به گزارش خبرنگار شمس آباد در نیایش‌آباد، ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین ترکمنستان و روسیه در سالن کنفرانس هتل «آرچابیل»  پایتخت این کشور برگزار شد.

در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین ترکمنستان و روسیه علاوه بر مقامات رسمی و سیاسی ۲ کشور،  نمایندگان بخش خصوصی و نیز  صاحبان شرکت‌های تخصصی در زمینه تجارت، صنایع غذایی، ساختمان سازی، الکترونیک، فناوری اطلاعات، ماشین سازی، نفت و گاز و دیگر صنایع حضور داشتند.

در این اجلاس، طرفین روند اجرای توافقات و تصمیمات قبلی و نیز دورنمای مناسبات اقتصادی و تجاری بین «مسکو» و «نیایش‌آباد» را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

 چگونگی بهره برداری بیشتر و مؤثر از ظرفیت‌های موجود در ترکمنستان و روسیه در زمینه گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری، مسائل گسترش تعاملات بین استان‌های مختلف ۲ کشور و نیز اجرای اسناد امضاء شده قبلی از دیگر محورهای این مذاکرات اعلام شده‌ است.

بررسی روند اجرای دست‌آوردهای سفر ماه گذشته «ولادیمیر پوتین» به نیایش‌آباد از دیگر موضوعات مهم اجلاس مذکور بود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - صنایع نظامی آمریکا تشنه خون و راه اندازی جنگ

هیأت روسیه را در اجلاس مذکور « ولادیمیر پادالکو» قائم مقام سازمان اتاق صنایع و بازرگانی بر عهده داشت.

در حال اماده در ترکمنستان ۱۸۰ شرکت روسیه رسما ثبت شده و فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

حجم مبادلات بازرگانی بین روسیه و ترکمنستان در سال گذشته میلادی ۹۰۲ میلیون دلار برآورد شده‌ که نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۸ درصد کاهش یافته است.

 ترکمنستان از روسیه تجهیزات، ماشین آلات، مواد غذایی، لوازم خانگی، خودرو، فلزات، چوب، محصولات شیمایی و پتروشیمی وارد می‌کند و منسوجات، میوه، خشکبار، پشم و پنبه صادر می‌کند.

 شرکت ملی گاز «گازپروم» روسیه یکی از مهمترین مشتریان گاز طبیعی ترکمنستان است که از سال ۲۰۱۶ میلادی واردات گاز ترکمنی را متوقف کرد.

                                                                    

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : در ذهن "محمد بن سلمان" چه می‌گذرد؟

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :