به گزارش شمس آباد، بررسی های میدانی خبرنگار شمس آباد از بازار برنج در شالیکوبی های مازندران نشان می دهد در حال موجود هر کیلوگرم برنج طارم محلی در شالیکوبی های مازندران ۹۰ تا ۹۵ هزار ریال و برنج فجر به ازای هر کیلو گرم ۷۰تا ۷۲هزار ریال خرید و فروش می شود .

برنج مرغوب دونوج و کشت دوم که دارای مشتری ویژه است ، هم اکنون هر کیلوگرم ۱۰۰تا ۱۱۰ هزار ریال در هر کیلوگرم به فروش می رسد.

این گزارش در پی نامه حجتی وزیر جهاد کشاورزی به شریعتمداری وزیر صنعت ، معدن و تجارت مبنی بر اینکه با توجه به واردات حدود بیش از یک میلیون تن برنج در پنج ماهه اول سالجاری و همچنین رکورد بازار برنج داخلی خواستار توقف ثبت سفارش جدید واردات برنج تا اطلاع ثانوی است، تهیه شده است.

بر اساس آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی ،برنج مورد نیاز مصرفی کشور سالانه ٣ میلیون تن است که بیش از ٢ میلیون تن در داخل کشور و کمتر از یک میلیون تن از محل واردات تامین می شود.

هر چند میل و ذائقه مصرف کنندگان ایرانی به برنج طارم ،دم سیاه و طارم هاشمی تولید مازندران و گیلان سبب شده تا این محصول همیشه مشتریان خاص خود را داشته باشد امااظهارات رسمی واردات بیش از یک میلیون تن برنج در پنج ماهه امسال باعث شده تا تقاضا در بازار شالیکوبی های استان مازندران کم شده و عملا بخشی از تجار استانهای دیگر کشور دست نگهداشته تا در وضعیت بهتری برنج تولید داخل را بخرند .

به گفته کارشناسان کشاورزی همین مساله باعث شده تا در هفته های اخیر بازار برنج در استان مازندران نسبتا کم کشش شده و قیمت ها ثبات وابسته داشته باشند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اصلاح‌طلبان می‌خواهند پوپولیست شوند!

**ضرورت بیان انصاف تدبیر دولت تدبیر و امید در ثبات قیمت ها به نفع شالیکاران
البته دور از انصاف است تا بیان نکنیم که آرامش بازار برنج در مازندران در چند سال اخیر بویژه در فصل برداشت مرهون سیاست های دولت روحانی است ،دولتی که یک سال پس از آغاز فعالیتش ورود برنج خارجی به بازار را همزمان با برداشت برنج مازندران ممنوع کرد تا دسترنج یک ساله برنجکاران را دلالان و سودجویان با آشفته کردن بازار به جیب نزنند.

بر اساس مصوبه سال ۹۳ هیات دولت ، ممنوعیت واردات برنج از اول مرداد تا پایان آذر ماه که زمان برداشت برنج داخلی است ، برقرار است.

تا پیش از اعمال این سیاست ، کشاورزان برنج کار مازندران در یک روند نزولی قیمت ، محصولشان را وارد بازار می کردند و دلالان با خرید و انبار کردن آن ، سود هنگفتی در پایان فصل برداشت بویژه پائیز و زمستان نصیب خود می کردند.

کشاورزان مازندران به همراه کشاورزان استان گیلان ۸۰ درصد برنج تولیدی کشور را در اختیار دارند که از این میزان ۴۲ درصد مربوط به مازندران است .

** رکود خرید و فروش برنج در مازندران
احمد قربانی یکی از مدیران کارخانه شالیکوبی شهرستان بابل و آگاه به بازار برنج مازندران در این باره به خبرنگار شمس آباد به کم شدن خرید و فروش این محصول استراتژیک اشاره کرد و گفت: از ۲ هفته پیش تاکنون دادو ستد برنج بندرت انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال مقدار تولید برنج طارم محلی با کشت دوباره و پرورش ‘ دونوج’ ( رتون ) بیشتر از سال قبل بوده است ، افزود : البته گفته می شود که واردات برنج خارجی فرایند خرید و فروش را کم کرده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - دخالت دولت خودروهای وارداتی را گران کرد

این کارشناس بازار برنج در عین حال گفت :هر چند اصل عرضه و تقاضا در قیمت تعیین کننده است ، اما برنج های با کیفیت ارقام محلی استان مازندران همواره مشتری خودش را دارد.

قربانی افزود : هم اکنون برنج طارم محلی درجه یک و با کمتر از ۱۰ درصد شکستگی از کشت اول به قیمت ۹۲ تا ۹۵ هزار ریال به فروش می رسد.

وی گفت : برنج مرغوب دونوج که دارای مشتری ویژه است ، هم اکنون هر کیلوگرم ۱۰۰تا۱۱۰ هزار ریال به فروش می رسد.

علت بالا بودن قیمت برنج دونوج در مقایسه با دیگر ارقام ، تولید آن به صورت بیولوژیکی و استفاده نکردن از سموم ،برخورداری از ارزش غذایی زیاد ،کیفیت بهتر و برطرف عطر و طعم مناسب تر است.

**لزوم توزیع مناسب و نظارت بر برنج های وارداتی در کشور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه شخص وزیر جهاد کشاورزی واردات بیش از یک میلیون تن برنج را برای نیاز مصرف کشور کافی دانست و گفت: به همین دلیل نامه توقف واردات را به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده است.

دلاور حید پور با ذکر این نکته که در حال موجود تا ۹۰ درصد برنج از دست شالیکاران خارج شده و در اختیار تاجران است، افزود: به همین دلیل هر گونه نوسانات در قیمت و مقدار عرضه و تقاضا می تواند به ضرر مصرف کنندگان باشد.

وی تصریح کرد: توزیع مناسب و نظارت دقیق بر عرضه برنج های وارداتی می تواند هم به نفع مصرف کنندگان باشد و هم اینکه بازار برنج داخلی با ثبات قیمت در دسترس آحاد مردم باشد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شاگردان کی روش در اندیشه شکست جادو ۴۴

وی با بیان اینکه امسال ۲۱۳ هزار هکتار زمین شالیزاری استان زیر کشت برنج رفت ،گفت: با توجه به انجام کشت دوباره به ۲ روش نشا مجدد و پرورش رتون در ۸۰ هزار هکتار از زمین های شالیزاری ،تولید امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی بیان داشت: پیش بینی تولید برنج مازندران در سال جاری حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تن بوده است که محقق شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مصرف سرانه ۴۰کیلو گرم برنج بوسیله وزارت صنعت ، معدن و تجارت معین شده گفت : این مقدار زیاد هم است و با این مصرف نیاز واقعی سالانه کشور به برنج سه میلیون تن است که ۲میلون تن آن در داخل تولید می شود.

وی اظهار داشت: همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم ، با ایجاد ثبات قیمت برنج، مدیریت و کنترل برنج های وارداتی، ممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت و مکانیزه شدن کشاورزی ، باقی زمین برای برنجکاری مورد استقبال بیشتر کشاورزان قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد که شالیکاران از وضعیت قیمت ها در زمان برداشت رضایت داشته اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تجهیز ، یکپارچه سازی و نوسازی زمین های شالیزاری در استان مازندران را به عنوان یکی از طرح ها راهبردی افزایش تولید دانست و گفت: تاکنون ۶۰ هزار هکتار از زمین های استان تسطیح و یکپارچه سازی شده است و بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور ۱۱۰ هزار هکتار از زمین های مازندران و گیلان باید تجهیز و نوسازی شود.

وی بیان داشت: با اجرای این طرح علاوه برکشت ارقام پرمحصول و کشت دوباره برنج مورد استقبال کشاورزان قرار می گیرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :