به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، سناتور «برنی سندرز» از اعضای دموکرات سنای آمریکا،اوضاع یمن را «یکی از بدترین بحران‌های انسانی» توصیف کرده و توقف همکاری آمریکا با سعودی‌ها در ادامه رقم زدن این بحران انسانی را خواستار شد.

سندرز این موضع خود را در یکی از برنامه‌های زنده شبکه خبری سی‌ان‌ان علنی کرد و گفت که کنگره آمریکا باید از شأن قانونی خود پاسداری کند و اختیار اعلان جنگ را به دست روسای جمهور آمریکا ندهد.

برنی سندرز در این خصوص گفت: «شما (در یمن) یکی از بدترین بحران‌های انسانی دنیا را نظاره می‌کنید. یک میلیون نفر با وبا دست و پنجه نرم می‌کنند و مابقی مردم هم آب کثیف می‌نوشند.»

این سناتور آمریکایی از کوشش نه‌چندان مثمر خود برای توقف پشتیبانی آمریکا از عربستان سعودی در جنگ یمن هم خبر داد و گفت: «من و سناتور (مایک) لی و سناتور (کریس) مورفی تأکید داریم که فرصت کنگره برای بر عهده بردن وظایف مصرح در قانون اساسی در خصوص اعلان جنگ، خیلی وقت است که به سر رسیده؛ کنگره نباید این اختیار را که سال‌های دراز است در دست خود داشته، به رئیس‌جمهور بدهد.»

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سینمای صهیونیست‌ها در هوای آزاد+ عکس

سندرز افزود: «ما یک قطعنامه (در این خصوص) هم در صحن اصلی سنا مطرح کردیم و ۴۴ رأی موافق هم گرفتیم که این شروع خوبی است. اگر ایالات‌متحده می‌خواهد در یک جنگ وارد شود، این تصمیم نباید بواسطه رئیس‌جمهور اتخاذ شود. بر اساس قانون اساسی، این بر عهده کنگره است.»

بر اساس تبصره ۸ ماده ۱ قانون اساسی آمریکا، اختیار اعلان جنگ علیه یک موجودیت خارجی در حدود صلاحیت کنگره آمریکا است و رئیس‌جمهور این کشور که فرمانده ارشد قوای مسلح آمریکاست، بر اساس تبصره ۲ ماده ۲ این قانون، پس از اطلاع از اعلان جنگ بواسطه کنگره، هدایت جنگ را بر عهده می‌گیرد.

به رغم دخالت مستقیم نظامیان آمریکایی در نزاع‌ها و جنگ‌های خارجی متعدد از زمان قرائت اعلام استقلال این کشور در سال ۱۷۷۶، کنگره تنها در ۱۱ مورد، اعلان جنگ کرده است.

روسای جمهور آمریکا با استفاده از راه فرارهای موجود در قانون، کنگره را دور می‌زنند و تاکنون هیچ رئیس‌جمهوری هم به خاطر این کار، در هیچ دادگاه آمریکایی محکوم نشده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اعترافات «فلین» می‌تواند پایان روزهای ترامپ در کاخ سفید را رقم بزند

اوباما در سال ۱۳۹۰ با توجیه «دخالت نظامی محدود»، به لیبی تعرض کرد و پشتیبانی نظامی از سعودی‌ها در بمباران مردم یمن هم با عنوان «پشتیبانی لوجستیک» توجیه می‌شود.

انتهای پیام/ع


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :