به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، منابع دیپلماتیک در ژنو به شبکه خبری «آر.تی» گفتند که جبهه «غوطه شرقی» در استان دمشق، امروز شاهد آرامش است. 

روز گذشته شبکه خبری «اینتر فکس» گزارش کرد، وزارت دفاع روسیه پیشنهاد کرده است تا دو روز سه و چهارشنبه (۲۸ و ۲۹ نوامبر) در منطقه غوطه شرقی دمشق، که جزئی از مناطق کاهش تنش در سوریه است، آتش‌بس برقرار شود. 

مذاکراتی میان طرف روسی و گروههای مسلحی که در ریف شرقی دمشق فعال هستند، انجام شده است اما هر یک از گروههای مسلح، بایسته‌های مجزا و غیرواحد دارند.

«جیش الاسلام»، «فیلق الرحمن»، «احرار الشام» و «جبهه النصره» از مهم‌ترین گروههای فعال هستند که با یکدیگر نیز دچار اختلاف و حتی درگیری سنگین مسلحانه هم هستند.

جیش الاسلام خواستار توقف درگیری در مقابل وارد شدن مدد‌های غذایی و دارویی به «دوما» و رویارویی با جبهه النصره است و فیلق الرحمن خواستار باز شدن مسیر «حرستا» مقابل خروج النصره است. 

همچنین احرار الشام که اخیرا به هدایت نقلیه نیروهای مسلح در حرستا تجاوز کرد، خواستار مذاکره جهت باز شدن راه تجاری از حرستا به مناطق تحت کنترل خودش است. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روزنامه الجمهوریه لبنان گزارش داد فضای داخلی لبنان آرام شده؛ حزب‌الله آماده تعامل مثبت با سعد الحریری است

شبکه خبری روسیا الیوم نوشت: بایسته گروههای مسلح متفاوت است و شاید محقق شود اما به قیمت از دست رفتن جان هزاران نفر از مردم سوریه . 

 

اندازه بزرگتر اینجا   

بیش از چهار سال است که گروههای مسلح تروریستی با ناامن کردن مناطق شرقی و غربی دمشق، جان مردم را به خطر انداخته و سبب کشته شدن مردم شده‌اند.

طبق گزارش‌های خبری، هر یک از این گروهک‌ها از جانب یکی از طرف‌های منطقه‌ای پشتیبانی می‌شود. برای نمونه گروهک جیش الاسلام، از جانب عربستان پشتیبانی می‌شود.

در بحران اخیر میان عربستان و قطر، ریاض، دوحه را به پشتیبانی از جبهه النصره و بردن ارتباطات وسیع با این گروهک که شاخه القاعده در سوریه شناخته می‌شود متهم کرده است.

منطقه غوطه، کمربندی از زمین‌های حاصل‌خیز و سبز کشاورزی است که مناطق جنوبی و شرقی شهر دمشق را محصور کرده‌ است. این زمین‌های سبز کشاورزی، شهر دمشق را از مراتع خشکی که در مرز صحرای سوریه قرار دارد، قطع کرده است.

انتهای پیام/ص 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : «سلیم الجبوری» اعلام کرد جدیدترین تصمیم پارلمان عراق درباره لایحه بودجه ۲۰۱۸

این خبر را به اشتراک بگذارید :