به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد،‌ هفته‌نامه «میل آن ساندی» در گزارشی نوشت که ارتش انگلیس به صورت محرمانه ارتش عربستان را برای مبارزه در یمن تحت آموزش قرار می‌دهد و این درحالی است که ریاض به جنایت علیه بشریت در این کشور خاورمیانه متهم است.

 طبق این گزارش، حدود ۵۰ پرسنل نظامی انگلیس در حال آموزش مهارت‌های رزمی به نظامیانی هستند که قرار است برای «جنگ باصطلاح کثیف» در یمن مستقر شوند.

هزاران غیرنظامی در حملات بمباران ائتلاف تحت رهبری ریاض در یمن جان خود را از دست داده‌اند و حدود یک میلیون کودک با قحطی و بیماری‌های جدی در نتیجه تجاوزات ریاض به یمن روبرو هستند.

این نشریه انگلیسی با اشاره به این موارد ادامه داد، بنا به گفته «اندرو میچل» عضو  حزب محافظه‌کار انگلیس و وزیر سابقه توسعه این کشور گفت که مشارکت ارتش انگلیس در واقع بخشی از «همدستی شرم‌آور» بریتانیا در این رنج است. 

بر اساس این گزارش، مأموریت آموزش نیروهای عربستان بعد از آن افشا شد که ارتش انگلیس به اشتباه، تصاویر و اطلاعاتی را فاش کرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - ماجرای ترامپ و تخت‌خواب باراک اوباما+ تصاویر

سازمان ملل در حال تحقیق در خصوص اوضاع یمن است و توضیح داده است که بدترین بحران انسانی در جهان در این کشور در حال رخ دادن است. حدود ۱۰ هزار نفر از زمان حملات متجاوزانه ائتلاف ریاض به یمن در سال ۲۰۱۵ تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

اخیراً، اقدام ریاض در محاصره بنادر یمن، موجب شده است که این کشور در آستانه قحطی قرار گیرد و یونیسف پیش‌بینی کرده است که احتمال می‌رود ۱۵۰ هزار کودک تا پایان ۲۰۱۷ جان خود را در یمن از دست بدهند.

شب گذشته، میچل تقاضا کرد که دولت انگلیس پاسخ‌هایی را درباره نقش انگلیس در عملیات‌های نظامی عربستان در اختیار مجلس عوام قرار دهد.

وی اینگونه گفت: «انگلیس به طور شرم‌آوری با نقش عربستان در یمن که به وضوح  پیمان‌نامه‌های ژنو را تعدی می‌کند، همدست است».

این مقام انگلیسی تصریح کرد: «تردیدی ندارم که پارلمان خواستار توضیح درباره این مأموریت آموزش (نیروهای ریاض) خواهد شد زیرا نگرانی زیادی در خصوص فاجعه انسانی است که در یمن در حال رخ دادن است».

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

این عملیات شامل گردان دوم هنگ سلطنتی اسکاتلند است که تکنیک‌های غیرمتعارف جنگی را به افسران موسسه پیاده‌نظام نیروی زمینی سلطنتی عربستان آموزش می‌دهد.

این نشریه انگلیسی ادامه داد به واسطه نگرانی‌هایی حول محور عملیات‌های نظامی عربستان در یمن، قرار نبود عملیات « Crossways » هرگز فاش شود اما اوایل ماه جاری میلادی، خلاصه‌ای از این مأموریت به همراه تصاویری از این مأموریت به اشتباه بر روی صفحه فیس‌بوک نیروهای انگلیسی قرار گرفت.

در یکی از این تصاویر، یک مربی نظامی انگلیسی در حالیکه مقابل یک نقشه ایستاده بود و یمن و منطقه اطراف را نشان می‌دهد، در حال توصیف یک راهبرد تاخت احتمالی توضیحاتی ارائه می‌کرد.

درست ۲۰ دقیقه بعد از تماس یک خبرنگار با وزارت دفاع انگلیس، تصاویر و خلاصه این عملیات از صفحه فیس‌بوک حذف شد.

انگلیس تا حد زیادی در خصوص فروش میلیاردها پوند تجهیزات نظامی به عربستان مورد انتقاد است به ویژه آنکه گزارشات حاکی از آن است که عربستان از بمب‌های انگلیسی در حملات هوایی خود در یمن استفاده می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : قرارداد کنسرسیوم، آغاز یک پایان

وزارت دفاع انگلیس گفته است: «انگلیس،فعالیت‌های غیرمتعارف را به نیروهای مسلح عربستان آموزش نداده است بلکه روش‌هایی در خصوص چگونگی مقابله ارائه داده است».

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :