به گزارش شمس آباد، مجید پارسایی دبیر سندیکای خمیرمایه ایران در نشست خبری اظهار کرد: نان به عنوان غذای اصلی مردم در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابر این رعایت کیفیت این محصول در کشور ما دوچندان مورد اهمیت  است.

وی افزود: ارکان اصلی تشکیل دهنده نان شامل آرد، نمک، آب و خمیرمایه است اما برخی در کشور مان به جای استفاده از خمیر مایه از جوش شیرین استفاده می‌کنند.

دبیر سندیکای خمیرمایه ایران با اشاره به سرانه ۱۷۰ کیلوگرمی نان در ایران گفت: این محصول جایگاه ویژه‌ای در تغذیه مردم ایران به ویژه طبقات پست جامعه دارد و در صورتی که سلامت این محصول رعایت شود یا رعایت نشود تأثیر بالایی بر جامعه خواهد داشت.
پارسایی در پاسخ به شمس آباد تصریح کرد: براساس مصوبه شورای سلامت استفاده از جوش شیرین در تولید نان در کشور ما ممنوع است اما نیمی از تولیدکنندگان به جای خمیرمایه از جوش شیرین استفاده می‌کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه استفاده از جوش شیرین فرآیند عمل‌آوری خمیر نان را تصریح می‌کند، تعداد زیادی از نانوایان علاقه به استفاده از این محصول را دارند اما باید توجه داشت که استفاده از این ماده عوارض نامناسبی بر گوارش و  ایجاد فشار خون، کمبود آهن و پوکی استخوان در افراد دارد.

دبیر سندیکای خمیرمایه ایران  تصریح کرد: براساس مصوبه شورای عالی سلامت مصرف جوش شیرین در کشورمان ممنوع است و رئیس سازمان غذا و دارو بارها  بر عدم مصرف جوش شیرین در فرآیند پخت نان تاکید کرده است اما این محصول به وفور در کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پارسایی گفت: در کشورمان ۸ میلیون تن آرد برای پخت نان مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای پخت این حجم از آرد، باید ۴۰ هزار تن خمیرمایه استفاده کرد، اما در کشور ما تنها ۲۰ هزار تن خمیرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مابقی آن از طریق جوش شیرین تامین می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - تهاتر بدهی‌ها مثل آرام کردن تومور با مُسکن است

وی با بیان اینکه سالانه ۳۲ هزار تن خمیرمایه  در کشور تولید می‌شو گفت: ۱۲ هزار تن  از خمرمایه تولید ایران صادر و تنها ۲۰ هزار تن آن در داخل مصرف می‌شود این در حالی است که امکان تولید ۴۵ هزار تن خمیرمایه در کشور وجود دارد.
دبیر سندیکای خمیرمایه ایران  گفت: یکی از مواردی که در بحث پیشگیری بهتر از درمان باید پیگیری شود همین موضوع جلوگیری از استفاده از جوش شیرین در فرآیند پخت نان است.

وی افزود: برخی از نانوایان به غیر از طرح موضوع سرعت عمل، جوش شیرین در عمل‌آوری خمیر نان، موضوع گرانی خمیرمایه را مطرح می‌کنند اما باید توجه داشت که برای تولید نان سنگک ۱۵۰۰ تومانی تنها ۱۷ تومان ، نان تافتون ۴۰۰ تومانی ۸ تومان و در نان لواش ۳۰۰ تومانی ۴ تومان خمیرمایه استفاده می‌شود.

پارسایی افزود: بعد از اضافه کردن خمیرمایه به خمیر نان برای عمل‌آوری این محصول ۳ تا ۴ ساعت زمان مورد نیاز است، اما برخی  نانوایان به طور مرسوم این مدت زمان را برای عمل‌آوری محصول خود رعایت نمی‌کنند.
دبیر سندیکای خمیرمایه ایران با تأکید بر لزوم غنی‌سازی نان در کشورمان گفت: یکی از مهمترین اقدامات غنی‌سازی نان در ایران استفاده صددرصدی از خمیرمایه و جلوگیری از مصرف جوش شیرین است و باید در نظر داشت که جوش شیرین نوعی ماده شیمیایی است که در کشورهای دیگر برای پخت نان به عنوان یک  تامین کننده روزانه نیاز افراد استفاده نمی‌شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اشتغالزایی به شیوه دولت یازدهم

پارسایی گفت: در کشورمان نیز علاوه بر  انجام نظارتهای لازم باید فرهنگسازی بیشتری در ارتباط با کیفیت نان باید ایجاد شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به جایگزینی مصر به جای عراق در بازار  خمیرمایه سوریه، گفت: با توجه به اینکه مصر از کشورهای عضو اتحادیه عرب به حساب می‌آید، توانسته است خمیرمایه خود را با قیمت و تعرفه کمتری به این کشور صادر کند.

دبیر سندیکای خمیرمایه ایران  در پاسخ به سال شمس آباد که کدام استانها بیشترین میزان مصرف خمیرمایه را دارند، گفت: خراسان رضوی، تهران، مازندران، آذربایجان شرقی و اصفهان بیشترین میزان خمیرمایه را دارند اما باید در نظر داشت که برخی مناطق گرم کشور به خمیرمایه کمتری برای عمل‌آوری آن نیازمندند.

وی اظهار کرد:‌خمیرمایه ایران به کشورهای سی‌آی‌اس، افغانستان و برخی کشورهای آفریقایی، پاکستان، عراق، امارات متحده عربی، لبنان و سوریه و متوسط قیمت ۲ دلار در هر کیلوگرم صادر می‌شود.

لواش بیشترین مصرف جوش شیرین را دارد 
بنابراین گزارش علی احتشامی عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه در این نشست اظهار کرد: علاوه بر مشکل جوش شیرین در فرآیند پخت نان در برخی از نانوایی‌های کشور موضوع استفاده از جوهر قند نیز به کرات مطرح شده است و باید به این موضوع نیز توجه خاص داشت.
وی با ریشه‌یابی دلایل استفاده جوش شیرین در نانوایی‌های کشور گفت: باید در نظر داشت که استفاده از جوش شیرین تنها در نانوایی‌های سنتی، بویژه در فرایند تولید نان لواش مطرح است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : مهدی فضائلی تشریح کرد ویژگی‌های حماسه ۹ دی

احتشامی افزود: امروزه سرعت پخت نان در نانوایی‌های سنتی مورد اهمیت بالاتری قرار گرفته است و از آنجا که نانوایان سنتی با مشکلات و هزینه‌های کارگری نیز روبرو هستند منتج به آن شده که برخی نانوایی‌ها به جای  استفاده ازخمیرمایه از جوش شیرین استفاده کنند تا زمان و نیروی کار کمتری برای پخت نان استفاده کنند.

عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه اظهار داشت: دولت خودبه دنبال توسعه نانوایی‌های صنعتی در کشور است زیرا امکان نظارت بیشتری در فرآیند تولید این نانوایی‌ها وجود دارد.

منبع:شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :