به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز سه‌شنبه گفت که مسکو سوالات بسیاری درباره اقدامات آمریکا در سوریه دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای بلژیکی خود تأکید کرد، به نظر می‌رسد که آمریکا در سعی است تا یک شبه کشور در شرق فرات تأسیس کند.

وی ادامه داد، آمریکا به صورت یکجانبه و خطرناک در سوریه فعالیت می‌کند و همین مسئله نیز تمامیت ارضی سوریه را به خطر انداخته است.

دیپلمات ارشد روسیه تأکید کرد: «ما توجیه‌های مختلفی از شرکای آمریکایی‌مان درباره حضورشان در سوریه می‌شنویم. آنها می‌گویند که این حضور نه تنها تا زمان موفقیت مأموریت نظامی در این کشور خواهد بود بلکه تا تحقق فرایند سیاسی پایدار که به انتقال قدرت قابل قبول همگان و معنادار برای آمریکا که قطعا تغییر رژیم است، نیز ادامه خواهد داشت».

لاوروف افزود: «به طور کلی، ما تردید داریم که آمریکا بخواهد مدت طولانی در آنجا بماند، بهتر است بگوییم برای همیشه می‌خواهد در این کشور بماند».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آمریکائی‌ها بحران ویزا را شروع کردند، خودشان هم تمامش کردند/ می‌خواهیم با واشنگتن درباره سوریه همکاری کنیم

وزیر خارجه روسیه همچنین به موضوع فرایند صلح سوریه پرداخت و گفت: «کردهای سوریه نیز بخشی از مردم این کشور هستند و صلح در سوریه بدون مشارکت آنها در این فرایند محقق نخواهد شد».

وی ادامه داد: «من حقیقتا امیدوارم که سازمان ملل که مسئول اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ است در اقدامات خود، ضرورت توقف هرگونه اقدام بازیگران خارجی که منجر به تضعیف اصول سازش مطرح شده در این قطعنامه می‌شود را به طور کامل مدنظر قرار دهد.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: «ما همگی می‌دانیم که ترکیه چطور با برخی یگان‌های شبه‌نظامیان کرد برخورد می‌کند. می‌توان این موضع را به شیوه‌های گوناگون ارزیابی کرد اما این موضع به هرحال یک واقعیت است. به طور کامل نادیده برطرف آن کوته‌بینی است. که نتایج چنین کوته‌بینی را در عفرین شاهد هستیم.»

ترکیه، تجاوز به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از ۱۶ ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : روایت دادستان‌کل وقت خوزستان از اعدام افسران ارتش در ابتدای انقلاب

روز شنبه ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ (۳۰ دی ماه ۹۶)، ترکیه روستاهای اطراف شهر عفرین در ۶۰ کیلومتری شمال غرب حلب را گلوله باران کرد و همان روز ستاد مشترک ارتش ترکیه ساعت ۱۷، رسما از آغاز عملیات به نام «شاخه زیتون» خبر داد و گفت که هدف این عملیات، برقراری امنیت در مرز و منطقه و نابود کردن تروریست‌های پ.ک.ک است.

دمشق نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام نظامی ترکیه و تخلف حریم سوریه را محکوم کرده و به آنکارا زنگ خطر داده بود.

انتهای پیام/.


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :