به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، ‌مقامات آمریکایی می‌گویند که امیدوارند که از ادامه حضور ارتش آمریکا در شمال سوریه که بیشتر تحت سیطره گروه مسلح موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) است، برای اعمال فشار به «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه برای واگذاری امتیازاتی در مذاکرات صلح «ژنو» بهره گیرند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی در این خصوص نوشت، مذاکرات صلح ژنو در خصوص سوریه پایان ماه جاری میلادی از سرگرفته می‌شود.

این گزارش اینگونه ادامه داد که خروج ناگهانی آمریکا از سوریه می‌تواند موجب شود که اسد تمام قلمرو سوریه را در اختیار بگیرد و حیات سیاسی وی تضمین شود. این مسئله یک پیروزی برای ایران و شکستی برای ایالات متحده محسوب می‌شود.

مقامات آمریکایی می‌گویند که برای جلوگیری از چنین برآیندی، قصد دارند که حضور ارتش آمریکا در شمال سوریه را نگه داشتن کنند و دولتی محلی در این منطقه امور شهرها را در اختیار داشته باشد.

«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته درباره حضور نیروهای آمریکایی در سوریه گفت«ما قصد نداریم همین حالا» قبل از حصول توافق سیاسی میان اسد و معارضان سوری «عقب‌نشینی کنیم».

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - همه در جستجوی درآمدهای گمشده روحانی...

وی توضیح داد: «ما قصد داریم اطمینان حاصل کنیم که شرایط را برای یک راه‌حل دیپلماتیک فراهم آوریم نه اینکه بخش نظامی را به اتمام برسانیم و بگوییم بقیه امور با شما باشد».

هرچند تعداد رسمی نظامیان آمریکایی که در حال اکنون در سوریه مستقر هستند، ۵۰۳ نفر است که برای آموزش و همدستی به SDF اعزام شده‌اند، اما به نوشته واشنگتن‌پست، شمار واقعی آن‌ها بسیار بالاتر از این آمار است.

متیس تصریح کرد که هنوز هیچ تصمیمی درباره تعداد نیروهایی که قرار است در سوریه باقی بمانند، اتخاذ نشده است و آن‌ها تا زمان به جنب و جوش افتادن فرایند ژنو در سوریه باقی می‌مانند.

وی گفت: «این به مفهوم آن نیست که همه نظامیان باقی می‌مانند. بخشی از نظامیان این کشور را ترک می‌کنند».

«نیکلاس هیراس» از مرکز امنیت جدید آمریکا در واشنگتن در خصوص این تصمیم آمریکا برای ادامه حضور در سوریه می‌گوید، طرح ادامه حضور نظامیان آمریکا نشان‌دهنده تغییر نوع مأموریت آمریکا در سوریه از شکست داعش به راهبرد بزرگتر کاخ سفید با هدف مهار نفوذ ایران می‌باشد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - اضافه واردات ۱۶هزار میلیاردی در سال ۹۶

با اینحال خبرگزاری تاس گزارش کرد، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز پنج‌شنبه (امروز) درباره این گزارش گفت که کرملین در خصوص معتبر بودن این گزارش تردید دارد.

وی گفت: «ما هیچ چیز درباره منابع این گزارشات نمی‌دانیم. ما هیچ‌چیز درباره معتبر بودن این اطلاعات نداریم، بنابراین در این خصوص اظهارنظری نمی‌کنیم».

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :