به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در اقدامی پیش نویس معاهده مشارکت استراتژیک «مسکو» و «ستایشگری آباد» را برای بررسی و تصویب به دومای این کشور ارسال کرد.

توافقنامه مذکور به مدت ۱۰ سال جهت برگزاری جلسات منظم در سطوح مختلف از جمله در زمینه هماهنگ سازی مواضع پیرامون مسائل مورد علاقه دو طرف پیش بینی شده است.

علاوه بر این، این سند شامل چندین از تعهدات از جمله «عدم امضا معاهدات با کشورهای ثالث که به استقلال، امنیت و تمامیت ارضی یکی از دو کشور آسیب می رساند»، «سودمند متقابل در بازآموزی و تقویت مهارت های پرسنل در حوزه رسانه» و «همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و تضمین امنیت اطلاعاتی» می‌باشد.

طبق ماده ۱۲ این سند هر یک از طرفین از حقوق شهروندان خود که در قلمرو کشور ثالث به سر می‌برند محافظت و براساس معاهدات بین المللی و معیارهای جهانی حقوق بین الملل به آنها سودمند خواهند کرد.

طرفین همچنین موظف می‌شوند هویت قومی، زبانی، فرهنگی و مذهبی گروه های قومی ساکن در قلمرو کشورهای خود را محترم شمرده و برای باقی و توسعه هویت، مشارکت موثر این افراد در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین در امور دولتی، طبق قوانین دو طرف شرایط مساعد را فراهم کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : گزارش | آینده مبهم «بیمه سلامت» مهاجرین افغانستانی در کشاکش مشکلات بودجه‌ای - اخبار شمس آباد

این توافقنامه در تاریخ ۲ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی در جریان سفر رسمی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به «ستایشگری‌آباد» به امضا رسیده است.

انتهای پیام/ح

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :