به گزارش شمس آباد، محمدرضا مودودی معاون کل سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: آمریکا در فرآیند مانع های خود با ایجاد مشکل در  تولید، حمل ونقل و مبادله پول برای کشورمان به دنبال آن است تا کل تجارت خارجی کشور را به طور کامل قفل کند.
 

وی افزود: آمریکا در سال‌های گذشته با ابتلای کشورهای مختلف به اینترنت جی‌پی اس، شبکه‌های رسانه‌ای و پایه‌های پولی دلار خیلی از کشورها و اقتصاد آنها را به خود مبتلا کرده است و امروز از این ابزار برای اعمال نفوذ خود استفاده می‌کند تاسیاست گذاری کند.

سناریوری اول
معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه این سازمان برای آینده برجام دوسناریوی خوش‌بینانه و بدبینانه را در نظر گرفته است، گفت: در سناریویی اول ممکن است اروپا در مقابل آمریکا مقاومت کند؛ اروپا در جریان خروج آمریکا از برجام بزرگ‌ترین بازنده است زیرا تحقیری که از سوی ایالات متحده شد خیلی بیشتر از سهمی است که آمریکا قصد داشت ایران را تحقیر کند. 

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برجام یک معاهده بین‌المللی بود که سال‌ها بر روی آن کار  کارشناسی انجام‌ شده بود و اینکه یک فرد مانند ترامپ بگوید آن را قبول ندارد به معنی آن است که برای هیچ‌کدام از اعضای اتحادیه اروپا و دیگر اعضای این معاهده احترامی قائل نشده است.

وی اظهار داشت: در صورتی که اروپا به واقع در برجام بماند نه اینکه در پس رفتار خود، این قصد را داشته باشد که در شش ماه  باقی‌مانده از مانع‌های آمریکا علیه ایران، شرکت‌هایی که با ایران قرارداد دارند حسابشان را  تسویه کرده و از ایران خارج کند یا در این مدت مراقب باشد که ایران به یک کشور هسته‌ای تبدیل نشود،  بر اساس این فرضیه، اروپا یک بار برای همیشه، مرزهایی برای خود در ارتباط با آمریکا تعیین می‌کند تا دوباره در موارد دیگری این اتفاق‌ تکرار نشود.

وی افزود: بر این اساس درصورتی‌که کشور ما بخواهد با اروپا ارتباط داشته باشد باید از آنها در ابتدای امر سؤال کند که برادر شما یا کدخد ا(آمریکا) اجازه داده است که چنین کاری کنید یا نه؟ بنابراین این موضوع مهمی است که اروپا برای باقی وجه خود باید ایفای نقش کند.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در تعهدات برجام آمده است که مسائل اقتصادی در برابر مسائل هسته‌ای، یعنی وقتی، اروپا روسیه و چین پای تعهدات خود در برجام بمانند،  بخواهند پشتیبانی‌های اقتصادی خود را انجام دهند نمی‌توانند در مسائل هسته‌ای اظهار نظر کنند.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - خرید اینترنتی بهترین محصولات ضد چروک و و ضد آفتاب در داروخانه اینترنتی مثبت سبز

وی تصریح کرد: در صورتی که اروپا این شرایط را بپذیرند با توجه به اینکه ما رابطه زیادی نیز با آمریکا نداشتیم  نبود آمریکا تأثیر زیادی بر روی مبادلات ما ندارد مگر اینکه، بر روی موضوع پول خود یعنی دلار بر تجارت ایران با سایر کشورها تأثیر گذارد، هر چند که بعد از اجرای برجام نیز آمریکا برای عدم همکاری بانک‌ها با ایران پافشاری کرده بود.

مودودی یادآور شد: در این شرایط برخی از شرکت‌های بزرگ اروپایی  بعد از خروج آمریکا از برجام، ایران را ترک  می‌کنند اما  شرکت‌های  کوچک اروپایی در ایران می‌مانند. بر اساس  اظهارنظری که اروپا کرده است که موجود است که ضرر تجارت‌های با ایران را  به شرکت‌های  خود بپردازد، باید معلوم شود که منظور از جبران ضرر و زیان‌ها چیست.

سناریوری دوم
معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت: سناریوی بدبینانه  از آینده ارتباط تجاری ایران با برجام آن است که کشورها از این معاهده خارج شوند و اروپا  نتواند از مواضع بخش خصوصی خود در برابر مانع‌ها دفاع کند. در این شرایط باید برای تجارت با دیگر کشورها از ظرفیت‌های کشورهای همسایه خود بیشتر استفاده و روابط اقتصادی خود را فعال کنیم.

وی اظهار داشت: برای دور زدن مانع‌های دلاری آمریکا می‌توانیم از طلا به جای اسکناس یا تبادل پول ملی کشورها استفاده کنیم که در این زمینه می‌توانیم قوانین واردات طلا به کشور را اصلاح کنیم زیرا در حال موجود محدودیت‌هایی دارد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تفاهم نامه‌هایی نیز برای همکاری با اتحادیه اوراسیا و شانگهای به امضا رسیده است که در صورت خروج ایران از برجام ظرفیت‌های همکاری با کشورهای عضو این اتحادیه پر رنگ‌تر می‌شود.

وی اظهار داشت: درصورتی‌که در معرض مانع‌های نفتی، کشتیرانی و بانکی قرار بگیرم سعی می‌کنیم از خروج ارز کشور به هر شکلی که شده جلوگیری  کرده و مدیریت بیشتری در این بازار انجام می‌دهیم و از واردات کالاهای غیرضروری  تا حد امکان جلوگیری می‌کنیم. 
مودودی افزود: بر این اساس مدیرت فضای بازار را نیز باید در دستور کار قرار دهیم تا با برخی از شرکت‌هایی که بخواهند در این شرایط احتکار کنند مقابله کنیم.

پیشنهاد اصلاح رویکرد ارز به معاون  اول رئیس جمعور
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، تأکید کرد: رویکردهای ارزی فعلی کشور نیز نیازمند اصلاحاتی است که بر این اساس پیشنهادی را نیز به معاون اول رئیس‌جمهور ارائه کردیم. در این طرح میزان ارزی که از صادرات کالا به دست می‌آید، اولویت بندی می شود و  برای واردات کالاهای اساسی و ضروری و موارد اولیه تولید و  ماشین‌آلات کارخانه‌ها اختصاص می یابد. 

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : تکامل ایزومو ؛ ژاپن ناوهای هلیکوپتربر خود را به ناو هواپیمابر تبدیل می‌کند!

مودودی با بیان اینکه، به وجود آمدن نرخ‌های ارز متفاوت در بازار، به دلیل هیجانات ناشی از مانع‌های ترامپ است، اظهار داشت: تراز تجاری ما مثبت است و در صورتی که رقم صادرات نفتی و غیر نفتی را در نظر بگیرم بیشتر از واردات است و مشکلی برای تأمین ارز وجود ندارد.
وی اظهار داشت: بر این اساس نباید اجازه ورود کالاهای قاچاق، ته لنجی و کوله بری که معمولا کالاهای مصرفی هم هستند و  مشابه آنها در داخل تولید می‌شود، را بدهیم.

واحدهای کوچک و متوسطدر زمان مانع ها راهگشا هستند
مودودی گفت: وجود واحدهای کوچک و متوسط در این شرایط جز مواردی است که برخلاف تصور برخی، باعث رونق تولید  می‌شود و می‌تواند شرایط توسعه اقتصادی کشور را فراهم کند زیرا نیازهای داخل کشورمان را بر اساس منابع داخلی تأمین می‌کند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه گفت: باید یک ستاد ویژه با اختیار فراقانونی در حوزه بازرگانی داخلی و خارجی ایجاد شود تا بتوان بازار را به خوبی مدیریت کرد، زیرا آمریکا در حال اعمال یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار اقتصادی در بستر دیجیتال علیه ما است و از ابزار های جی پی اس، پایه پولی دلار، رسانه‌ها و سوئیفتی که در اختیار دارد، سوءاستفاده می‌کند.

نقطه ضعف ایرانی در جهانی شدن امروز تبدیل به نقطه قوت شده است
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه ما در سال‌های گذشته ارتباطات خیلی عمیقی با دنیا نداشتیم، آمریکا نمی‌تواند ما را خیلی به چالش بکشد، و نقطه ضعفی که درباره جهانی شدن داشتیم امروز تبدیل به یک نقطه قوت برای کشورمان شده است.

تشکیل کمیته مقابله با مانع‌های اقتصادی ضروری است
معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت: برای تعیین مصادیق واردات و مشخص کردن کالاهای ضروری، مدیرت بازار داخلی و تصمیم درباره نحوه مقابله با مانع‌های اقتصادی علیه کشورمان، بایدکمیته ای تشکیل شود تا بتواند تصمیمات واحد و درستی را اخذ کند تا واحدهای تولیدی ما در آینده دچار مشکل نشوند.

وی افزود: لیست کالاهای ممنوعه به کشور برای جلوگیری از خروج ارز از کشور بر اساس میزان ضرورت و باقی منافع ملی تعیین شود.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - کامیون‌داران تا ۲ هفته منتظر دریافت بار می‌مانند

مواظب باشیم بابک زنجانی‌ها دوباره  شکل نگیرند
معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت:همچنین باید مراقب بود تا عوامل فسادی مانند بابک زنجانی دوباره در این شرایط در اقتصاد کشورمان شکل نگیرد و بر اساس تجربه گذشته باید شرایط را به گونه ای شفاف سازی کنیم تا عامل بروز این موضوع نشود.
وی افزود: افکار عمومی نیز باید آماده شوند تا همکاری لازم را با دولت و حاکمیت داشته باشند زیرا  اگر مردم  درگیر این موضوع  نشوند، حساس نمی‌شوند و نمی‌توانند نقشی را که لازم است ایفا کنند.

با چین،عراق و سوریه می توانیم خود را ببندیم 
مودودی گفت: چین برنامه دارد ظرف ۵ سال آینده واردات خود را به سقف ۱۰ تریلیون دلار برساند؛ بر این اساس میزان واردات این کشور به‌طور سالانه از رقم ۱٫۳ میلیارددلار به رقم  ۲هزار میلیارد دلار می‌رسد؛ درصورتی‌که فقط یک درصد از این سهم را بگیرم می‌توانیم سالانه  ۲۰ میلیارد دلار صادرات به این کشور داشته باشیم که معادل ۵۰ درصد صادرات  غیرنفتی  کشورمان است.

معاون کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در اطراف کشورمان بازار ۴۰۰ میلیون نفری همسایگانمان وجود دارد که می‌توانیم نقش بیشتری در این مناطق داشته باشیم، گفت: ما در کشور سوریه نقش مهمی ایفا کردیم و حال این کشور برای باز سازی خود بعد از جنگ باید سهم ایران را مشخص کند تا پشتیبانی ما از این کشور صرفاً سیاسی نباشد و ما در بازسازی نیز بتوانیم ایفای نقش کنیم.

وی تصریح کرد: کشور عراق نیز با توجه به عملکرد و نقشی که ایران در خروج داعش از این کشور داشت، از ظرفیت های بالایی دارد که ایران می تواند در این کشور نقش آفرینی اقتصادی خوبی ایفا کند ؛ سه کشور چین، عراق و سوریه نیز برای ما کفایت می کند تا بتوانیم برنامه های (اقتصادی) خود را ببندیم، اما این مستلزم آن است که همگرایی لازم بین بخش امنیتی و اقتصادی را ایجاد کنیم تا به نفع اقتصاد ملی و تولید خدمات در کشورمان باشد.

منبع:شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :