به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد،  اتحادیه اروپا به بریتانیا ۱۰ روز بیشتر مهلت داد تا تکلیف آینده مذاکرات برگزیت را مشخص کند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس پیش از دیدار با «دونالد توسک» رئیس  شورای اروپایی گفت: «روشن است که ما این مسیر را باید با هم بپیماییم.» پس از مذاکرات طولانی، بروکسل به لندن بار دیگر ۱۰ روز فرصت داد که شرایط را برای پیشبرد رود برگزیت مساعد کند.

قرار است چهارم دسامبر (۱۳ آذرماه)، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا مذاکراتی در این مورد داشته باشد. وی گفت: «من نمی‌دانم که در چه جهتی مذاکره خواهیم داشت اما امیدوارم که گفت‌وگوها سمت و سوی خوبی داشته باشد. چهار دسامبر مشخص می‌شود که می‌توان به مذاکرات ادامه داد یا خیر.»

توسک در این مورد در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «امکان آغاز مذاکرات از اوایل دسامبر رو به افزایش است اما در عین حال چالش‌های فراوانی وجود دارد.»  ترزا می هم به وجود پیشرفت‌ها اشاره کرد اما به جزئیات نپرداخت.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : گزارشات تائید نشده از اشغال یک شهر در نیجریه به‌وسیله «بوکوحرام»

اتحادیه اروپا ورود به مرحله بعدی مذاکرات را بدون اینکه مسایل مالی با این اتحادیه و موارد مربوط به مرز ایرلند روشن نشود را رد کرده است. به تازگی «دیوید دیویس» وزیر برگزیت  در لندن گفته است که این احتمال وجود دارد که در مذاکرات خروج با طرف اروپایی به هیچ توافقی دست نیابند. دیویس ادامه داد، تا کنون به پیشرفتی واقعی و ملموس در مذاکرات برگزیت دست یافته‌اند و نیاز به مذاکراتی برای آینده روابط و دوره گذار وجود دارد.

لندن قبلا متعهد شده بود میلیاردها پوند برای مذاکرات برگزیت و در دوره گذار به بروکسل پرداخت می‌کند. 

مردم بریتانیا سال ۲۰۱۶ رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و با شروع مذاکرات خروج در مارس ۲۰۱۷، دو سال فرصت دارند به توافقی برای جدایی از بروکسل دست یابند. 

انتهای‌پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :