به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا روز گذشته (پنجشنبه) اعلام کرد که طی عملیات‌های ماه ژانویه در عراق و سوریه حدود ۱۱۶ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

مرکز فرماندهی ائتلاف در بیانیه خود با اعلام کشته شدن ۱۱۶ غیرنظامی در جریان حملات هوایی علیه داعش در عراق و سوریه طی ماه اول سال ۲۰۱۸، مدعی شد از ابتدای آغاز عملیات‌های ائتلاف (در آگوست ۲۰۱۶) تا کنون فقط ۸۴۱ غیرنظامی کشته شدند.

البته طبق این بیانیه پرونده گزارشات کشته شدن حداقل ۴۸۵ غیرنظامی دیگر در جریان حملات هوایی ائتلاف به عراق و سوریه، هنوز باز است و آنها نمی‌توانند فعلا چنین مسئله‌ای را تایید کنند.

در حالی که این ارتش عراق و نیروهای مقاومت بودند که موفق به شکست داعش و آزادسازی تمام شهرهای تحت اشغال شدند اما ائتلاف در این بیانیه سعی کرد پاکسازی ۹۸درصدی مناطق عراق از لوث تروریست‌ها را به نام خود تمام کند.

ائتلاف آمریکایی همچنین ادعا کرد در تاریخ ۲۰ ژانویه، طی تاخت هوایی به یکی از مقرهای داعش در مرکز دره رودخانه فرات، حدود ۱۵۰ تروریست کشته شدند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : /آسیای مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته/ سفر رئیس جمهور تاجیکستان به اردن/ برکناری ۴ وزیر در ترکمنستان

از زمان ظهور گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۴ و تصرف حدود یک سوم از شمال و غرب کشور عراق تا اعلام رسمی پایان نبرد نظامی با این گروه در دسامبر ۲۰۱۷، چند هزار نفر کشته و حدود ۵ میلیون نفر آواره شدند.

 نخست وزیر عراق و فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور در ۹ دسامبر ۲۰۱۷، پایان داعش در عراق و بازپس‌گیری سراسر این کشور را اعلام کرده بود. با اعلام پایان داعش در عراق، برخی از گروه‌ها و  مقامات عراقی از جمله جریان صدر، عصائب اهل الحق و ..خواستار پایان حضور نظامی نیروهای خارجی در این کشور شدند.  موج درخواستها برای خروج نظامیان آمریکایی با تاخت جنگنده‎های آمریکایی در ماه جاری در منطقه البغدادی واقع در غرب استان الانبار و  کشته و زخمی کردن ۲۰ عراقی تشدید شد.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :