به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، نشریه فرانسوی «لاکروآ» طی گزارشی به قلم «فرانسوآ آلانسون» پیرامون برجام، با اشاره به کوشش‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در برهم زدن توافق هسته‌ای ایران نوشت: رئیس‌جمهور آمریکا باید این هفته تصمیم نهایی خود در خصوص عدم تأیید توافق هسته‌ای ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ منعقده میان ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی (آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و آلمان) را اعلام کند.

بنابر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این توافق که هدف از انعقاد آن تضمین ماهیت صلح‌آمیز و غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تدریجی مانع‌ها بوده از ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۱۵ تاکنون در مرحله اجرا بوده است.

عدم تأیید توافق هسته‌ای ایران از سوی دونالد ترامپ به چه معناست؟

پس از انعقاد توافق در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران، کنگره آمریکا اقدام به تصویب قانونی کرد که به موجب آن رئیس‌جمهور آمریکا موظف است هر ۹۰ روز یکبار گزارشی درباره پایبندی ایران به برجام و انطباق و همسو بودن لغو مانع‌ها با منافع امنیت ملی آمریکا به کنگره ارائه کند.

رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم خود را طی سخنرانی با موضوع «استراتژی جهانی» محدودسازی «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» ایران اعلام خواهد کرد؛ تصمیمی که اگر عدم تأیید توافق هسته‌ای ایران باشد، توپ را به زمین کنگره خواهد فرستاد و کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا درباره اعمال یا عدم اعمال مجدد مانع‌های ضدایرانی تصمیم‌گیری کند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - دنیا در کلام حضرت علی(ع)

کنگره چه خواهد کرد؟

مجلس سنا می‌تواند به جای اعمال مجدد و فوری مانع‌ها، قانونی مبتنی بر شرایط می‌توان به حذف مقررات مربوط به لغو محدودیت‌ها بر برخی فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از ۱۰ یا ۱۵ سال، گسترش و توسعه بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌ها و مراکز نظامی ایران و اعمال محدودیت بر برنامه موشک‌های بالستیک این کشور اشاره کرد.

کنگره آمریکا تا بهار آینده به دستگاه اجرایی و دولت این کشور فرصت داده تا از یک سو متحدان اروپایی‌اش را به مذاکره مجدد درباره توافق یا تکمیل آن با شرایط خود متقاعد کند و از سوی دیگر تهران را مجاب به واگذاری امتیازات یکجانبه کند.

واکنش ایران و سایر امضاکنندگان توافق هسته‌ای چه خواهد بود؟

نه تهران و نه سایر امضاکنندگان توافق هسته‌ای نمی‌خواهند مجددا درباره توافقی که در حال اجراست مذاکره کنند، حتی اگر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه برای دستیابی به توافق با دونالد ترامپ اعلام کرده باشد که ما می‌توانیم «دو یا سه مؤلفه» دیگر به توافق اضافه کنیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : بی‌توجهی دولت بحرین به درمان شیخ عیسی قاسم به معنای جدی نگرفتن آشتی ملی است

علاوه بر این، چنانچه موضوع و بحث صرفا بر سر کسب امتیاز از ایران بدون ارائه هرگونه غرامتی باشد، آغاز مذاکرات درباره تکمیل توافق هیچ شانسی برای به نتیجه رسیدن نخواهد داشت.

چنانچه کنگره آمریکا اقدام به اعمال مجدد مانع‌های ضدایرانی نکند و سایر کشورهای امضاکننده توافق نیز به اجرای توافق ادامه دهند، ایران احتمالا به پایبندی خود به تعهداتش ادامه خواهد داد؛ اما عدم تأیید توافق هسته‌ای ایران از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و تصویب مانع‌های مرتبط با «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» ایران، با فراهم کردن زمینه برای سخنوری‌های محافظه‌کاران ایرانی موافق تعلیق برجام، توافق را تضعیف و شکننده خواهند کرد.

برای تضمین و حصول اطمینان از بقای توافق هسته‌ای ایران، حتی در صورت اعمال مجدد مانع‌های ضدایرانی از سوی کنگره آمریکا، اروپائیان درنظر دارند قوانین و مقرراتی را که پیشتر طی سال‌های ۱۹۹۰ برای حفاظت از شرکت‌ها و شهروندان اروپایی در برابر اثرات خارج از قلمرو مانع‌های آمریکا بر سرمایه‌گذاری‌هایشان و معاملات با ایران استفاده می‌شد، بررسی کرده و به مرحله اجرا درآورند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : دادستان تهران: حکم اعدام سه مفسد‌فی‌الارض تایید شد - شمس آباد

ترامپ تا چند روز دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام نکند و بررسی این مسئله را به کنگره بفرستد، قانونگذاران آمریکایی ۶۰ روز فرصت خواهند داشت که درباره بازگرداندن مانع‌های هسته‌ای علیه ایران تصمیم بگیرند.

پیش‌بینی می‌شود «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا این هفته اعلام کند که ایران از لحاظ حقوقی موارد لازم را برای ماندن آمریکا در این توافق رعایت نکرده است.

عدم تأیید احتمالی توافق هسته‌ای ایران از سوی ترامپ در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که شماد زیادی از سیاستمداران داخلی در آمریکا و شخصیت‌های دیپلماتیک و سیاسی خارجی درباره امکان عدم تائید پایبندی ایران به برجام از جانب آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند و با تأکید بر همکاری بالای ایران با جامعه بین‌المللی در زمینه برجام، کناره‌گیری واشنگتن از توافق هسته‌ای را ایده و پیامی بد خطاب به دشمنان و رقبای آمریکا همچون کره شمالی ارزیابی کرده‌ و اعلام خطر داده‌اند که اگر ترامپ توافق را تائید نکند و ایران هم از توافق خارج شود، وضعیت خیلی بدی به وجود می‌آید.

انتهای پیام/م

این خبر را به اشتراک بگذارید :