با تکرار ادعاها درباره استفاده دولت بشار اسد از حملات شیمیایی مدعی شد که تنها راه برای مقابله با این اقدامات، «تاخت نظامی» است.

«رابرت فورد» به «سی‌.ان.ان» گفت: «ما باید کاری کنیم که او قبل از استفاده از سلاح‌های شیمیایی، دو یا سه بار درباره هزینه نظامی که ما بابت چنین کاری به او وارد می‌کنیم، فکر کند.

از نظر او، تاخت موشکی سال گذشته آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه، «کار درستی بود اما مشکل آن بود که این کار ادامه نیافت. چند ماه بعد از این تاخت خبرهایی آمد که اسد چند ماهی اقدام به استفاده از حملات شیمیایی نکرد اما پس از آن شروع به آزمودن وصیت ما کرد و دولت ترامپ پاسخی به او نداد».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : چاقو کشی در پاریس شماری زخمی برجای گذاشت

فورد ادامه داد: «به نظر من بهایی که اکنون باید اسد بپردازد، باید قابل ملاحظه و زیاد باشد بهایی از قبیل از نابودی تعداد بیشتری از جت‌های جنگنده‌ نیروی هوایی او. ما هر دفعه که او از سلاح شیمیایی استفاده کند، دوباره به او تاخت کنیم تا او بفهمد که این کار هزینه دارد در نتیجه این کار، ما بازدارندگی ایجاد می‌کنیم».

مجری این رسانه از سفیر سابق آمریکا سوال کرد: «آیا سعی به منظور خلاص شدن از (بشار) اسد، ارزش دارد؟»

سفیر پیشین آمریکا در سوریه ضمن بیزاری با تغییر رژیم در سوریه، درباره عبور از خط قرمز روسیه در قبال رئیس‌جمهور سوریه اعلام خطر داد.

او گفت: «به نظر من انجام این کار دو مشکل دارد. اول، چنین کاری احتمالا خط قرمز روسیه را رد کرده و ما را به وضعیتی بیاندازد که احتمال تقابل مستقیم با روس‌ها وجود داشته باشد. پیغام کنونی ما به روس‌ها باید این باشد که ما در صدد سعی برای سرنگون کردن اسد نیستیم و ما درصدد تغییر رژیم نیستیم بلکه خواهان توقف استفاده از سلاح‌های شیمیایی هستیم. دوم، خیلی صراحتا بگویم که من واقعا شگفت زده خواهم شد اگر جامعه اطلاعاتی آمریکا دقیقا بداند که اسد کجا هست».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اشراف اطلاعاتی ما دشمن را سرگردان کرده است

اظهارات فورد در حالی مطرح شده که رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه تلویحا اعلام کرد که این کشور به زودی به سوریه تاخت می‌کند.

«دونالد ترامپ» در توییتر نوشت: «روسیه ادعا کرده که هر موشکی و تمام موشک‌هایی که به سمت سوریه شلیک شود را ساقط می‌کند. آماده باش روسیه، چراکه آن‌ها (موشک‌ها) دارند می‌آیند؛ زیبا، جدید و هوشمند.!(جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :