پاکروح با تأکید بر اینکه کشور ۶ حوضه اصلی آبریز است، بزرگ‌ترین آن حوضه فلات مرکزی است که با چالش‌های جدی بارش‌ها نیز مواجه است، گفت: بیشترین جمعیت کشور در حوضه فلات مرکزی ساکن هستند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲.۲ درصد بارش‌ها کاهش داشته است و اگر اعداد بارش را به روان‌آب‌ها تقسیم کنیم، نشان می‌دهد که ۱۵۱ میلیارد مترمکعب از حجم روان‌آب‌ها کاهش یافته است.

وی افزود: این شرایط در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و امسال بدترین سال را در حوضه فلات مرکزی تجربه می‌کنیم.
معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفا خاطرنشان کرد: اگر متوسط درازمدت بارندگی را ۲۵۰ میلی‌متر در نظر بگیریم، بدترین سال به سال‌های ۸۶ و ۸۷ بازمی‌گردد که میزان بارندگی به ۱۵۰ میلی‌متر رسید، اما همین امسال از همان بدترین سال‌ها نیز بدتر است؛ چراکه میزان بارش به ۱۲۰ میلی‌متر رسیده است.
به گفته پاکروح، پوشش حجم و ذخیره برف در سال جاری ۲۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر بوده است. سال گذشته این عدد ۱۰۰ هزار کیلومتر بوده است بنابراین سطح پوشش برف نیز به یک‌چهارم تقلیل پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار پارس که چه استان‌هایی درگیر خشکسالی شدید و بسیار شدید هستند، گفت: بسیاری از استان‌ها با خشکسالی شدید و بسیار شدید مواجه هستند که اسامی این استان‌ها اصفهان، کرمان، پارس، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان است.
معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفا افزود: ۵۵ سد از سدهای در حال بهره‌برداری به امر تأمین بخشی از آب شرب شهرها اختصاص یافته است، بنابراین مخزن سد استقلال که برای تأمین آب شهر بندرعباس احداث شده، تنها ۱۱ درصد آب دارد و در سد درودزن پارس نیز تنها ۳۷ درصد حجم سد را آب تشکیل داده است.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - سیف بی اعتبار شده روحانی باید آن را عزل کند

به گفته پاکروح همچنین سد دوستی که تأمین‌کننده آب شهر مشهد است تنها ۲۱ درصد حجم آن آب دارد. با این شرایط فوق‌العاده ویژه در ۵۰ سال گذشته، می‌بینیم که ۱۳ درصد سد زاینده‌رود پر از آب است.

وی با بیان اینکه استفاده از کولرهای آبی باعث می‌شود مصرف آب به‌شدت افزایش یابد، گفت: به محض روشن شدن کولرهای آبی در شهرهای یزد، کرمان و کاشان ۵۰ درصد مصرف آب به یک‌باره افزایش می‌یابد.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفا افزود: طبق مطالعات انجام گرفته ۳۳۴ شهر در کشور دارای تنش آبی هستند و تنش آبی به شرایطی اسناد می‌شود که در ساعاتی از شبانه‌روز تولید آب از مصرف و حتی بیش از ۲۰ درصد کمتر باشد. بنابراین شهرهای دارای تنش آبی به ۳ سطح زرد، نارنجی و قرمز تقسیم می‌شوند.

پاکروح با بیان اینکه شهرهایی که تولید آب در آنها ۱۰ درصد کمتر از نیاز باشد در تقسیم‌بندی رنگ زرد قرار می‌گیرد، گفت: در حال موجود ۱۷ میلیون نفر از جمعیت شهری کشور در معرض تنش آبی شدید و یا همان وضعیت قرمز قرار دارند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چه کسی از نتایج تفاهم‌نامه های خودرویی خبر دارد؟

وی با تأکید بر اینکه با توجه به شرایط خشکسالی و اقلیمی، خشکسالی پدیده نیست بلکه واقعیت است گفت: سال به سال بارش‌ها در حال کاهش است، پس باید تدبیری صورت گیرد؛ چراکه سهم آب شرب ۷ درصد است و از لحاظ تأمین کمیت آب، مشکلی وجود ندارد.
معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفا اضافه کرد: شهرهای یزد، کرمان،‌ اصفهان، بوشهر، بندرعباس و شیراز در معرض تنش آبی شدید قرار دارند که با حفر و تجهیز چاه بخشی از کسری آب را تأمین خواهیم کرد.

پاکروح تصریح کرد: تأمین آب در شهر اصفهان یکی از این اقدامات است که با همکاری خوب شهرداری اصفهان ۷۰ حلقه چاه جدید حفر خواهد شد و وارد چرخه تأمین آب شرب خواهد شد.

وی گفت: اگر کل مصرف سالانه را در مشترکان خانگی تقسیم بر عدد ۱۲ کنیم، عدد ۱۴.۷ مترمکعب به ازای هر خانوار در ماه به دست می‌آید، این عدد، عدد بالایی نیست؛ چراکه الگوی مصرف ۲۰ مترمکعب است، اما ۶۵ درصد مصرف آب در کشور بوسیله ۴۴ درصد مشترکان پرمصرف به مصرف می‌رسد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - ورود ۶ هزار خودرو ممنوعه به کشور

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفا اظهار داشت: بر این اساس می‌توانیم بگوییم اگر مشترکان پرمصرف، مصرف آب خود را کاهش دهند، ۵۰ درصد مشکل تنش آبی حل خواهد شد.
پاکروح در خصوص اقتصاد آب نیز گفت: اقتصاد آب ضعیف است و سهم هزینه آب شرب در سبد هزینه کالای مردم کمتر از نیم درصد است، طبیعتاً این کالا نه با نگرش اقتصادی، بلکه مصرف بی‌رویه با آن برخورد می‌شود.

وی افزود: در خیلی از موضوعات تغییرات قیمت باعث کنترل مصرف می‌شود، اما یکی از راه‌ها برای کنترل مصرف آب اقتصاد آن است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفا در پاسخ به این سؤال که آیا در شهر اصفهان و یا سایر شهرهای بزرگ که مشکل تنش شدید آب دارند، جیره‌بندی آب در دستورکار است، گفت: تا این لحظه وزارت نیرو هیچ برنامه‌ زمان‌بندی برای جیره‌بندی آب ندارد، مخصوصاً در شهر اصفهان که با حفر و ورود چاه‌های جدید مشکل تأمین آب آن برطرف خواهد شد.

به گفته پاکروح زاینده‌رود هم اکنون دو استان اصفهان و یزد را تأمین آب می‌کند و کاهش بارش‌ها باعث شده سد مخزنی یک و دو میلیارد مترمکعبی زاینده‌رود به یک‌باره به ۴۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یابد. پس وقتی بارش‌ها رخ نمی‌دهد این مشکلات به وجود می‌آید.

منبع:پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :