به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، جمعه هفته گذشته، آمریکا، انگلیس و فرانسه با نسبت دادن تاخت شیمیایی «دوما» واقع در «غوطه شرقی» به دولت سوریه، ۱۰۰ موشک به سمت اهداف نظامی و غیرنظامی سوریه شلیک کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مسکو و سوریه ضمن محکوم کردن این تاخت، آن را «وحشیانه» و تهاجم علیه حاکمیت سوریه خواندند.

«اشتفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه (امروز)، تصریح کرد که برلین هیچ درخواستی برای مشارکت در حملات به سوریه دریافت نکرده است.

وی این‌گونه توضیح داد:‌ «هیچ درخواستی برای مشارکت آلمان در این اقدام نظامی مطرح نشد». زایبرت در عین حال گفت که آلمان همچنان معتقد است که سرانجام باید دولت سوریه تغییر کند و در این مورد گفت: «آلمان همچنان بر این باور است که دولت بشار اسد باید در پایان روند صلح تغییر کند اما این را می‌داند که در واقعیت اجرایی شدن چنین چیزی در کوتاه مدت غیر ممکن است.»

این مقام آلمانی در ادامه گفت که موضع برلین در خصوص این موضوع به طور کلی مشهود و روشن است و آلمان از آنهایی پشتیبانی می‌کند که از «استفاده مجدد رژیم (بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه) از سلاح‌های شیمیایی به خشم‌ آمده‌اند».

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : بوربور به پارس خبر داد مجمع عمومی جمعیت وفاداران بهمن‌ماه سال‌جاری برگزار می‌شود

یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان  هم تصریح کرد که پس از روند طولانی صلح باید انتخابات در سوریه برگزار شود که حامیان اسد، روسیه و ایران و دیگر کشورها هم  در (برگزاری آن) مشارکت داشته باشند.

بنا به گفته وزارت دفاع روسیه، آمریکا، روسیه و فرانسه، حدود ۱۰۰ موشک کروز و هوا به زمین شلیک کردند که دفاع هوایی سوریه، اکثر این موشک‌ها را منهدم کرد.

این تاخت همان روزی رخ داد که سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی قصد داشت تحقیقاتی را درباره این تاخت شیمیایی که غرب مدعی است، دمشق انجام داده است، آغاز کند.

شماری از کشورها از جمله روسیه و ایران، تجاوز موشکی آمریکا و متحدانش به خاک سوریه را محکوم کردند و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه تصریح کرد که این تاخت در تناقض با هنجارها و اصول قوانین بین‌المللی بوده است.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :