به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه اینترنتی «آر.ب.کا» روسیه در تحلیلی نوشته است:  آمریکا سازمان علمی-فرهنگی یونسکو را ترک خواهد کرد و نزدیک هم اعتراف نموده که این تصمیم به خاطر عدم تمایل برای بازپرداخت بدهی های خود به این ساختار سازمان ملل متحد است. دلیل دوم این تصمیم گیری هم این واقعیت است که در سازمان یونسکو آشکارا هیچکس اسرائیل را دوست ندارد. دقیقا به همین دلیل هم، بعد از اعلام واشنگتن، تل آویو هم سریعا تصمیم گرفت تا با پیروی از آمریکا، از این سازمان خارج شود.

خارج شدن آمریکا از یکی از قدیمی ترین سازمانهای بین المللی به خاطر انتقاداتی است که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا همواره از اقدامات سازمان ملل نموده و بارها آن را «سازمانی ضعیف» نامیده است.

“ایرینا بوکوا” دبیرکل سازمان علمی، فرهنگی یونسکو، روز پنج شنبه (۱۲ اکتبر) تایید نمود که نامه “رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه آمریکا راجع تصمیم دولت ایالات متحده برای ترک این سازمان را دریافت کرده است.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه آمریکا، این کشور تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۸ در یونسکو باقی می ماند و از آغاز سال ۲۰۱۹ دیگر تنها بعنوان ناظر در آن حضور خواهد داشت.

بیزاری یونسکو از اسرائیل به مزاق آمریکا خوش نیامده

آنطور که در بیانیه وزارت خارجه آمریکا نیز به آن اعتراف شده، این تصمیم آمریکا به دلیل «موضع گیریهای ضداسرائیلی» در یونسکو است. اسرائیل و آن بخش از مقامات آمریکایی که مرتب از آن پشتیبانی می کنند، بارها به دلیل این برخورد، بخصوص از زمانی که هدایت یونسکو بدست “ایرینا بوکوا”  افتاده است، انتقادات شدیدی نسبت به این ساختار وارد کرده اند.

“سرگئی سوداکوف” کارشناس مسائل آمریکا یادآور شده است که موضع گیریهای سازمان یونسکو در رابطه با مسئله فلسطین، کاملا قاطع است و آمریکایی ها از این مسئله اصلا رضایت ندارند. در سال ۲۰۱۱ ، برغم بیزاری شدید آمریکا و اسرائیل، فلسطین به عضویت سازمان یونسکو درآمد.

البته “آلکسی بوریسوف” رئیس دفتر یونسکو در موسسه روابط بین الملل روسیه معتقد است، تصمیم واشنگتن ارتباطی با انتخاب دبیرکل جدید یونسکو نداشته و بیشتر به دیدگاه کلی مقامات جدید آمریکا به جامعه جهانی و کوشش برای خارج شدن از تعهدات آنها در قبال سازمانهای بین الملل مربوط می شود.

شانه خالی کردن آمریکا از بازپرداخت بدهی ۵۰۰ میلیونی به یونسکو

“ولادیمیر چیژوف” نماینده دائم روسیه در مقر اتحادیه اروپا اعلام کرد که اعتبار سازمان یونسکو به دلیل خروج آمریکا نه تنها کاهش نمی یابد، بلکه تقویت هم خواهد شد. به عقیده این دیپلمات روس، تصمیم واشنگتن دقیقا مطابق با سیاست رئیس جمهوری جدید آمریکاست که بارها از اینکه چرا آمریکا باید پول گزافی را به سازمان ملل بپردازد، انتقاد نموده است.

سوداکوف نیز یادآور شده است، دونالد ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که هزینه های پرداختی به سازمان ملل را کاهش خواهد داد. به گفته وی، آمریکا ۲۲ درصد از بودجه یونسکو را می پردازد، در حالیکه در خاک ایالات متحده هیچ بنای تاریخی وجود ندارد که این سازمان بخواهد در باقی آن همکاری داشته باشد. بنابراین طبیعی است که آنها تمایل نداشته باشند، چنین پولی را به این ساختار بپردازند.

سایر کارشناسان نیز با این دیدگاه موافقند که خارج شدن آمریکا از یونسکو علامتی از سوی دونالد ترامپ است که بارها از سازمان ملل انتقاد و خواستار کاهش هزینه های آن برای طرحهایی شده که از نظر او اهمیت زیادی ندارند.

آیا خروج آمریکا تغییری در وضعیت یونسکو خواهد داد؟

بدهی دولت آمریکا ظرف شش سال گذشته به سازمان یونسکو نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.  به عقیده “ماکسیم سوچکوف” کارشناس شورای امور بین الملل روسیه، تصمیم واشنگتن برای خروج از یونسکو، نه تنها جنبه مالی دارد، بلکه یک اقدام سیاسی است تا از منطق دونالد ترامپ در خصوص سازمان ملل پشتیبانی شود که به گفته این کارشناس، بی توجهی وی به تعهدات آمریکا در قبال سازمانهای بین المللی را نشان میدهد.

به گفته “آلکسی بوریسوف” هم آمریکا با آزاد شدن از تعهدات خویش در قبال یونسکو، در عین حال حق خویش در این سازمان را نیز باقی خواهد کرد، برای اینکه بعنوان ناظر همچنان در برنامه های آن شرکت دارد. وی معتقد است، البته برای یونسکو هم خروج آمریکا مشکلی بوجود نخواهد آورد، برای اینکه سالهاست به عدم پرداخت هزینه ها از طرف این کشور عادت کرده است.

به گفته وی، خروج آمریکا از یونسکو به منزله از دست دادن اعتبار این کشور است. واشنگتن اکنون یک تریبون مهم برای اظهار نظر و امکان مستقیم دخالت در تصمیم گیریهای جهانی در عرصه فعالیتهای یونسکو را از دست داده است. البته به عقیده وی، از طرف دیگر خروج آمریکا تاثیر برخی برنامه های یونسکو را نیز کاهش خواهد داد. این سازمان اکنون به زمان نیاز دارد تا با این موقعیت کنار بیاید، برای اینکه آمریکا در هر صورت یک قدرت جهانی و یکی از اعضای شورای امنیت محسوب شده و استفاده از نفوذ این کشور برای اجرای برخی طرحها سودمند بود.

انتهای پیام/ 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - امام زمان(عج) هیچ صفحه‌ای در اینستاگرام ندارند!

این خبر را به اشتراک بگذارید :