به گزارش شمس آباد، احمد الاسدی سخنگوی سابق حشد الشعبی و نفر سوم لیست الفتح در انتخابات پارلمانی عراق است. با وی درباره تاثیر حشد بر مقابله و از بین بردن داعش، حضور برخی مقامات حشد در رقابت‌های انتخاباتی و نیز نظر مرجعیت درباره انتخابات و حضور حشد گفت‌وگویی داشتیم که حاصل آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

شمس آباد: مدتی پیش شما از سخنگویی حشد استعفا داده و در غالب ائتلاف فتح وارد عرصه انتخاباتی شدید. درباره خروجتان از تشکیلات حشد و ورود به عرصه سیاسی کمی توضح دهید.

الاسدی: الحشد الشعبی در واقع خواست ملت وهویت واقعی مردم است، نیروهای آن بعد از صدور فتوای دینی از سوی مرجعیت شکل گرفت، در مرحله نخست دهها هزار نیروی داوطلب مردمی به این نیروها پیوستند و از تمام طایفه‌های ملت عراق به این نیروها ملحق شدند.

 

 

بعد از شکل گیری الحشد الشعبی در مرحله نخست ما مکلف به ایستادگی در برابر شکست‌ها و متوقف ساختن روند شکست‌های پی درپی شده بودیم، در آن مرحله دستگاه‌های امنیتی و نظامی به تنهایی قادر به انجام وظایف محوله نبودند به گونه‌ای که حدود یک سوم مساحت عراق از کنترل نظام خارج شد. ما سپس وارد مرحله آزاد سازی اراضی شدیم و به صورت تدریجی مناطق از دست رفته را بازپس گرفتیم.

درسال ۲۰۱۴ یعنی بعد از گذشت حدود ۵ ماه از صدور فتوای مرجعیت مکلف شدم تا ضمن مقابله با تروریست‌ها به عنوان سخنگوی الحشد باشم، واقعاً از این که بعنوان سخنگوی این نیروهای داوطلب مردمی مبارک و مقدس و به پاس تقدیر از خون شهدا و زخمیان این نیروها برگزیده و منصوب شدم افتخار می‌کنم.

پشتیبانی از حشد در عرصه سیاسی را وظیفه خود می‌دانیم

هرگاه نیروهای الحشد الشعبی به یک پیروزی دست می‌یافتند، وظیفه داشتیم تا این شجاعت و رشادت را به سمع و نظر ملت عراق و جهانیان برسانیم. علاوه بر این ما در جایگاه سخنگویی الحشد الشعبی همواره وظیفه خود می‌دانیم تا از مردان الحشد الشعبی در عرصه‌های سیاسی و اطلاع رسانی دفاع کنیم، ما این وظیفه را در تمام جلسات، پیگیری می‌کردیم، خواه ملی باشند و خواه بین‌المللی فرقی نمی‌کرد.

من تا پایان سال ۲۰۱۷ به عنوان سخنگوی الحشد الشعبی به وظایف خود ادامه دادم و آن سال، سال ادامه پیروزی‌ها بود و پس از آن استعفای خود را از این جایگاه تقدیم کردم، چرا که نبرد برضد داعش دیگر به پایان رسیده بود. از این رو به جایگاه دیگری وظیفه خود را انتقال دادم و آن وظیفه دفاع از حقوق الحشد الشعبی بود و روند دفاع از حقوق آنها را در پارلمان عراق ادامه دادم.

البته در طول چهارسال گذشته و حتی در زمان ورودم به پارلمان عراق سوگند خود را با لباس نظامی برتن به جای آوردم. من به عنوان نماینده در پارلمان عراق با لباس الحشد الشعبی وارد شدم، به اندازه‌ای از حقوق الحشد الشعبی پشتیبانی و دفاع کردم تا به مرحله تصویب قانون الحشد الشعبی رسیدیم.

ما حتی کوشش می‌کردیم بودجه‌ای ویژه را برای الحشد الشعبی تصویب کنیم و کماکان در راهروها و اتاق‌های سیاسی پارلمان عراق از حقوق الحشد الشعبی به دفاع خود ادامه خواهیم داد.

الحمدلله بعد از تحقق پیروزی‌ها بوسیله الحشد الشعبی وارد مرحله دیگری شدیم تا از دستاوردهای الحشد و پیروزی‌های محقق شده بوسیله آنان و نیز حقوق خانواده‌های شهدا و زخمیان دفاع و پشتیبانی کنیم. اکنون ما درمیدان و کارزار سیاست و از طریق پارلمان و درسمت نمایندگی پارلمان عراق کماکان به وظایف محوله خود ادامه می‌دهیم.

البته ما تنها از حقوق الحشد الشعبی پشتیبانی نمی‌کنیم، بلکه از حقوق تمام رده‌های نظامی و لشگری کشور عراق پشتیبانی می‌کنیم چرا که این نیروها همه به منزله سند دفاع از تمامیت ارضی و پشتیبانی از آحاد جامعه عراق هستند.

شمس آباد: ائتلاف فتح چگونه شکل گرفت؟

الاسدی: در آغاز سال ۲۰۱۸ شروع به تشکیل ائتلاف‌هایی برای ورود به عرصه سیاسی کردیم، از این رو ائتلاف الفتح را تشکیل دادیم.

این ائتلاف بخش اعظم نیروهای خود را از جریانی تشکیل داده که در شکل گیری الحشد الشعبی نقش داشته‌اند. نیروهایی که همواره از حشد پشتیبانی کردند و باعث شدند تا دهها هزار داوطلب مردمی به آنها ملحق شوند.

ائتلاف فتح هیچ رابطه رسمی با سازمان حشد الشعبی ندارد

امروزه ستون فقرات ائتلاف الفتح همانا الحشد الشعبی و دیگر گردان‌های مقاومت مردمی هستند، نیروهایی که در شکل گیری الحشد الشعبی سهیم بودند، اما اکنون ما هیچ رابطه رسمی با سازمان الحشد الشعبی نداریم، از این رو باید بگویم تمام کسانی که خود را برای انتخابات نامزد کردند، نامزدهای غیر مرتبط و غیر وابسته به الحشد الشعبی هستند.

 

 

از این رو خواستار آن شدیم تا نیروهای الحشد الشعبی و دیگر نیروهای مسلح از هرگونه کشمکش‌های سیاسی و رقابت‌های انتخاباتی دوری کنند تا بتوانیم از پاکی این نیروها همواره پشتیبانی کنیم.

الحشد الحشد الشعبی خود به منزله نیرویی است که از عراق پشتیبانی کرد و همین نیرو بود که از تمامیت ارضی و شهروندان عراقی در برابر تروریسم دفاع کرد.

بعد از شکل گیری این ائتلاف مبارک، بنده از جانب رئیس ائتلاف مکلف شدم به عنوان سخنگوی ائتلاف فتح وظایف خود را ادامه دهم، تا از اهداف شکل گیری آن هم دفاع کنم و برای مردم و ملت اهداف شکل گیری این ائتلاف را توضیح و تشریح کنم.

تشریح اینکه هدف ما از شکل گیری ائتلاف الفتح چیست؟ چرا الفتح؟ و چرا باید به الفتح رای دهند؟ چرا می‌خواهیم الفتح به عنوان یک پروژه تلقی شود؟ چرا باید اساس این ائتلاف خدمت رسانی به کشور و شهروندان باشد؟ ما باید زبان حال ملت باشیم و نهادهای دولتی را ناگزیر سازیم به خواست و نیاز آحاد جامعه پاسخگو باشند.

در بخش‌های پزشکی، صنعت و آموزشی برنامه‌های زیادی برای مردم داریم

شمس آباد: اعضای جریان فتح عنوان می‌کنند که برای پشتیبانی از رزمندگان حشد وارد پارلمان می‌شوند، آیا شما برای کل مردم عراق هم برنامه دارید؟

الاسدی: البته ما در ائتلاف الفتح برنامه وسیعی داریم، برنامه‌ای توام با چشمداشت‌ها و برنامه‌ای بسیار مفصل داریم که در آن بندهای بسیاری گنجانده شده است. بخشی از این بندها اصلی هستند و این امور اصلی به بخش‌های جانبی و فرعی کشیده می‌شوند. موضوع مربوط به الحشد الشعبی تنها یکی از این بندهای اصلی به شمار می‌آید، از این رو این مساله تمام برنامه ائتلاف الفتح نیست.

برنامه‌های ما آغازش با مبارزه با فساد است، از این رو برنامه‌ای برای این مهم مشتمل بر ۷ بند وضع کردیم.

می‌خواهیم از این طریق جلوی پیشرفت حرکت چرخ‌های فساد در کشور را بگیریم، این مهم با هدف پشتیبانی از حقوق شهروندان عراقی و جلوگیری از شیوع و رواج فساد مالی و اداری در نهادهای کشور صورت می‌گیرد.

دومین بند موجود در برنامه‌های الفتح مساله خدمات رسانی به ملت است، از این رو برای هربخش از بخش‌های خدمات رسانی به مردم یک برنامه تدوین کردیم. برای بخش بهداشت و درمان، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و همچنین برای تهیه داروی مورد نیاز برنامه تدوین شده است. برنامه‌ای هم برای بیماران تهیه و تدارک دیدیم، ما می خواهیم از روابطی که در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی داریم برای بهبود اوضاع عراق کوشش کنیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : صربستان تهدید کرد به کوزوو لشگر می‌کشد

نظام خدمات رسانی در عراق ضعیف نیست، بلکه اصلاً وجود ندارد

ما همچنین برای بخش آموزش و پرورش هم برنامه داریم، این بخش یکی از مهمترین بخش‌های مورد توجه ماست. اکنون ما در عراق با کمبود ۱۶ هزار مدرسه در کشور روبه رو هستیم. ما برنامه‌ای را تدارک دیده‌ایم که براساس آن هر استان نیازهای آموزشی خود را ارائه می‌دهد و براساس کمبود در تعداد مدارس هر استان این برنامه تدوین شده است.

در بخش آموزش و پرورش همچنین برنامه‌ای برای پشتیبانی از معلمان، اساتید، آموزگاران و دانشگاه‌ها داریم. علاوه بر آموزش برای بخش آب و برق، بخش فاضلاب و پل سازی و راه سازی هم برنامه داریم. نظام خدمات رسانی در عراق ضعیف نیست، بلکه می‌توان گفت اصلاً وجود ندارد.

ما همچنین برای بیکاری نیز برنامه داریم، اکنون در عراق میلیون‌ها بیکار داریم، اکثر این افراد را جوانان تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنها فارغ التحصیل هستند. این جوانان همه سن و سالی دارند و به مرحله ازدواج رسیده‌اند اما به دلیل بیکاری با مشکلات عدیده و جدی مواجه هستند، این جوانان اکنون باید تشکیل خانواده دهند، اما روزی خود را هم ندارند.

ما برنامه مفصلی را برای سامان وضعیت بیکاری تدوین کردیم، در این برنامه بر فعال شدن بخش خصوصی تاکید فراوان شده است، در بخش عمومی هم ما اکنون ۷ الی ۸ هزار کارخانه و کارگاه تعطیل شده داریم، برنامه‌ای هم برای این بخش داریم البته این برنامه‌ها را کارشناسان این بخش‌ها تدوین کرده‌اند.

بنابراین برنامه ما برای مبارزه با مشکل بیکاری براساس فعالیت بخش خصوص متمرکز شده است. همچنین بخش خصوصی و بخش عمومی در برخی از این برنامه‌ها با هم مشارکت خواهند داشت. ما می‌توانیم با جذب سرمایه‌های خصوصی، مشکل بیکاری را در عراق ریشه کن کنیم، اکنون با مشکل بیکاری در عراق مواجه هستیم و هرساله شمار زیادی از جوانان عراقی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های کشور به خیل بیکاران افزوده می‌شوند.

از فارغ التحصیلان عراقی دانشگاه‌های کشور ۴ تا ۵ درصد جذب بازار کار می‌شوند، اما باقی فارغ التحصیلان را دولت کنونی هیچ برنامه‌ای برای اشتغال آنان در نظر ندارد. در ائتلاف الفتح ما برنامه‌ای مطالعه شده برای فعال کردن تمام این بخش‌ها تدوین کردیم، البته تمام این مطالب به تدریج قابل تحقق هستند.

برنامه دیگری را که تدوین کردیم و از بخش‌های اصلی مورد نظر برنامه ائتلاف است، پشتیبانی و پشتیبانی از نیروهای مسلح عراقی است، ما می خواهیم از این نیروها به گونه‌ای پشتیبانی شود تا توان لازم را به دست آورند.

ما برای پشتیبانی و دفاع از این نیروها برنامه داریم، منظورم از نیروهای مسلح، تمام این نیروها هستند؛ از نیروهای مسلح و وزارت دفاع و وزارت کشور و غیره همه را در بر می‌گیرد، که در این میان توجه و تاکید ما بر نیروهای الحشد الشعبی است.

پشتیبانی از الحشد الشعبی در واقع خود بخشی از بند چهارم برنامه‌های ما را تشکیل می‌دهد و تمام بند را در بر نمی‌گیرد. الحشد الشعبی یکی از نهادهای نظامی است که به تازگی و از ۴ سال قبل شکل گرفته است، به همین دلیل به پشتیبانی‌های زیربنایی و پشتیبانی از خانواده‌های شهدا و زخمیان این نیروها و پشتیبانی از رزمندگان و دوره‌های آموزشی و تاسیس مدارس و مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها همه و همه احساس می‌شود و اکنون تمام این موارد در ائتلاف الفتح برنامه دارند.        

شمس آباد: آیا این برنامه برای نقد و بررسی در اختیار کارشناسان و مردم قرار گرفته است؟

الاسدی:بله این برنامه منتشر شده و متن آن را در پایگاه‌های اینترنتی قرار داده‌ایم، ما حتی هزاران نسخه از این برنامه را چاپ و در تمام استان‌های عراق توزیع کردیم.

شما هم می‌توانید یک نسخه از این برنامه را داشته باشید، این برنامه به صورت چکیده و کلی مطرح شده و توضیح تفصیلی در آن گنجانده نشده بلکه به موارد کلی این برنامه اشاره شده است.

ما در این برنامه به جزئیات اشاره نکردیم، یعنی به نحوه اجرای این برنامه نپرداختیم چرا که این موضوعات اجرایی هستند، بلکه به مواردی اشاره کردیم که می توانیم آنها را عملیاتی کنیم، برنامه‌هایی که در صورت اجرایی شدن هر شهروند بعد از گذشت یک ماه یا سه ماه یا شش ماه و یا حتی یکسال اثر این برنامه‌ها را در زندگی خود احساس خواهند کرد.

البته اجرایی شدن این برنامه منوط به رای دادن ملت به فهرست ائتلافی الفتح و پیروزی و راهیابی آن به پارلمان خواهد بود.

شمس آباد: برخی می‌گویند ائتلاف فتح از خون شهدای حشد استفاده سیاسی می‌کند. نظر شما در این باره چیست؟

الاسدی:‌ اکنون تمام جریان‌های سیاسی، مگر تنها اندکی از جریان‌ها، هیچ مشارکتی در الحشد الشعبی نداشته‌اند. بعنوان مثال اگر بخواهیم درباره حزب الدعوه صحبت کنیم، باید بگوییم حزب الدعوه با دوبخش حزب الدعوه دفتر وابسته به العبادی و حزب الدعوه دفتر وابسته به نوری المالکی، حزب الدعوه سازماندهی عراق، حزب الفضیله، سازمان بدر و جنبش اسلامی، عصائب و سید الشهداء، جنبش فعالیت و سازندگی، مجلس اعلی، جریان الحکمه و جریان‌های سنی و سلیم الجبوری و محمد الکربولی و محمد اقبال و تمام این جریان‌های سیاسی در الحشد الشعبی مشارکت داشتند و نیروهایی را به عنوان داوطلب داشتند، اما با این وجود آیا امروزه تمام این گروه‌هایی را که برشمردیم در حال دفاع از الحشد الشعبی هستند؟

 

 

به نامزدهای خود گوشزد کرده‌ایم که از نام حشد سوء استفاده نکنند

به طور حتم هر یک از این گروه‌ها در حال توضیح و تشریح فعالیت‌های خود هستند، اما زمانی که می‌خواهند درباره ۴ سال گذشته صحبت کنند، باید در بخش تاریخ مخصوص به خودشان بگویند که ما در الحشد الشعبی عضویت داشتیم، یا لااقل بگویند ما در ارتش عراق حضور داشتیم، یا بگویند ما در فلان وزارتخانه حضور و نقش داشتیم، یا در فلان هدایت مشغول فعالیت بودیم، همه وقتی می‌خواهند بگویند تنها باید به همین مورد بسنده کنند و نباید از نام الحشد الشعبی سوء استفاده کنند.

کسی حق ندارد از خون شهدا یا خون زخمیان یا جانفشانی رزمندگان الحشد الشعبی بنام خود یا گروه خود بهره برداری کند، بخصوص که ما در برنامه خود اعلام کردیم که چگونه باید عمل شود و نحوه رفتار در این ائتلاف برای تمام اعضا مشخص و تبیین شده است، ما به نامزدهای خود گوشزد کردیم و به گروه‌ها و تشکلات دیگر هم اطلاع دادیم.

از تمام گروه‌های سیاسی عراقی تقاضا کردیم موضوع الحشد الشعبی را از تبلیغات انتخاباتی خود دور سازند، همانگونه هم که در آغاز سخنانم گفتم ما خواستار دور شدن تمام گروه‌های مسلح عراقی از رقابت‌ها و کارزار انتخاباتی هستیم، الحشد الشعبی در واقع باید تصویری باشد که همه ما پشتیبانی را از آن می‌طلبیم و نباید به صورت دستاویزی برای خواسته‌های سیاسی ما تبدیل شود.

نباید کاری کنیم که هم الحشد الشعبی را از دست بدهیم و هم بالطبع رفته رفته خودمان را از دست بدهیم، بنابراین نباید از این نیروها سوء استفاده شود، نباید از خون شهدا و دلاور مردی زخمیان و جانفشانی رزمندگان الحشد الشعبی سوء استفاده شود.

اکنون چه در فهرست ائتلاف الفتح و چه در دیگر گروه‌ها و ائتلاف‌های عراقی شرکت کننده در انتخابات هستند، کسانی که در الحشد الشعبی و ارتش خدمت کردند، این اشخاص حق دارند به مشارکت‌های خود در الحشد به خود ببالند و در حد معرفی تاریخ فعالیت‌های خود به این حضور اشاره داشته باشند، ولی نباید چنین بگویند که به این دلیل که چنین و چنان کردیم بنابراین باید اکنون چنین و چنان شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گزینه‌های محور سعودی برای تشدید بایکوت‌ها علیه قطر چیست؟

به طور خلاصه می‌گویم ما حق نداریم به عراقی‌ها بگوییم به این دلیل که ما در الحشد الشعبی در آن زمان فلان خدمات و جانفشانی‌ها را انجام دادیم. شما هم باید به ما وفاداری خود را نشان دهید و همه باید به ما رای دهید، خیر ما چنین نمی‌گوییم. اعلام می‌کنیم برنامه تغییراتی داریم و می‌خواهیم برخی از امور نادرست در کشور را اصلاح کنیم، گام‌های ما این موارد خواهند بود، گفته ما به ملت این است که فرصت دهید و بعد ما را مورد بازخواست قرار دهید.

درباره ارتباط با الحشد باید بگویم به طور حتم الحشد الشعبی مایه افتخار و مباهات ماست، الحشد لباس عزت و سربلندی است که بر قامتمان بود، این لباس را هرگز از تن بیرون نمی‌آوریم و هیچکس هم نمی‌تواند این لباس را از تنمان بیرون آورد، یا بین ما و بین این عزت جدایی بوجود آورد.

شمس آباد: آیا کاندیداهای فتح همچنان در پست‌های خود در حشد حضور دارند؟

الاسدی: خیر امروزه هرکسی که از افراد الحشد الشعبی وارد رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی شده، با ورود به عرصه سیاسی هرگونه ارتباط خود را در واقع با الحشد به صورت رسمی قطع کرده است، براساس متن قانون اساسی عراق هیچ کسی که به نهادهای امنیتی و نظامی کشور مرتبط باشد حق و اجازه مشارکت در فعالیت‌های سیاسی را ندارند، مگر آن که استعفای خود را از نهادهای مربوطه ارائه کرده باشند، تاریخ استعفا هم باید حداقل ۳ ماه پیش از آغاز حضور در فعالیت‌های سیاسی باشد.

فرماندهانی در ارتش و فرماندهانی در وزارت کشور عراق هستند که اکنون به مانند ما نامزد شده‌اند، برخی از افسران و درجه داران و افسران بازنشسته استعفا داده یا بازنشسته شده‌اند و در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند. همچنین برخی از فرماندهان الحشد نیز که فکر می‌کنم دو سه نفر بودند استعفای خود را تقدیم کردند و نامزد انتخابات شدند.

شمس آباد: گفته می‌شود که مقامات حشد وارد شده به عرصه انتخاباتی سبقه نظامی داشته و فعالیت سیاسی نداشته‌اند که این موضوع باعث شکست آنها در عرصه سیاسی خواهد شد. نظر شما در این باره چیست؟

الاسدی: در خصوص فرماندهان عالی رتبه باید بگویم اگر بخواهیم درباره حاج هادی عامری و احمد الاسدی و خزعلی و افرادی همچون آنها سخن بگوییم باید گفت اصولاً این افراد سیاسی هستند و زمانی که میهن به آنها نیاز پیدا کرد در الحشد الشعبی داوطلب شدند.

این افراد وقتی کارشان در الحشد الشعبی تمام شد به وظایف قبلی خود بازگشتند، از این رو نباید بازگشت آنها را به مثابه انتصاب مجدد قلمداد کرد، آنها در واقع به وضعیت قبلی و متداول خود بازگشتند، یعنی این افراد به سمت‌های شهروندی خود بازگشتند و به وضعیت قبل از فعالیت در الحشد در آمدند.

شمس آباد: آیت الله سیستانی درباره عدم حضور برخی سیاستمداران و رای ندادن به آنها تحت جمله “آزموده را آزمودن خطاست” تاکید دارند که باید افراد جدیدی وارد فضای انتخاباتی شوند. نظر جریان فتح درباره سخن آیت الله سیستانی چیست؟

الاسدی: ابتدا دربخش مربوط به مرجعیت باید بگویم ما در ائتلاف الفتح اعلام کرده‌ایم و اکنون بار دیگر تاکید می‌کنیم که سخنان مرجعیت را به شدت پاس می‌داریم. ما به نصایح و رهنمودهای مرجعیت توجه داریم، آنچه را که مرجعیت بیان می‌کند و یا از زبان خطیب نماز جمعه به نقل از مرجعیت بیان می‌شود مورد توجه ماست.

همچنین شما می‌دانید در برخی اوقات برخی از بیانیه‌ها به صورت مستقیم از طرف مرجعیت صادر می‌شوند و در نماز جمعه قرائت می‌شود، ما این مطالب را به شدت مورد توجه قرار می‌دهیم و دلیل ما برای اثبات این میزان از توجه به سخنان مرجعیت را می‌توانید در پاسداشت سخنان مرجعیت از سوی ما درباره جانفشانی و تقدیم خون در راه آزادی کشور ببینید.

از این رو اعلام می‌داریم ما به هر آنچه از سوی مرجعیت اعلام می‌شود، توجه داریم، به همین دلیل بود که تاکید کردیم الحشد الشعبی باید از تمام کشمکش‌های سیاسی به دور باشد، الحشد الشعبی نمی‌تواند در انتخابات شرکت داشته باشد زیرا یک نهاد رسمی دولتی، یک سازمان امنیتی و یک سازمان نظامی است.

اکنون وقت و زمان را مناسب می‌دانم تا بگویم مساله به فتح خلاصه نمی‌شود، بلکه هجمه‌ای که اکنون به راه افتاده تنها فتح را تابلو رفته است. ما ائتلاف النصر را داریم که رهبری آن را نخست وزیر کنونی برعهده دارد، آقای فلاح در این ائتلاف نامزد اول درکربلاست که فرمانده گردان ۱۵ در الحشد الشعبی بود، این گردان همان نیروهای شهید صدر هستند، این افراد وابسته به حیدر العبادی نخست وزیر هستند،  ۲۵۰۰ رزمنده دارند، این فرمانده گردان استعفا داد و مرد شماره یک فهرست العبادی است.

در لیست نصر در کوت، یوسف الکلابی قرار دارد. او سخنگوی امنیتی الحشد الشعبی بود که تاکنون در هدایت قانونی الحشد الشعبی فعالیت دارد. البته به طور حتم وی باید استعفای خود را از این سمت تقدیم کرده باشد، چرا که نامزد رقابت‌های انتخابات شده است. اگر بخواهیم درباره سائرون و جریان صدر سخن بگوییم ما برادر ابو کمیل را داریم، او فرمانده گردان سرایا السلام در الحشد الشعبی بود، او نامزد شماره یک ائتلاف سائرون در کربلاست.

دهها نامزد وجود دارند که در فهرست‌های مختلفی حضور دارند، این افراد مشخص و شناخته شده نیستند، مشکل این است که آقای هادی العامری چهره‌ای معروف و شناخته شده است و احمد الاسدی هم معروف است، لذا به گونه‌ای به مردم ما را معرفی کردند که گویی ما تنها از الحشد الشعبی هستیم.

گویی تنها در فهرست الفتح اعضای الحشد الشعبی حضور دارند و فهرست‌های دیگر انتخاباتی عاری از اعضای الحشد الشعبی است. کسانی که در الحشد بودند با دیگر افراد جامعه فرقی ندارند، آنها هم حق دارند به مانند سایرین از حقوق خود بهره مند شوند، این افراد تنها با استعفا از نهاد الحشد الشعبی می‌توانند به مانند دیگر آحاد جامعه در انتخابات شرکت کنند.

آنها هم می‌توانند با شرکت در انتخابات نماینده یا وزیر شوند و در هر نهاد سیاسی شاغل شوند، درباره مرجعیت بار دیگر می‌گویم ما همه موظف هستیم از نصایح مرجعیت اطاعت کنیم، مرجعیت همواره برای ما محترم و ارزشمند بوده و هستند و بار دیگر می‌گویم مرجعیت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

مرجعیت هر دستوری دهد مورد توجه ماست، حتی اگر مرجعیت اعلام کند باید فعالیت سیاسی را ترک کنیم، ما اولین کسانی خواهیم بود که این فعالیت را ترک می‌کنیم، اما اکنون سفارش مرجعیت واضح و ثابت است، نمی‌توان الحشد الشعبی را وارد کارزار سیاسی کرد، الحشد الشعبی اجازه ورود به انتخابات را ندارد، الحشد الشعبی یک نهاد امنیتی است و باید همواره مستقل باقی بماند.

گفته آزموده را آزمودن خطاست تفسیر سخن مرجعیت با مضمون ذکر شده نیست، ما اجازه نداریم از این گفته به گونه‌ای که منظور مرجعیت است بهره برداری یا تفسیر کنیم. من از منظر منطق و عقل صحبت می‌کنم و دلایل بسیاری از جمله سخن امیرالمومنین را داریم در این باره و توضیحات بسیارند و عقلاً نیز منظور از گفته آزموده را آزمودن خطاست، آزموده شکست خورده است. معقول نیست مرجعیت بگوید آزموده موفق را نیازمایید، منظور آزموده شکست خورده است که نباید دوباره آزموده شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : فردا شب گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از شبکه یک پخش می‌شود

منظور مرجعیت از “آزموده را آزمودن خطاست”، آزموده شکست خورده است

گروه‌هایی که اکنون تاخت ور شده‌اند و می‌گویند آزموده را آزمودن خطاست و مدعی هستند که منظور تمام آزموده شده‌ها هستند، چه موفق و چه شکست خورده، همین گروه‌ها هم خود آزموده شده هستند، اگر اکنون بخواهیم بدون استثنا درباره تمام گروه‌ها سخن بگوییم باید گفت بخصوص گروه‌های سیاسی بزرگ و گروه‌هایی که به گروه‌ها و دسته‌های کوچکی تجزیه شدند همه آنها از نامزدهایی برخوردار هستند، که سیاستمدارانی آزموده هستند.

اگر بخواهیم از ائتلاف ملی سخن بگوییم چرا که سخن تنها در این باره اکنون جریان دارد، باید گفت که در الفتح آزموده و نا آزموده هست و النصر هم در آن آزموده و نا آزموده هست، دولت القانون هم آزموده و نا آزموده دارد. سائرون از فهرست جریان صدر هم آزموده و نا آزموده دارد و جریان الحکمه هم آزموده و نا آزموده دارد.

از این رو در تمام فهرست‌های انتخاباتی آزموده و نا آزموده به چشم می‌خورد. وقتی کسی می‌خواهد به کسی تهمتی بزند یا از چیزی به عنوان بهانه استفاده کند، باید ابتدا خود از آن اتهام و یا از آن بهانه مبرا باشد.

در نتیجه باید بگویم منظور از آزموده را آزمودن خطاست منظور آزموده شکست خورده است، البته ما در ائتلاف الفتح نزدیک به ۹۰ درصد تازه نامزد داریم که قبلاً نامزد نشده بودند.

شمس آباد: یکسری از افراد وارد لیست شیعیان شده‌اند که التزامی به اسلام ندارند مانند سائرون صدر. نظر شما در این باره چیست؟

الاسدی: در عراق نظام حاکمیت دمکراسی است و نظام اسلامی حاکم نیست، از این رو نظام دمکراسی باید برای همگان حق مشارکت در انتخابات را تضمین و فراهم سازد. به موجب قانون اساسی عراق همه حق مشارکت در انتخابات دارند. مسلمان و غیر مسلمان می‌تواند در انتخابات شرکت کند، عرب و غیرعرب هم می‌تواند در انتخابات شرکت کند، کرد و ترکمان، شیعی، سنی، شبکی، یزیدی، صائبی، مدنی، لائیک و مومن و غیر مومن حق دارند شرکت کنند، همه این افراد در عراق از حق شهروندی برخوردار هستند، بنابراین حق نامزد شدن در انتخابات را دارند، اما تشکیل ائتلاف‌ها بستگی به خواستگاه هریک از ائتلاف‌ها و گروه‌ها و تشکلات گردهم آمده در این فهرست دارد.

 نمی‌گویم همه بلکه می‌گویم اکثر فهرست‌ها و گروه‌ها از همه ترکیبات قومیتی، نژادی و مذهبی برخوردار هستند، اسلامی و غیر اسلامی و شهروند معمولی و نظامی بازنشسته و با برنامه و بی برنامه همگی حضور دارند، بنابراین هر گروه و هر دسته و هرجریان بسته به برنامه و خواستگاه عقیدتی و سیاسی خود و منافعی که برای میهن و مردم دنبال می‌کند ائتلاف تشکیل می‌دهد.

شمس آباد: برای سیستم سیاسی عراق در آینده نظرات مختلفی وجود دارد. برخی اکثریت سیاسی، برخی اکثریت ملی و برخی نیز تداوم نظام کنونی را مطرح می‌کنند. نظر شما در این باره چیست؟

الاسدی:‌ اکثریت سیاسی، اکثریت ملی و اکثریت شمارشی همه اشکالی از یک واحد پولی به شمار می‌آیند، یعنی فرقی با هم ندارند، اما تنها اختلافشان در عنوانی است که برای خود برگزیده‌اند، از نظر ما سهم خواهی قابل قبول نیست. ما با دولتی که براساس سهم دهی یا سهم خواهی به قدرت برسد مخالفیم، ما این مطلب را به صورت واضح اعلام کرده‌ایم، به سمت دولتی پیش نمی‌رویم که همه در آن سهیم باشند، چرا که در آن صورت به همان مشکلات گذشته دچار خواهیم شد، دولتی که سهم دهی و سهم خواهی در آن مطرح باشد از نظر ما قابل قبول نیست.

از این رو در ائتلاف الفتح اساس تشکیل دولت از نظر ما براساس برنامه تکامل سیاسی استوار است؛ تکامل سیاسی با اکثریت سیاسی یا شمارشی یا ملی متفاوت است. این تکامل سیاسی از طریق تشکیل جبهه ملی یکپارچه قابل تحقق است، جبهه‌ای که متشکل از گروهی از دسته‌ها و یا احزاب خواهد بود، همگی باید برای اجرایی شدن یک برنامه توافق کنند، البته در این جبهه تمام گروه‌ها و جریان‌ها می‌توانند مشارکت داشته باشند. براساس قانون اساسی عراق تمام جریان‌ها و گروه‌ها و تشکیلات میهنی باید در دولت عراق مشارکت داشته باشند و باید در هدایت امور کشور نمایندگانی داشته باشند، از این رو این جبهه شکل یافته باید از اعراب، اکراد، ترکمان، شیعه، سنی، مسیحی، صائبی، شبک و یزیدی و همه برخوردار باشد.

این جبهه می‌تواند متشکل از ۱۶۰ تا ۱۷۰ نماینده باشد، این جبهه است که دولت آینده را تشکیل خواهد داد و هرکس که با این جبهه نباشد می‌تواند برای تشکیل جریان معارضه با این جبهه یا فراکسیون اقدام کند.

شمس آباد: این موضوع با اغلبیت ملی چه تفاوتی دارد؟

الاسدی: هیچ اختلافی وجود ندارد و این همان موضوعی است که گفتم منظورم تشکیل اکثریت در مقابل اقلیت است و تعارض و معارضه‌ای وجود ندارد، یا همراهی است یا معارضه است. دولت اکثریت و مخالفین در اقلیت در برابر هم حضور خواهند داشت، اما با این گفته سخنانم را به پایان می‌رسانم که امروز ۸۰ درصد از جریان‌های سیاسی از این برنامه سخن می‌گویند. دولت اکثریت ملی یا سیاسی یا شمارشی یا جبهه ملی، یعنی دولت و معارضه، این بسیار خوب است، ان شاء الله بعد از انتخابات شعارهای خود را تعطیل نکنند، چرا که بعد از انتخابات ممکن است مشکل از نو شروع شود و همه بار دیگر بیزاری با ما را مطرح کنند. از این رو ما در ائتلاف الفتح اکنون اعلام می‌کنیم ما با دولت براساس سهم خواهی موافقت نمی‌کنیم.

ما همواره در کنار ملت عراق خواهیم ماند و به بیزاری با موضوع سهم خواهی ادامه خواهیم داد، ما اصرار و پافشاری داریم بر دولت اکثریت و اگر قادر به تشکیل اکثریت نشویم به سمت معارضه و تشکیل آن پیش خواهیم رفت. ما هرگز در دولتی نخواهیم بود که به عراق و عراقی‌ها زیان وارد آورد.

شمس آباد: یعنی شما با سیستم سهمیه بندی فعلی هم موافق نیستید؟

الاسدی: ما درباره نخست وزیر و رئیس جمهور و رئیس پارلمان صحبت نمی‌کنیم که چه کسی کرد باشد و چه کسی سنی و چه کسی شیعه باشد، ما با دولتی مخالفیم که تنها در آن نمایندگان کرد یا تمام نمایندگان شیعی یا تمام نمایندگان سنی به تنهایی حضور داشته باشند، بلکه باید تمام جریان‌های سیاسی عراقی در آن حضور داشته باشند. ما می‌خواهیم هم دولت داشته باشیم و هم معارضه در این پارلمان وجود داشته باشد. تنها در این صورت است که کشور روی آرامش را به خود خواهد دید.

شمس آباد: نظر شما درباره وضعیت ائتلاف‌ها و اقبال عمومی نسبت به آنها چیست؟

الاسدی: ما براساس موضع مردمی که از آن برخورداریم و احساسی که در بین مردم داریم و براساس نزدیکی خود به مردم معتقدیم که الفتح در جایگاه نخست خواهد بود و در راس دیگر فهرست‌ها قرار می‌گیرد.

گفت‌‌وگو از علی حیدری      

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :