به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، گروه‌های رسانه‌ای و حقوق‌بشری، ارتش میانمار را متهم کرده‌اند که به منظور از بین بردن شواهد در زمینه جنایات صورت گرفته در ایالت راخین، شبکه خبرنگاران سیار روهینگیا را نابود می‌کند.

در این گزارش آمده است که اطلاعات کمی در زمینه اقدامات دولت میانمار در ایالت راخین وجود دارد اما همان اطلاعاتی که در دست است، نشان می‌دهد که ارتش میانمار، گزارشگران را هدف قرار می‌دهد. یکی از آوارگان روهینگیا به نام «محمد رفیق» که هم‌اکنون پرتال خبری درباره روهینگیا را هدایت می‌کند به گاردین گفت از زمانی که اقدامات سرکوب‌گرایانه ارتش شروع شد، بیش از ۹۵ درصد از شهروند خبرنگاران ناپدید شده‌اند.

وی افزود: «نیروهای نظامی میانمار و شبه نظامیان راخین در روستاهای روهینگیا هم‌اکنون هم مرتکب کشتار و تجاوز می شوند و آتش‌سوزی به راه می‌اندازند.اما با از بین رفتن شبکه گزارشگران در منطقه، جزئیاتی از این خشونت‌ها که برای تدوین گزارشی معتبر مورد نیاز است، دیگر به دست ما نمی‌رسد.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بازگشت موسوی‌خوئینی‌ها

رفیق همچنین گفت که هم رسانه‌های محلی و هم رسانه‌های جهانی و گروه‌های حقوق‌بشری اطلاعات بسیار کمی از ایالت راخین در اختیار دارند. «کو کولین» سخنگوی جامعه روهینگیاهای بنگلادش هم معتقد است که اطلاعات جزئی درباره عملکرد ارتش میانمار در ایالت راخین را خبرنگاران محلی به دست می‌آورند.

این خبرنگاران به صورت داوطلب از سال ۲۰۱۲،  گزارش‌های محرمانه‌ای از موارد شکنجه و آزار و اذیت اقلیت مسلمان تهیه کرده‌اند و با استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند تصاویر، فیلم‌ها و فایل‌های صورتی را به خارج از کشور فرستاده‌اند.

«فیل روبرتسون» نماینده دیده‌بان حقوق‌بشر از شرایط موجود در میانمار به عنوان قطعه گمشده در معمایی یاد کرده است که وجود (این قطعه) برای درک حقایقی که در این منطقه در جریان است، ضرورت دارد.

این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که «پاپ فرانسیس» رهبر کاتالولیک‌های جهان امروز به میانمار سفر کرده است. رسانه‌ها از چند روز پیش با  توجه به وضعیت وخیم  مسلمانان میانمار، ضمن پرداختن به سفر امروز پاپ موضوع مذاکره وی با «آنگ سانگ سوچی» رهبر حزب حاکم میانمار را مورد توجه قرار دادند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کردهای تحت پشتیبانی آمریکا در شمال سوریه «ارتش» تشکیل دادند

انتهای‌پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :