به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی شمس آباد، نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه (سه کشور ضامن روند آستانه) با حضور محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو درباره تحولات سوریه در مسکو دقایقی قبل آغاز شد.

 

 

لاوروف در این نشست عنوان کرد: تعهد خود نسبت به وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تکرار و بر ایستادگی در برابر اقدامات برای تجزیه این کشور تاکید می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مسکو در مبارزه با تروریسم به پشتیبانی از مردم سوریه ادامه می‌دهد، خاطرنشان کرد: هنگامی که ما اقدامی کارساز در داخل سوریه انجام می‌دهیم، غربی‌ها سعی‌های ما را تحت الشعاع قرار داده و اوضاع را پیچیده می‌کنند.

وزیر خارجه روسیه عنوان کرد که تعرض موشکی به سوریه بر روند حل و فصل سیاسی تاثیر منفی گذاشته است و افزود: به دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم سودمند می کنیم.

به گزارش پارس، ظریف نیز در این نشست با بیان اینکه  استفاده از تسلحیات شیمیایی در سوریه را محکوم می‌کنیم، خاطرنشان کرد: این تنها اوضاع را بدتر می‌کند. انجام تحقیقات بیطرفانه درباره استفاده از سلاح‌  شیمیایی در سوریه ضروری است.

وزیر خارجه ایران مبارزه با ترویسم را یک مسئولیت جهانی خواند و بار دیگر تأکید کرد که بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : پیام تبریک «نظربایف» به رئیس‌جمهور جدید ارمنستان

وی خاطرنشان کرد که  اقدامات منفی آمریکا در سوریه منجر به افزایش تنش‌ها شده و وحدت این کشور را تهدید می‌کند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز طی سخنانی راهکار سیاسی را بهترین راه حل برای سوریه خواند و افزود: هرگونه راهکار نظامی غیرقانونی و ناپایدار است.

وی بیان کرد: طرف‌هایی هستند که در راستای از بین بردن اثر اقدامات ما، سعی می‌کنند.

به گزارش پارس، ظریف وزیر خارجه کشورمان امروز در بدو ورود به مسکو در اجتماع خبرنگاران درباره این نشست گفت: پروسه آستانه به عنوان تنها روندی است که برخلاف سایر ابتکارها که در عمل به نتیجه‌ای نرسیده، توانسته درباره سوریه اقدام عملی انجام دهد.

وی افزود: در طول یک سال  و نیم گذشته در سطوح مختلف توانستیم جلسات کارشناسی، جلسات در سطح معاونان وزرا، نمایندگان ویژه کشورها و چند جلسه هم در سطح وزرای خارجه و دو جلسه نیز در سطح روسای جمهور برگزار کنیم و یک روند کاهش تنش در صحنه میدانی و از طرف دیگر یک روند سیاسی را برای پیدا کردن راه‌حل سیاسی آغاز کنیم.

رئیس دستگاه سیاستمداری ادامه داد: بعد از تحولاتی که اخیرا در  سوریه اتفاق افتاده بخصوص اقدامات نظامی آمریکا و برخی متحدان غربی آن در سوریه که  شرایط را بسیار وخیم کرده و زمینه رسیدن به راه‌حل سیاسی را با این حرکت‌های نظامی کاهش داده، لازم بود که سه وزیر خارجه کشورهایی که ضامن حرکت در روند آستانه هستند، یک بار دیگر اجتماع شوند و با هم تبادل نظر کنیم برای اینکه چگونه می‌شود روند آستانه و سوچی را ادامه دهیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سفیر ترکیه در تهران در نشستی خبری مردم ترکیه از آزمون دموکراسی سربلند بیرون آمدند/قدردانی از ایران/خواستار تمامیت ارضی عراق و سایر همسایگان هستیم/هدف نهایی ما برقراری صلح ماندگار در سوریه است

وزیر خارجه افزود: در این جلسه ما نسبت به ادامه کار برای راه حل سیاسی، بیزاری با هرگونه اقدامی که تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه را خدشه‌دار می‌کند، تاکید خواهیم کرد.

ظریف گفت: ما در جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین قربانی استفاده از سلاح‌های شیمیایی حتما با هرگونه استفاده از سلاح‌‌های شیمیایی مخالفیم و در این جلسه هم هر سه وزیر تاکید خواهیم کرد بر اینکه با این سلاح شیمیایی مخالفیم، اما برای اثبات استفاده از سلاح شیمیایی باید از کارشناسان بین‌المللی بیطرف در محل استفاده شود و هیچ کشوری حق ندارد که تصمیم‌گیری و اقدام واکنشی را حق خودش بداند.

رئیس دستگاه سیاستمداری همچنین عنوان کرد:  علاوه بر جلسه سه‌جانبه، مذاکرات دوجانبه هم با ترکیه و هم سوریه داریم به عنوان دو کشوری که روابط بسیار گسترده سیاسی و اقتصادی با آنها داریم و هم درباره تحولات دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای صحبت خواهیم کرد.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره دیدار دوجانبه‌اش با لاوروف و اینکه آیا درباره برجام نیز گفت‌وگو خواهید کرد؟ بیان کرد: ما با آقای لاوروف همواره درباره مسائل برجامی صحبت می‌کنیم و امروز هم علاوه بر مباحث دوجانبه درباره ضرورت رعایت برجام و همینطور همکاری در این زمینه گفت‌وگو خواهیم کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اتحادیه اروپا تمدید بایکوت‌های ضدروسی را به تعویق انداخت

ظریف پیش از این نیز با همتایان ترکیه‌ای و روس خود به صورت دوجانبه دیدار و به رایزنی پرداخت.

وزرای خارجه سه کشور ٢۵ اسفند سال گذشته (١٣٩۶) در آستانه پایتخت قزاقستان نیز درباره موضوع سوریه گردهم آمده بودند. سه وزیر همچنین روسای جمهور خود را در نشست آنکارا در ١۵ فروردین درباره بحث سوریه همراهی کردند.

به گزارش پارس، وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه پیش از این هم به صورت سه جانبه درباره سوریه به رایزنی پرداخته بودند. ظریف، چاووش اوغلو و لاوروف ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۵ در مسکو گردهم آمدند و در ۲۸ آبان ۱۳۹۶ نیز در آنتالیا با هم دیدار و گفت‌وگو کردند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :