به گزارش شمس آباد؛ گرانی برخی کالاها اصلاً به خبر تبدیل نمی‌شود، مثل نان نیست که درباره آن حرف بزنند  اما برای مردم از نان هم واجب‌تر است، مثل اقلام بهداشتی. برای لمس گرانی، باید یک سبد به دست مسئولان داد با لباس مبدل و بدون محافظ! تا در بازار چرخی بزنند، در کارت بانکی‌شان هم فقط حقوق کارگر و کارمند را شارژ کرد. شاید در آن صورت درک بهتری از گرانی هر روزه و زیرپوستی و بیداد مردم از گرانی پیدا کنند. اخیراً معاون اول رئیس‌جمهور دستور بررسی آزاد‌سازی قیمت برخی از اقلام کالایی را صادر کرده است که به‌زودی موجب تورم در برخی از بخش‌های کالایی و خدماتی هم خواهد شد. از اقلام کالاهای اساسی گرفته تا قبض آب، برق، گاز، تلفن و حامل‌های انرژی و حمل و نقل تا مسکن و اجاره، همه و همه دچار نوسان‌های لحظه‌ای هستند و تنها چیزی که علی‌الظاهر در اقتصاد ثابت باقی مانده، درآمد‌ها است که این نیز به شکل پنهانی در حال پس رفت منفی است.  نان؛ قوت لایموت مردم هم چه از نظر کیفیت چه از نظر کمیت دچار تورم شده است و حتی دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور، ردیف «یارانه نقدی نان» را حذف کرده است.  دولت ماه گذشته افزایش قیمت نان را کلید‌ زده بود که به دلیل بیزاری‌های بسیار مجبور به انصراف از این کار شد. 

 

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : سایه ایران بر خلیج پارس

افزایش قیمت کالاها ادامه دارد

 

افزایش قیمت انواع کالاهای اساسی در شش ماهه نخست امسال هم رکوردهای مختلفی ثبت کرده است که این موضوع نشان می‌دهد دولت هنوز تدبیر جدی‌ای برای جلوگیری از رشد قیمت کالاهای اساسی نیندیشیده است و همین موضوع مردم را هر روز با نگرانی‌هایی در تغییرات لحظه‌ای قیمت انواع کالاهای اساسی روبه رو می‌کند.  در شش ماهه نخست امسال پیاز با رشد ۶/۸۷ درصدی رکورددار است، بعد از آن تیرآهن نمره ۱۸ ذوب آهن ۴/۷۸ درصد، تیرآهن نمره ۱۶ ذوب آهن ۱/۶۷ درصد، میلگرد ۲/۵۲ درصد، لوبیا قرمز ۷/۲۴ درصد، سیب قرمز ۴/۴۱ درصد، سیب زرد ۸/۲۹ درصد، سیمان خاکستری ۵/۱۳ درصد و گوشت گوسفندی ۵/۳۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. 

 

جهش قیمت خودروهای داخلی و خارجی

 

افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی خودروهای وارداتی طی ماه‌های اخیر نیز موجب شگفتی بازار شده است.  خودرو‌های ولوو XC90، بی ام و X4 و لکسوس NX طی هفته‌های اخیر دهها میلیون تومان گران‌تر شده‌اند.  قیمت خودروهای داخلی به دنبال افزایش قیمت نمونه‌های وارداتی، بالا رفته است. اکنون ساندرو استپ وی و پژو ۲۰۷ و ۲۰۰۸ با افزایش قیمت ۴ الی ۷ میلیونی در بازار به فروش می‌رسند.  حسن تغییر ثانیه‌ای قیمت کالا و خدمات در دولت حسن روحانی آن است که انسان دیگر از افزایش قیمت‌ها غافلگیر نمی‌شود! تازه انسان تصور می‌کند در یک بازی با اعداد به سر می‌برد. این امر را وقتی در کنار آمارهای دولتی کاهش تورم قرار می‌دهیم لبخندی تلخ بر لبانمان می‌نشیند. 

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - اعلام مسیرهای راهپیمایی ۲۲ بهمن در چهارمحال و بختیاری

 

از سوی دیگر سرعت تحولات اقتصاد ایران هم در بخش درآمد بالا است و هم در بخش هزینه، منتها یکی پایین می‌رود و دیگری بالا، در این بین به لطف میدان‌داری مدافعان مکتب آزاد‌سازی رگباری قیمت‌ها در اقتصاد شاهد پدیده‌هایی عجیب هم در اقتصاد هستیم، برای نمونه تنها جایی که به نظر می‌رسد زمان به عقب بازمی‌گردد در بخش درآمد خانوار است، زیرا این بخش از زندگی عموم مردم جامعه با گذر زمان آنها را به زمان‌های قدیم می‌برد اما در بعد هزینه‌ها به دلیل رشد روزانه بهای انواع کالا و خدمات در اقتصاد انسان در کمترین زمان به فراسوی زمان و مکان می‌رود، طوری که با نوسان قیمت‌ها در روز صد بار تورم ونزوئلا جلوی چشم آدمی می‌آید ولی وقتی مراکز آماری دولتی از کاهش تورم خبر می‌دهند خیال مردم راحت می‌شود که شاید اشتباه می‌کنند که تورم و گرانی، کم فروشی و غیرفروشی در اقتصاد به شدت بازارش داغ شده است. 

 

شاید مدافعان مکتب بازار آزاد که روی کشورهای سرمایه داری را هم در آزاد‌سازی قیمت کالا و خدمات در چند سال اخیر و به ویژه ماه‌های اخیر سفید کرده‌اند، به حرمت لبخندی که بر لب جاری می‌کنند دست از بازی با اعداد در اقتصاد بر دارند و بیش از این مردم را در مقابل قیمت‌ها و قیمت‌ها را در مقابل مردم به رقص واندارند.  در شرایطی که بودجه بسیاری از خانوارها به دلیل ضعف درآمد و آزاد‌سازی قیمت‌ها دچار کسری شده است و دهک‌های درآمدی جامعه در سال‌های اخیر دچار فروپاشی شده‌اند، مدافعان آزاد‌سازی قیمت‌ها در اقتصاد تخته گاز می‌روند و حتی برای لحظاتی هم ‌نفسی چاق نمی‌کنند. در شرایطی که کیفیت و کمیت کالا و خدمات در اقتصاد ایران هم از هفت دولت آزاد است و دولت یازدهم و دوازدهم اعتقادی بر کنترل بازار ندارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - نگرانی ۷۱ اقتصاددان از کابینه دوازدهم

 

منبع: روزنامه جوان

این خبر را به اشتراک بگذارید :