به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، سفارت روسیه در لندن، با اشاره به افزایش احساسات ضدروسی در انگلیس در پی ماجرای مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس سابق روس‌تبار در «سالزبوری» و حواشی گسترده ایجاد شده پس از آن، به اتباع روس در خصوص سفر به انگلیس اخطار داد.

در بیانیه سفارت که بوسیله خبرگزاری «اسپوتنیک» منتشر شده، از کلیه شهروندان روسی ضروری شده که در برنامه خود برای سفر به انگلیس و یا در اعزام فرزندان خود به این کشور برای تحصیل، تجدیدنظر کنند.

انگلیس می‌گوید که اسکریپال و دخترش در یک فضای عمومی در شهر سالزبوری، در نتیجه عملیاتی که با دستور مستقیم رئیس‌جمهور روسیه انجام گرفته و با استفاده از یک گاز شیمیایی مورد استفاده در میادین نبرد، مسموم شده‌اند؛ روسیه از همان ابتدا، این ادعا را رد کرد و حتی برای بررسی ابعاد ماجرا، دسترسی کنسولی به اسکریپال یا دخترش را خواستار شد.

انگلیسی‌ها به این درخواست جواب رد دادند ولی همین ماجرا، به صف‌کشی غرب در برابر روسیه و اخراج بیش از ۱۵۰ دیپلمات روسی از ۲۷ کشور منجر شد. روس‌ها هم البته به اقدام متقابل دست زدند و تاکنون عذر چندین از دیپلمات‌های برخی از این کشورهای غربی را ضروری‌اند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : احتمال بهبود روابط مسکو-واشنگتن ضعیف است/شرق اروپا نقطه تقابل دو کشور خواهد بود

در بیانیه سفارت روسیه به تنش‌های حاصل از همین ماجرا اشاره و گفته شده که با توجه به افزایش «لفاظی‌های تهدیدآمیز و سیاست ضدروسی» که اثر خود را در بازرسی از یکی از هواپیماهای خطوط هوایی روسیه در لندن نشان داده، «احتمال بروز احساسات ضدروس و آزار شهروندان روسیه در پادشاهی متحده، بسیار بالاست.»

سفارت روسیه در لندن، درجه اخطار را از این هم فراتر برده و نوشته که «برای پرهیز از اقدامات تحریک‌آمیز (انگلیسی‌ها) و پیشگیری از دستگیری اتباع روس با درخواست نیروهای انتظامی و سرویس‌های اطلاعاتی» انگلیس، شهروندان روس، گزینه‌های دیگر برای سفر به جایی غیر از انگلیس را بررسی کنند.

به شهروندان روسی که بهرحال قصد سفر به انگلیس را دارند نیز اخطار داده شده که «دستگیری به بهانه بازرسی بدنی و سوال و جواب، ضبط تجهیزات الکترونیک مانند رایانه، موبایل و تبلت و حتی ضبط اوراق هویتی» محتمل است.

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :