به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای شمس آباد به نقل از «استانرادار»، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در اواسط سپتامبر، چشم انداز توسعه دموکراسی را در ازبکستان روشن نمود.

اگر چه به کار بردن واژه های انسانی که در زمان «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور سابق ازبکستان کمی تردید برانگیز بود ولی میرضیایف نه تنها در گفتار بلکه در عمل خوش بینی محتاطانه ای را القا می کند.

میرضایف در ۱۹ سپتامبر از پشت تریبون سازمان ملل بر تغییرات سیاسی و اقتصادی کشورش تاکید کرد.

به گفته وی، هدف نهایی ما ایجاد یک دولت دموکراتیک پایدار است  که منافع انسانی در این دولت در درجه اول اهمیت قرار دارد.

البته این نوع نگاه کاملا به دیدگاه اسلام کریم‌اف متفاوت است. زیرا زمانی مدعیان حقوق بشر و سازمانهای مربوط به مسائل انسانی به طور منظم و دائم ازبکستان را در لیست سرکوبگر ترین کشورهای سیاره زمین قلمداد می‌کردند. ولی حالا در یک زمانی کوتاه میرضیایف نشان داد که او نه تنها صحبت نمی‌کند بلکه قادر به عمل نیز هست.

لازم به ذکر است که در ۱۵ سال اخیر این اولین رئیس جمهور ازبکستان است که در سازمان ملل در نیویورک سخنرانی می کند و بدین ترتیب نیز میرضیایف با حضور خود به انزوای طولانی مدت ازبکستان پایان داد.

علاوه بر این بسیاری از اندیشه های میرضیایف  در رابطه با آینده ازبکستان عیان و آشکار شده است مثل نتایج حاصل از برقراری و باز سازی روابط ازبکستان با دیگر کشورهای اسیای مرکزی که تعدیل این روابط منجر به علامت گذاری و مشخص شدن مرزهای این کشور با قرقیزستان شد.

این مشکل مدتهای مدید مانعی بزرگ برای ایجاد روابط دو جانبه بود  که به تبع این روابط میرضیایف وعده داد که در جهت رشد فضای اقتصادی فعال باشد که نه تنها به نفع برخی گروههای کوچک در ازبکستان است بلکه به نفع همه شهروندان این کشور تمام می شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - رویکرد مثبت ترکمن‌ها، مهمان‌نوازی گرجی‌ها و وفاداری قرقیز‌ها

البته در رابطه با فضای اقتصادی اقداماتی نیز انجام گرفته مثل محدودیت در چسبیدن ارز خارجی .

ضمن اینکه این امیدواری نیز وجود دارد که فعالیت بانک اروپایی توسعه یافته و همکاری مجدد خود را با ازبکستان از سرگیرد که این روابط نویدی برای ارتباط ازبکستان با موسسات مالی بین المللی است.

ازبکستان هم چنین کار اجباری در مزارع پنبه که جامعه جهانی آن را محکوم کرده بودند را  متوقف کرد.

چند روز پس از سخنرانی میرضیایف در مجمع عمومی سازمان ملل دانش اموزان، معلمان و پزشکانی که به اجبار در مزارع پنبه کار می‌کردند ، مزارع را ترک کردند و بلافاصله «عبدالله عارف اف» نخست وزیر ازبکستان در سخنان خود اعلام کرد که این احتمال وجود دارد که این عمل کاملا پایان یابد.

اگر این اقدام یعنی توقف کار اجباری در مزارع پنبه محقق شود یکی از تابلو های موفقیت میرضیایف در وعده هایی است که داده بود و معلوم می شود که حالا مقامات دولتی به مردم خدمت می کنند و نه این که مردم در خدمت مقامات دولتی هستند.

در حوزه سیاسی بیشترین توجه ازبکستان به مسائل حقوق بشر متمرکز است در این راستا ۱۶ هزار نفر از لیست سیاه خارج شدند این افراد قبلا به عنوان شهروندان غیر اعتماد معرفی شده بودند علاوه براین زندانیان سیاسی از زندانها آزاد شدند که از زمان کریم اف پشت میله های زندان اسیر بودند.

میرضیایف هم چنین شاخه زیتون را که تابلو صلح است را در این کشور بالا برد و به فعالان سیاسی که در تبعید زندگی می‌کردند وعده داد که به کشور باز گردند زیرا بخشیده خواهند شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ترویج بی بندو باری در تئاتر همچنان بیداد می‌کند!

هر چند که میرضیایف صادقانه تمایل به گسترش ازبکستان در مسیر جدید را دارد ولی مشخص است که در کشور هنوز برخی از نیروها هستند که نمی خواهند از نظام کریم اف عدول کرده و از پایه ای که وی بنا نهاده عبور کنند.

مهمترین و روشنترین شاهد بر این ادعا، دستگیری نویسنده معروف و مخالف ازبکستان «نورالله اتاخانوف» است که با اعتماد به وعده میرضیایف به وطن باز گشت ولی در فرودگاه دستگیر شد.

وی از سال ۲۰۱۶ در تبعید اجباری بود و چند روزی پس از سخنرانی میرضیایف در سازمان ملل تصمیم به بازگشت به وطن را گرفت ولی تقارن ورود وی به کشور و سخنان میرضیایف در سازمان ملل را می توان کاملا سازمان یافته تلقی کرد که در جهت تضعیف اقتدار و چهره میرضیایف به عنوان یک اصلاح طلب انجام شده است.

این اولین مورد در این راستا نیست زیرا در تاشکند اخیرا «بابا مراد عبدالله یف» خبرنگار آزاد و مشهور این کشور ناپدید شد.

گزارش شده است که وی در یک سلول  قرار دارد و کاملا با دنیای خارج بی ارتباط است. در حوزه اقتصادی نیز زمینه های کار چندان هم هموار و آسان نیست  مثلا ساکنین شهر تاشکند در ۳ اکتبر اعلام کردند که امکان تبدیل یک سوم واحد پول  ازبکستان به دلار و یورو و دیگر ارزهای خارجی وجود ندارد و علی رغم وعده مقامات از اول اکتبر این کار انجام نمی شود.

این چنین سنگ اندازیها و مخالفتها و مقاومتها در برابر وعده های میرضیایف، گواه بر این موضوع است که این اقدامات سرچشمه ای دارد که احتمالا ان سرچشمه «رستم عنایت‌اف» رئیس  امنیت ملی ازبکستان می‌باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اسناد اخیر سیا نشان عمق نفوذ آمریکا در دوره پهلوی است

عنایت‌اف از گروه و قبیله تاشکند است و میرضیایف از قبیله  سمرقند می باشد.

اصلاحات آغاز شده بواسطه میرضیایف می تواند به چهره ازبکستان بهبود بخشد و باعث جذب سرمایه گذاران خارجی شود.

تا کنون کمپانیهای خارجی مجاهدت کرده اند که به خاطر تبدیل ارز و فضای سیاسی نامطلوب حداکثر فاصله را با ازبکستان داشته باشند. و حالا میرضیایف که در یکی دو حوزه موفقیتهایی بدست اورده است می خواهند با وی مقابله کنند.

به برکت سخنرانی میرضیایف در نیویورک معاملات تجاری به مبلغ ۲٫۲ میلیارد دلار با کمپانیهای جنرال الکتریک، هانی ول و بوئینگ بسته شده است و حالا باید دید این اصلاحات ظاهری است و یا به واقعیت می پیوندند.  زمان این موضوع را نشان خواهد داد.

البته این نوع مخالفتهای از طرف چهره های سیاسی و اقتصادی می تواند مانع قابل توجهی در تحقق این تحولات باشد.

موفقیت در اصلاحات به وصیت سیاسی بستگی دارد. نهادهای سیاسی برای تسریع در این روند بسیار موثرند هر چند که در حال موجود حضور ضعیفی دارند.

اما مهمترین عامل که می تواند در سرنوشت این اصلاحات موثر باشد و سرنوشت اصلاحات را تعیین نماید، این است که میرضیایف تا چه حد قادر به  تاثیرگذاری در توزیع ثروت و قدرت در بین نخبگان ازبکستان را دارد.

سیستم سیاسی ازبکستان مثل دیگر کشورهای منطقه آسیای مرکزی بر پایه و نهاد واسطه ها بنا شده است و توزیع پستها و مقامها در روابط خانوادگی و فامیلی نقش عمده دارد.

اگر میرضیایف واقعا قصد غلبه بر مخالفین را دارد علاوه بر سخنان خود از پشت تریبون سازمان ملل ، بدون شک باید برای تحقق سخنان خود، با این گروه دست و پنجه نرم کرده و در برابر آنها مقاومت نماید.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :