به گزارش شمس آباد ، دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه‌ای به وزیر اقتصاد پیشنهاد کرد، برای هدایا و پشتیبانی‌های مادی فعالان اقتصادی به زلزله زدگان، مشوق‌های مالیاتی در نظر گرفته شود.

در این نامه خطاب به مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی آمده است: زلزلۀ کرمانشاه باعث ویرانی چندین شهر و روستا شد. در این حادثه چند صد تن از هم‌وطنان عزیزمان را از دست دادیم و چند هزار دیگر مجروح شدند، خانه‌های مسکونی چندین روستا و برخی از مناطق شهری زلزله‌زده به‌کلی ویران شد. برخی از مراکز شغلی و صنفی و حتی برخی کارگاه‌ها یا کارخانه‌های مستقر در این مناطق نیز خسارت‌های فراوانی دیده یا به‌کلی ویران شدند.

از همان ساعات اولیه کلیه نهادها و دستگاه‌های مسئول و غیرمسئول و در کنار آن‌ها، مردم شریف و نجیب سراسر کشور با حمیت و همت بالایی امدادرسانی و شرکت به زلزله‌زدگان و بازماندگان این حادثۀ تأسف‌بار را آغاز کردند. بسیج مردمی با توجه به حس نوع‌دوستی و غیرت اسلامی و ملی خود از اقصی نقاط کشور و به شیوه‌های مختلف کوشش کردند تا در این فاجعه در کنار مردم مصیبت‌دیده سهمی از امدادرسانی و شرکت داشته باشند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سامسونگ گلکسی نوت ۸ - Samsung Galaxy Note 8: مشخصات فنی، قیمت و تصاویر

دولت محترم برای جهت‌دهی به شرکت‌های مردمی و متمرکز نمودن این امکان در اولویت‌های مورد نیاز مردم مصیبت‌دیده، اعلام کرد شرکت‌ها از طریق مراجع رسمی و نهادهای خاص مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یا کمیتۀ امداد امام خمینی (ره) صورت گیرد. این موضوع می‌تواند شرکت‌های مردمی را به سمت تأمین منابع موردنیاز برای ایجاد سرپناه برای مصیبت‌زدگان دردمند در ایام پیش رو (فصل زمستان) بواسطه نهادهای مسئول (بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) پیش داده و ان شا الله این امر را اسان نماید.

در قانون مالیات‌های مستقیم، حکمی وجود دارد که اجازه می‌دهد وزارت امور اقتصادی و دارایی، به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و موافقت وزیر، شرکت‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به هم‌وطنان آسیب‌دیده را، به‌عنوان هزینۀ قابل‌قبول مالیاتی اعلام کند. این نهاد می‌تواند برای تشویق و سازماندهی شرکت‌های مردمی و اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی در هدف مدنظر، از پتانسیل و ظرفیت تبصره ۱ ماده ۱۴۸ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۸۰ و اصلاحات بعدی[۱] آن بهره‌مند شود. با مجوز قانونی ذکرشده، جنابعالی می‌توانید با قبول پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور، شرکت به، مثلا، اسکان زلزله زدگان را به به‌عنوان هزینه‌های قابل‌قبول مالیاتی بپذیرید؛ چرا که گرچه شرکت رسانان به خاطر خدا امداد می‌کنند، ولی می‌توان خوشنامی آتی آنان را در تحصیل درآمدشان مؤثر دانست که معمولا چنین است. این اقدام که در کشورهای مختلف تجربه شده است، چندین اثر مثبت با برون‌مایه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد.
این اقدام اولاً می‌تواند انگیزۀ اشخاص حقیقی و حقوقی را برای شرکت به آسیب‌دیدگان را این منظر که شرکت‌های آن‌ها بواسطه نهادهای رسمی و در امور مشخص مانند ساخت سرپناه و مسکن برای آسیب دیدگان زلزله به کار گرفته می‌شود، افزایش دهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ششمین نشست کمیته علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری

ثانیاً شرکت‌های دریافتی بواسطه نهادهای مختلف به دلیل ضرورت ثبت دقیق ارزش مالی و مستند کردن آن‌ها برای ارائه امتیاز هزینۀ قابل‌قبول مالیاتی به ارائه‌کنندگان شرکت‌های نقدی و غیر نقدی با دقت و اهتمام بیشتری از طرف نهاد یا ارگان دریافت‌کننده (و به حساب پرداخت‌کننده) صورت می‌گیرد. در این حالت میزان دقیق ارزش ریالی شرکت‌های مردمی و به‌عبارت‌دیگر نقش مردم در موضوع نمایان خواهد شد. این ثبت و ضبط میدان را برای فساد تنگ می‌کند و می‌تواند زمینه‌ای برای ارائه مستند تجربه ایران و نقش سرمایه اجتماعی در کنترل بحران‌های ناخواسته در جامعه را مستدل کند.

ثالثاً شرکت‌های نقدی و غیر نقدی ارائه‌شده از طرف مردم در مسیر اهداف و تکالیف قانونی دولت برای رفع مشکل هم‌وطنان آسیب‌دیده است. بر این اساس وقتی شرکت‌های یادشده برای ارائه‌کنندگان آن‌ها هزینه قابل‌قبول مالیاتی تلقی شود، مالیاتی که این گروه سخاوتمند به دولت می‌پردازند، به اندازه بخشی از آن شرکت کاهش می یابد، ولی در عوض چند برابر این کم شدن درآمد، هزینه های دولت را فرو می‌کاهد. چرا که بخشش و انفاق این گروه دقیقاً منطبق بر فلسفۀ درآمدهای مالیاتی تعیین‌شده از طرف دولت است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در موسسات ثبت شرکت/ تمامی تخلفات اقتصادی در دسترس مشتریان!

بی‌شک ارائه پیشنهاد فوق از طرف سازمان امور مالیاتی کشور برای این مورد و موارد مشابه، و موافقت وزیر محترم با آن در شرایط فعلی علاوه بر احیای شفافیت مالی و اقتصادی و مستند کردن شرکت‌ها و مشارکت مردمی در این امر خداپسند، می‌تواند نقش بی‌بدیل سیاست‌گذاری مالیاتی را در رفتار و سرمایه اجتماعی تقویت نماید و به تحقق اهداف متعالی و ارزشمند جامعه شرکت کند.

احمد توکلی رئیس هیئت‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت
۲۸/۰۸/۱۳۹۶

[۱] . هزینه‌های دیگر که مربوط به تحصیل درآمد مؤسسه تشخیص داده می‌شود و در این ماده پیش‌بینی نشده است به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب وزیر امور اقتصادی و دارائی جز هزینه‌های قابل‌قبول پذیرفته خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :