به گزارش شمس آباد به نقل از مشرق،‌ برنامه هفته اخیر ثریا با موضوع بررسی جعبه سیاه صنعت موتور سیکلت روی آنتن شبکه اول سیما رفت. مهندس سید عباس  حسینی مجد، پژوهشگر صنعت موتورسیکلت و همچنین مهندس جلیل مجاهد، رئیس هیئت مدیره انجمن موتور سیکلت ایران میهمانان برنامه ثریا بودند.

در شرایطی که شاهد استفاده روز افزون مردم کشورمان از موتور سیکلت هستیم، این برنامه با موضوع بررسی صنعت موتور سیکلت شاید از اولین برنامه‌های صداوسیما باشد که به صنعت رها شده موتورسیکلت پرداخته است.

حدود هفتاد درصد خانواده های ایرانی موتور سیکلت دارند اما همچنان این صنعت رهاست

سید عباس حسینی مجد، پژوهشگر صنعت موتورسیکلت با رائه اسلایدهایی در خصوص صنعت موتور سیکلت اظهار داشت: ما در ایران بیش از ۱۲ میلیون موتور سیکلت ثبت شده داریم بعبارتی حدود ۷۰ درصد خانواده های ایرانی یک دستگاه موتور سیکلت را دارند. در ایران بسیاری از بخش های زنجیره صنعت سیکلت را نداریم یعنی سیکلت ساز قطعات را خودش بصورت شخصی تامین میکند و سامانه های فروش ما به شدت اشکال‌زا هست بعبارتی یک سیکلت ساز حدود نه ما باید صبر کند تا سرمایه‌تاش برگردد.

خدمات پس از فروش در صنعت سیکلت کشور ما واقعا بی معناست

وی افزود: خدمات پس از فروش در کشور ما واقعا بی معنی است؛ آیا کسی در کشور ما از گارانتی موتور سیکلت استفاده کرده است؟ اما الان یکی دو شرکت هستند که گارانتی را ارئه می‌دهند اما در مجموع خدمات پس از فروش در کشور ما معنایی ندارد.

وی افزود: تحقیق و توسعه ۱۱ درصد از ارزش افزوده را به خودش اختصاص میدهد که در صنعت سیکلت در کشور ما معنا ندارد چرا که ابعاد کارخانه ها آنقدر بزرگ نیست که بخواهند تحقیق و توسعه داشته باشند.  قطعه سازی سهمی حدود ۷۹درصد از ازرش افزوده را دارد که متاسفانه سهم بسیار پایینی از بازار ۲ میلیارد دلاری به قطعه سازها اختصاص پیدا می‌کند. صرفا در ایران از ۱۱ درصد ارزش افزوده مونتاژ کاری بهره مند می‌شویم که رقم بسیار پایینی است.

سیاستگذاری هوشمند حاکمیت صنعت سیکلت هندوستان را متحول کرد

حسینی مجد افزود: اگر صنعت سیکلت بخواهد اشتغال ایجاد کند این اشتغالزایی در سه بخش قطعه سازی (۸۵درصد)، تحقیق و توسعه (۷درصد) و مونتاژ (۸درصد) صورت می‌گیرد. هندوستان در سال ۲۰۰۰ کشوری وابسته در صنعت موتور سیکلت بود و نهایتا ۴ میلیون دستگاه تولید می‌کرد اما الان تولید هندوستان با یک سیاستگذاری هوشمند به بالغ بر ۶۰ میلیون دستگاه رسیده است و الان دومین قطب تولید سیکلت و لوازم یدکی به شمار می‌روند. ۶ درصد از GDP هند مستقیم به این صنعت وابسته است و ۲۶ میلیون نفر در این صنعت شاغل هستند.

این پژوهشگر صنعت سیکلت افزود: در بخش قطعه سازی حداکثر اشتغالزایی کشور ما ۷ درصد است و این موضوع را در بازار کاملا لمس خواهید کرد مثلا در بازار وقتی دنبال باک باشید دو یا سه باک ایرانی پیدا می‌کنید اما بالای نوزده یا بیست باک خارجی می‌بینید.

استاندارهایی که موتورهای کشور ما ندارد…

وی در بخش ایمنی و استانداردهای موتورسیکلت اظهار داشت: تایر رادیال یکی از استاندارهایی است که در اتحادیه اروپا، ژاپن و هند مورد استفاده است چراکه باعث چسبندگی بیشتر می‌شود اما متاسفانه هنوز تایرهای داخلی ایران بایاس هستند و البته کارخانه های داخلی ما توان تولید تایرهای رادیال را دارند اما ما این مسئله را اجباری نمی‌کنیم. در کشور ما شرکت های خودروساز شیشه بالابر برقی را آپشن حساب می‌کند و این باعث می‌شود که تجهیزات ضربه گیر بدنه در موتورها ایجاد نکنند! همچنین موتورهای ما ترمز ضد قفل هم ندارند و این باعث می‍شود با کوچکترین ترمز روی سطح خیس به زمین بخورند.

وی افزود: ۱۸درصد از تصادفات استان تهران مربوط به موتور سیکلت است. ما پژوهشی انجام دادیم که در یک جامعه یازد هزار نفری حدود۸۳ درصد فاقد گواهینامه بودند و آن افرادی که گواهینامه داشتند کلاه ایمنی هم استفاده می‌کردند یعنی رابطه مستقیم بین گوهینامه و استفاده از کلاه ایمنی بوده است.

حسینی مجد تصریح کرد: درخصوص روش برخورد با متخلفین باید بگوییم که نیروی انتظامی نمی‌تواند همه نیروهایش را در خیابان بگذارد تا با متخلفین برخورد بکنند و بعد از مدتی این افراد موتورشان را به راحتی ترخیص کنند در حالیکه در اتحادیه اروپا تخلف با موتور سیکلت جریمه های سنگینی دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : لوکوموتیو اقتصاد ایران چگونه پس از برجام راه افتاد؟

وقتی هیچ کارخانه‌ای اجازه تصویربرداری نمی‌دهد…

مهندس جلیل مجاهد، رئیس هیئت مدیره انجمن موتور سیکلت ایران در ادامه افزود: ارائه های آقای حسینی مجد ظلمی به صنعت سیکلت بود. ۵۵ درصد قطعات موتور سیکلت هایی که در ایران ساخته می‌شوند  ساخت داخل هستند و هرکسی که اعتراض دارد می‌تواند با دوربین صداوسیما از کارخانه های قطعه سازی بازدید کند.

مقصودی گفت: ما سه ماه است که درحین تهیه مستندی در خصوص صنعت موتور سیکلت هستیم و با اکثر شرکت ها و کارخانه ها صحبت کردیم که از خط تولید شما فیلمبرداری کنیم اما واقعا هیچ کدام از شرکت ها اجازه ندادند.

حسینی مجد در ادامه گفت: آنچیزی که مورد انتقاد ما هست این است که نوع نگاه دولت این صنعت را به سراشیبی سقوط برده است به این شکل که کارخانه ما می‌خواهد داخلی سازی بکند اما متاسفانه یک شخص دیگر مجوز می‌گیرد و از تعرفه دامپینگ استفاده می‌کند و کالای ارزان را به بازار می‌ریزد و به کارخانه‌هایی که قصد داخلی سازی دارند ضربه می‌زند.

بالاخره بعد از سی سال موتور ایرانی تولید خواهیم کرد!

جلیل مجاهد در ادامه افزود: پیش بینی ما این است که ایران در هفت ماه آینده برای ۶۰۰هزار دستگاه موتور سیکلت تولید “انجین” خواهد کرد و ما از سال آینده یک موتورسیکلت صد در صد ایرانی خواهیم داشت.

حسینی مجد تصریح کرد: آنچیزی که نگرانی ایجاد می‌کند این است که مثل گذشته هر روز یک تعرفه‌ای وضع بشود و این مسئله ریسک سرمایه گذاری ما را بالا می‌برد؛ بطور مثال در سال ۹۰ صنعت به سمتی می‌رفت که داخلی سازی را به ۹۰درصد برساند اما در سال ۹۱ تعرفه ها ۱۰ درصد پست می‌آید و قاعدتا تولیدات هم کم می‌شود.

مونتاژ کاری سیکلت افتخار ندارد؛ باید دانش طراحی و برند برای ایران باشد

مقصودی هم گفت اینکه می خواهید انجین موتور هوندا ۱۲۵ را داخلی سازی کنید خبر خوبی است اما واقعا این خبر افتخاری ندارد. اینکه بعد از سی چهل سال تازه می خواهیم موتور (انجین) هوندا ۱۲۵ را تولید داخلی کنیم در حالی که این مدل متلعق به چهل سال قبل است. نشان می دهد که صنعت سیکلت ما عقب است و هیچ وقت به دنبال طراحی موتور و تحقیق و توسعه نبوده ایم و هنوز هم می خواهیم مونتاژ کار باشیم. مقصودی گفت البته این قدم دیرهنگام امری مثبت است اما زمانی می توانیم با افتخار بگوییم موتور سیکلت داخلی تولید کردیم که دانش طراحی فنی و مهندسی آن برای ایران باشد و برند آن هم به نام ایران باشد و این نیاز به برنامه ریزی دارد.

 
نگرانی اصلی از سیاستگذاران است نه تولید کننده ها و قطعه سازان

وی گفت: برای اینکه قطعه سازان ما رقابت پذیر بشوند باید تعرفه ها را به جایی برسانیم که بتوانند با خارجی ها رقابت کنند؛ نگرانی ما از بابت این سیاست‌گذاری‌های نادرست است وگرنه تولید کننده ها و قطعه سازان توانایی بالایی برای تولید محصولات داخلی دارند.

از ادعای عدم وجود جنس قاچاق تا بهانه‌گیری برای کم کاری‌ها…

مهندس مجاهد اظهار داشت: من بصورت قاطع می‌گویم که در صنعت سیکلت و در لوازم یدکی حتی یک پیچ و مهره قاچاق وجود ندارد.  ۱۵۰ کارخانه و کارگاه قطعه سازی در ایران مشغول هستند.

محسن مقصودی گفت: ما در این صنعت برند ایرانی نداریم اما صرفا به دنبال مونتاژ هوندا، آپاچی و غیره هستیم ولی بعد از ۵۰ سال از صنعت سیکلت با این جمعیت هشتاد میلیونی هنوز یک موتور با برند ایرانی نداریم که این نشانگر این است که وضع این صنعت خراب است و هنوز هم “انجین” موتور را نزده‌ایم!

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۴ نفر از همکاران شرکت راه آهن بازداشت هستند/جد و جهد می‌کنیم تا دیگر حادثه دلخراشی رخ ندهد

مهندس جلیل مجاهد تصریح کرد: در این مملکت آیا تا کنون دانشگاه ها کاری برای صنعت انجام داده اند؟ دست ما واقعا خالی است. بعد از برجام ژاپنی ها وارد بازار ایران شدند اما هنوز یکسری مشکلات و موانع قانونی دارند.

مجاهدخطاب به مقصودی گفت: در کدام صنعت ما عقب نیستیم؟! یک صنعت را مثال بزنید که در آن عقب نیستیم.

مقصودی گفت: باید ریشه یابی کنیم ببینیم چرا در بعضی از صنایع عقب هستیم. ما اتفاقا در بسیاری از صنایع در مرز تکنولوژی کار میکنیم مثلا صنعت نیروگاه سازی ما یک صنعت موفق است که حتی در بسیاری از کشورهای دیگر هم نیروگاه می‌سازیم.

هرجایی که به دانش خودمان تکیه کردیم مانند موشکی و هسته‌ای و غیره شاهد این بوده ایم که پیشرفت های چشمگیری داشته‌ایم اما الان صنعت سیکلت بعد از سی سال تازه می‌خواهد یک موتور روی طراحی های قدیمی درست بکند و همین امر جای انتقاد دارد. ما در صنایع دیگری مانند تجهیزات پزشکی به سی کشور دنیا که ده تای آنها اروپایی هستند در حال صادرات هستیم و یا در تولید داروهای های تک و نوترکیب ایران موفقیتهای بی نظیری داشته است و اینکه بگوییم در همه صنایع عقب هستیم جفا به صنایع کشور است.

برای تشخیص جنس قاچاق کافی است به بازار بروید

حسینی مجد در ادامه گفت: در رابطه با قاچاق باید بگویم که قطعا قاچاق وجود دارد بطور مثال وقتی به بازار می‌روید انواع باک موتور وجود دارد اما اکثر هولوگرام ندارند. جنس شرکتی با جنس قاچاق کاملا فرق دارد؛ لنت ترمز استاندارد باید فاقد آزبست باشد اما بنده لنت ترمز در بازار دیدم که به صراحت رویش حک شده شامل آزبست و کاملا مشخص است که مراحل قانونی را طی نکرده است.

وی گفت: قاچاق باعث شده است که سیکلت سازان ما صدمه جدی ببینند؛ شما وقتی به بازار بروید انواع لنت ترمز را می‌بینید که چندتا شرکتی است و مابقی قاچاقی است که حتی قیمتش به سه هزار تومان هم می‌رسد که پول آهنش هم نمی‌شود.

صنایع حمل و نقل با صنایع غذایی فرق دارند…

حسینی مجد اظهار داشت: نکته بعدی در رابطه با مقیاس اقتصادی است؛ بالای ۶۳ پروانه بهره‌برداری در کشور ما صادر شده است و همینطور اضافه هم می‌شود. حالا اقای مجاهد می‌گویند ۳۲ پروانه داریم که البته اینگونه نیست ولی به فرض هم که صحیح باشد همین تعدادهم برای بازار موتور سیکلت ما زیاد است. صنایع حمل و نقل با محصولات غذایی فرق می‌کند بطور مثال در محصولات غذایی شاید یک شرکت بعد از یکسال دیگر محصولش را تولید نکند اما در حمل و نقل نمی‌توانیم به راحتی بعد از گذشت یک زمانی تولیدات را متوقف کنیم.

در کشوری مثل هند کسی می‌تواند یک کارخانه تولیدی موتور سیکلت تاسیس کند که بتواند تضمین کند به اندازه عمر این محصول در این صنعت بماند یعنی اگر عمر موتور سکلت در ایران طبق قوانین هشت سال است تولید کننده باید تضمین کند که هشت سال در ان صنعت می‌ماند. اشکال در اینجاست که ما در صنعت خودرو انحصار داریم و در صنعت سیکل رهاسازی کرده ایم که هر دوهم اشتباه است بنابراین به مقیاس اقتصادی نمی‌رسیم.
به مسئله اسقاط توجهی نداریم

وی درخصوص بحث اسقاط افزود: ظرفیت بازار ما تا حدی به اشباع رسیده است. عده ای وقتی موتور سیکلت می‌خرند می‌خواهند تا قیامت از آن استفاده بکنند که یک بخشی از آن به این دلیل است که قدرت خرید مردم پست آمده است. بالای ۸ میلیون موتور سیکلت فرسوده در کشور داریم که اصلا به دنبال اسقاط آنها نیستیم.

بعد از سی سال از عمر این صنعت اولین برنامه تلویزیونی در رابطه با موتور را شاهد هستیم!!!

حسینی مجد گفت: تعرفه‌ها باید پلکانی باشد یعنی به میزانی که داخلی سازی کردید باید تعرفه بپردازید و اگر داخلی سازی شما زیاد شد مالیات کمتری بپردازید؛ نگاه حاکمیت به این صنعت باید اصلاح بشود. بعد از سی سال که از عمر این صنعت می‌گذرد این اولین برنامه‌ای هست که در صداوسیما به واکاوی این صنعت می‌پردازد و ما یک برنامه راهبردی برای صنعت موتورسیکلت کشور نداریم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اسناد جدید صهیونیست‌ها از کشتار دیریاسین

 مهندس جلیل مجاهد در ادامه خاطرنشان کرد: لاستیک چینی به هیج وجه در بازار پیدا نمی‌شود کمااینکه ما سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار عدد لاستیک از شرکت ایران یاسا خریدیم و تعجب می‌کنم دوستان می‌گویند لاستیک چینی در بازار موجود است.

حسینی مجد در پاسخ گفت: اگر موافق باشید با دوربین به بازار برویم و به وفور خواهیم دید که چقدر تایرهای چینی زیاد هستند.

جلیل مجاهد گفت: آماری که من می‌دهم آمار تولید است نه آمار بازار؛ بنده مدافع بازار نیستم بلکه بعنوان نماینده تولید کننده ها اینجا آمده‌ام.

حسینی مجد گفت: البته ما موتور سیکلت های نو را هم دیده ایم که از تایر چینی استفاده کرده‌اند. بحث این است که چرا دولت بین یک تولید کننده که تایر ایرانی استفاده می‌کند با تولید کننده‌ای که تایر چینی استفاده می‌کند، فرقی نمی‌گذارد؟ اشکال اینجاست که کارخانه ایران یاسا می‌گوید که به دلیل وجود جنس چینی و سایر کشورها ظرفیت تولیدش را پست آورده است.

آیا تولید با تعداد و کیفیت بالا به جمعیت ارتباط دارد؟!

مهندس مجاهد گفت: تولید موتور سیکلت در تعداد بالا باید توجیه اقتصادی داشته باشد بطور مثال کشور هند حدود یک میلیارد و دویست میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگترین مصرف کننده‌اش خودش است اما شما می‌خواهید این کشور را با ایران هشتاد میلیونی مقایسه کنید؟!

مقصودی اظهار داشت: جمعیت و بازار عامل مهمی است. اما آیا کشورهایی مثل ایتالیا و ژاپن جمعیت یک میلیاردی دارند؟ باید قبول کنیم وقتی راه را اشتباه می‌رویم و بعد از گذشت سی سال از عمر این صنعت هنوز یک برند داخلی نداریم و مونتاژ کار هستیم، این دیوار تا ثریا کج می‌رود. صنعت موتور سلیکت ایران بدون نوآوری بومی و فاقد برنامه راهبردی برای تولید داخل است.
قاعده‌گذاری های غیر هوشمند کارخانه های ما را ضعیف کرده است

سید عباس حسینی مجد درخصوص هندوستان گفت: طرح جامع صنایع سنگین هندوستان سال ۲۰۰۰ اجرا شد و سال ۲۰۱۲ پایان آن بوده که در پایان طرح تولید موتور سیکلت از ۴ میلیون به ۶۰ میلیون دستگاه رسیده است. برای تولید به سه فاکتور نیروی کار، مواد اولیه و انرژی ارزان نیازمندیم که هر سه تای این موارد را داریم و هند هم دارد اما آنچیزی که نداریم واز نداشتن آن رنج میبریم سیاستگذاری هوشمند است. وقتی وزارت صنعت هیچ سندچشم اندازی ندارد، ما چه توقعی داریم؟!

مقصودی گفت: ماهم که در اینترنت دنبال می‌کردیم هیچ مقاله‌ای، سندی و تحلیلی مرتبط با صنعت سیکلت ندیدیم.

حسینی مجد تصریح کرد: اشکالاتی که در بنگاه‌ها وجود دارد بطور مستقیم ناشی از قاعده گذاری های دولتی است و وجود قاعده‌گذاری های غیر هوشمند کارخانه های ما را ضعیف کرده است و این کارخانه‌ها دیگر نمی‌توانند تحقیق و توسعه انجام بدهند.

لازم به ذکر است برنامه زنده ثریا چهارشنبه شبها ساعت ۲۳:۱۰ از شبکه یک سیما پخش می شود و فیلم کامل و مستندهای تولید شده در این برنامه را می توانید از کانال برنامه ثریا @sorayatv  دریافت کنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید :