به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، در بحبوحه افزایش تنش‌ها پیرامون برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» طی گزارشی تحلیلی در این خصوص نوشت: «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد که واشنگتن به دنبال کانال‌های ارتباطی با پیونگ‌ یانگ برای زمینه‌سازی و تدارک گفت‌وگوهای احتمالی است.

اظهارنظر تیلرسون در حالی صورت گرفت که کاخ سفید بلافاصله به این اظهارات واکنش نشان داد و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از وزیر خارجه‌اش خواست با کوشش برای همراهی «مرد موشکی کوچک» کره شمالی وقت خود را هدر ندهد.

واکنش شدید ترامپ به سخنان تیلرسون درخصوص مذاکره و گفت‌وگو با کره شمالی، این پرسش را در اذهان به وجود آورد که آیا رئیس‌‌جمهور آمریکا به دنبال راه‌اندازی جنگی واقعی علیه پیونگ‌ یانگ است یا خیر؟

به نوشته نشنال اینترنست، اینکه رئیس‌جمهور آمریکا فعالیت و علمکرد وزارت خارجه را تحت نظارت و کنترل داشته باشد به هیچ وجه چیز عجیبی نیست اما آنچه بسیار عجیب و بعید است وجود چنین اختلافی میان رئیس‌ کاخ سفید و یکی از حامیان خود است.

 

 

آنچه واضح و بدیهیست این است که واشنگتن در حال موجود دو رویکرد متناقض را در قبال کره شمالی در پیش گرفته و دنبال می‌کند. علاوه بر این ترامپ طی دو ماه اخیر بارها اقدام به تهدید «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی کرده و رهبر کره شمالی نیز به طور متقابل در گفت‌وگویی تلویزیونی همین اقدام را در قبال ترامپ انجام داده است به این صورت که در واکنش به تهدید آمریکا به نابودی کره شمالی، ترامپ را فردی با مشکلات روانی توصیف کرده است.

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : لیگ یک جذاب تر از لیگ برتر شد

در مجموع، به گزارش نشنال اینترست، استراتژی ترامپ در قبال کره شمالی تا حد زیادی به استراتژی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا شبیه شده است: واشنگتن پس از هر آزمایش موشکی یا هسته‌ای اقدام به تشدید مانع‌ها می‌کند حال آنکه چین به تدریج پیچ‌ها را سفت می‌کند و همزمان پیونگ‌ یانگ به بیان سخنان و توسعه قوای خود ادامه می‌دهد. اما اختلاف اصلی رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا در مقایسه با اوباما در این است که ترامپ پیوسته تهدید به راه‌اندازی و آغاز جنگ می‌کند.

هر چه ترامپ اقدام به تهدیدهایی می‌کند که عملی نمی‌شوند، بیشتر فردی خودنما و یاوه‌گو به نظر می‌رسد. در نتیجه مقامات کره شمالی احتمالا دیگر تهدیدهای وی را جدی نمی‌گیرند، حتی اگر لازم و ضروری باشد. با این وجود این مسئله‌ای زنگ خطر دهنده خواهد بود که مستأجر کاخ سفید در تهدیدهای خود جدی باشد چرا که حملات آمریکا علیه کره شمالی حتی در صورت محدود بودن، به احتمال زیاد منجر به بروز جنگ جدید کره‌ای خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تلگراف گزارش داد انگلیس به دنبال مانع ویزایی علیه برخی مقامات روس

اما طبق گفته دونالد ترامپ، در چنین شرایطی چه باید کرد؟ در واقع، اینطور به نظر می‌رسد که اقدام به تهدید بهتر از مبادرت به انجام اقدامات عینی و ملموس است و اعتقاد بر این است که تحقق آن تأیید نمی‌شود.

گفت‌وگو و مذاکره با کره شمالی امکان انجام شماری از کارها را فراهم می‌سازد. پیش از هر چیز آغاز گفت‌وگو با پیونگ‌‌ یانگ، امکان کاهش دمای سیاسی حاکم بر شبه‌جزیره کره را فراهم خواهد آورد. علاوه بر این، طبق اعلام «ویکتور چا» سفیر احتمالی آینده آمریکا در کره جنوبی، در صورت وجود همکاری دیپلماتیک  کره شمالی با آمریکا، رفتار پیونگ یانگ کمتر تحریک آمیز خواهد بود.

علاوه بر این، ارتباطات و روابط دوجانبه واشگتن و پیونگ یانگ احتمالا حس تحت محاصره و احاطه بودن را که مقامات کره شمالی احساس می‌کنند، کاهش خواهد داد.

  

اجتماع‌بندی:

آرمان و تمایل جدید آمریکا برای راه‌اندازی جنگ غیرسازنده و خطرناک است. اما به رغم این امر رکس تیلرسون دقیقا آنچه را انجام داده که یک وزیر امور خارجه باید انجام بدهد و آن کوشش برای یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز است. اگر چه ممکن است که آرمان و آروزی او به شکست محکوم شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ظریف و بارزانی در مونیخ دیدار کردند

تهدیدهای واشنگتن علیه پیونگ‌ یانگ در حالیست که رسانه‌های انگلیس نیز اخیرا مدعی شده‌اند که فرماندهان نظامی این کشور در حال آماده شدن برای جنگ احتمالی با کره شمالی هستند. 

جزئیات این طرح محرمانه بعد از آن افشا شده که رئیس‌جمهور آمریکا زنگ خطر داد که «تنها یک چیز» برای حل مسئله کره شمالی کارساز خواهد بود.

کره شمالی آزمایش‌های موشکی و اتمی متعددی در شبه جزیره کره انجام می‌دهد که همواره به شدت از طرف آمریکا و متحدانش مورد انتقاد است اما پیونگ یانگ علت آن را حضور نظامی‌ آمریکا در منطقه می‌داند. 

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی می‌گوید که سلاح‌های اتمی کشورش منع کننده‌ای قوی هستند که از تمامیت ارضی این کشور محافظت می‌کنند و به منزله محافظی برای صلح و امنیت در شبه جزیره کره و شمال شرق آسیا و مقابله با تهدیدات اتمی امپریالیست‌های آمریکا محسوب می‌شوند.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :