به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر در گفت‌وگویی با شبکه خبری «سی.ان.ان»، در واکنش به انتقادهای عربستان و برخی کشورهای عربی اعلام کرد که کشورش با ایران «خیلی دوست» نیست و دوحه خواستار صلح برای کل منطقه است.

پیشتر وزیر خارجه قطر در جلسه‌ای در اتحادیه عرب در واکنش به انتقادهای عربستان در خصوص رابطه با ایران گفته بود که ایران کشوری شریف است و قطر ایران را کشور و همسایه‌ای مهم می‌داند. این موضع دوحه سبب انتقادهای شدید عربستان و متحدانش علیه قطر شد. 

محمد بن عبدالرحمن گفت: ما خیلی ابراز دوستی نمی‌کنیم در قبال ایران بلکه خواستار تحقق صلح برای کل منطقه هستیم. ما با ایران مرز داریم همانطور که با عربستان مرز داریم. ما اختلافاتی داریم درباره سیاست‌های ایران. ما با ایران حوزه مشترک نفتی و بزرگ‌ترین میدان گازی مشترک را داریم.

به گفته این مقام قطری، «اختلافات و کشمکش‌ها میان ما [کشورهای عربی با ایران] در منطقه، با گفت‌وگو حل می‌شود نه در میدان جنگ… آمریکا بخوبی می‌داند و شراکت با قطر در حوزه مبارزه با تروریسم را به رسمیت شناخته است. ما گفت‌وگوهای راهبردی انجام دادیم که بروشنی نشان می‌دهد که قطر شریکی مهم در مبارزه با تروریسم است و آمریکا این نقش (دوحه) را به رسمیت شناخته است. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سوریه|وضعیت میدانی سوریه در سال ۲۰۱۷/کدام گروه‌های تروریستی باقی‌ مانده‌اند+ نقشه‌ها - اخبار شمس آباد

چهار کشور عربستان، امارات، مصر و بحرین از ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود با قطر را قطع و این کشور را به پشتیبانی از تروریسم در منطقه متهم کرده‌اند و وزیر خارجه قطر سعی می‌کند همکاری این کشور با آمریکا را به رخ این چهار کشور بکشد. 

وزیر خارجه قطر همچنین اعلام کرد که «هیچ مدرکی دال بر صحت اتهامات [عربستان] در خصوص پشتیبانی [قطر] از تروریسم وجود ندارد و آنها [چهار کشور عربی] هیچ دلیل یا مدرکی تاکنون در تأیید اتهاماتشان [به دوحه] ارائه نکرده‌اند. 

بحران روابط چهار کشور عربی عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر اندکی بعد از اولین سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به منطقه ایجاد شد زمانیکه چهار کشور عربی در پنجم ژوئن (۲۰۱۷) روابط دیپلماتیک با قطر را قطع کردند. در پی این اقدام، دولت مستعفی یمن، لیبی، مالدیو، موریتانی و جزایر کومور نیز به تبعیت از عربستان روابط خود با قطر را قطع کردند. جیبوتی و اردن نیز سطح روابط دیپلماتیک را با دوحه کاش دادند و «اَمان» مجوز دفتر الجزیره در اردن را لغو کرد. 

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : پشت‌پرده شایعه فیلتر بازی‌های رایانه‌ای/ چه کسانی زیر میز زدند؟

چهار کشور عربی قطر را به پشتیبانی از تروریسم متهم کردند و برای مرسوم شدن روابط، خواستار قطع رابطه سیاسی با ایران و اخراج نظامیان ترکیه از قطر و تعطیلی شبکه الجزیره شدند هر چند که در مناسبات رسمی این شروط را انکار کردند. در پی این بحران، وزیر خارجه قطر در جلسه‌ای در اتحادیه عرب، ایران را کشوری شریف خواند و بعد از آن روابط تجاری قطر با ایران توسعه یافت و نظامیان بیشتری از ترکیه به قطر اعزام شد. 

عربستان و قطر پیش از این نیز دچار بحران بودند. در مارس ۲۰۱۴ عربستان، بحرین و امارات سفرای خود را از دوحه بیرون بردند و گفتند که دوحه به توافق‌هایی که در شورای همکاری شده پایبند نمانده است.  نوامبر ۲۰۱۴ سفرای این کشورها به قطر بازگشتند و قطر اعلام کرد که به آنچه عربستان مقررات شورای همکاری خوانده، عمل می‌کند.

انتهای پیام/ص 


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :