وی گفت: فراهم شدن امکان دسترسی سازندگان به تسهیلات بدون سپرده مسکن علاوه بر آنکه اقدامی در جهت پشتیبانی از سمت عرضه مسکن محسوب می‌شود در حقیقت و در نهایت به نفع سمت تقاضا یا متقاضیان خرید مسکن نیز هست؛ چرا که بدون شک افزایش ساخت واحدهای مسکونی و اسان فرآیند ساخت و ساز نتیجه خود را در افزایش عرضه و تعدیل بازار مسکن از بابت پاسخ به نیاز متقاضیان برای تامین واحدهای مسکونی نشان خواهد داد.

پورحاجت با بیان اینکه انبوه سازان مسکن بدون شک از این تسهیلات استقبال خواهند کرد، خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ که تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن از سوی بانک عامل بخش مسکن به سازندگان پرداخت شد تعداد زیادی از انبوه‌سازان از این تسهیلات استقبال کرده و در نتیجه تیراژ ساختمانی افزایش یافت؛ اما همزمان با توقف جریان پرداخت این تسهیلات در سال گذشته عملا انبوه‌سازان به تسهیلات موثری برای ساخت مسکن دسترسی نداشتند که با برقراری مجدد جریان پرداخت این تسهیلات بار دیگر تسهیلات موثر و کارآمد ساختمانی به خدمت بازار ساخت و ساز، سمت عرضه و در نهایت متقاضیان مسکن خواهد آمد.

وی گفت: با این حال مدیران و سیاست‌گذاران بانکی به خصوص مدیران بانک عامل بخش مسکن باید ملاحظات مهمی را در ارتباط با این تسهیلات و نحوه پرداخت آن به متقاضیان در نظر داشته باشند تا با رعایت آن‌ها تسهیلات به بازار مصرف و سازندگانی تعلق بگیرد که در راستای پاسخ به الگوی تقاضای مصرفی مسکن اقدام به دریافت تسهیلات و ساخت و ساز با استفاده از آن می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : در کمیسیون صنایع مجلس گزارش تحقیق‌وتفحص از عملکرد وزارت صنعت در واگذاری معادن قرائت می‌شود

به گفته وی اعمال نظارت بر روند پرداخت این تسهیلات، شناسایی و تعریف برخی ملاحظات و همچنین نظارت بر حسن اجرای ملاحظات موجود در شعب پرداخت کننده تسهیلات در راستای برقراری یک جریان سالم، کارآمد و بدون نقص در تأمین مالی حوزه ساخت مسکن از مهمترین ضرورت‌های افزایش کارآیی و اثربخشی این تسهیلات است.

پورحاجت پرداخت تسهیلات بدون سپرده به سازندگان و انبوه سازان مسکن در سال ۹۷ را شروع خوبی برای بازار فعالیت‌های ساختمانی در سال جدید اعلام کرد و اظهار امیدواری کرد: با از سرگیری پرداخت این تسهیلات به انبوه سازان، تحولات قابل قبولی در سرمایه گذاری‌های ساختمانی و حجم ساخت و سازهای جدید ایجاد خواهد شد.

دستورالعمل پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن در حالی ابتدای سال جاری به شعب بانک مسکن ابلاغ شده است که سال گذشته انبوه سازان و سازندگان مسکن مهمترین مطالبه خود از سیستم بانکی را برقراری و اسان جریان پرداخت این تسهیلات اعلام می‌کردند.

سال گذشته انبوه سازان با ارائه دو درخواست به مجلس و هیات دولت اعلام کردند: فعالیت‌های ساختمانی در بازار ساخت و ساز به دلیل عدم دسترسی انبوه سازان به تسهیلات بدون سپرده و هزینه تمام شده بالای دسترسی به سایر تسهیلات موجود، با چالش‌های متعددی مواجه شده است؛ در این درخواست که بارها از سوی انبوه سازان مطرح شد در وهله اول پشتیبانی از سازندگان برای «اختصاص سهم بیشتری از تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سازندگان در قالب وام‌های ارزان یا وام‌های بدون سپرده ساخت مسکن» مورد تاکید قرار گرفت.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - پیدا و پنهان موسسات اعتباری غیرمجاز

همچنین انبوه سازان همواره بر ایفای فرآیند «نظارت بر اجرای قوانین موجود برای پشتیبانی از سمت عرضه مسکن» تاکید داشتند؛ به گفته آن‌ها بسیاری از قوانین موجود در راستای پشتیبانی از سمت عرضه هم اکنون به دلایل مختلف اجرایی نمی‌شود؛ قوانینی که هر کدام از آن‌ها می‌تواند از زمینه‌های اصلی خروج از رکود ساختمانی و ورود بازار ساخت و ساز به فاز رونق باشد و به تحرک بخشی حوزه ساخت مسکن معاونت کند.

در راستای پشتیبانی از انبوه سازان و سمت عرضه مسکن روزهای پایانی سال گذشته، مدیرعامل بانک مسکن از اتصال دوباره انبوه سازان به تسهیلات سه رقمی بدون سپرده ساخت مسکن در سال ۹۷ خبر داد.

تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن که از ۷۰ میلیون تومان تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان در سال ۹۵ به ترتیب در شهرهای کوچک تا کلان شهرها پرداخت شد و سهم عمده‌ای در تحرک بخشی به حوزه ساخت و ساز داشت از سال ۹۷ مجددا به بازار ساخت و ساز بازگشت تا بخش مهمی از تامین مالی سمت عرضه مسکن از این طریق انجام شود. البته در سال جدید شرایط پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن متفاوت از قبل است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : توقیف خودرو با بیش از ۱۴ میلیون خلافی در شهرستان کیار

برای سنتی سازی، سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت در تهران ۷۰ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون، در سایر شهرها ۵۰ میلیون و در مناطق کمتر توسعه یافته ۴۰ میلیون تومان است.

این تسهیلات به سازنده‌های دارای صلاحیت حرفه‌ای و پروانه انبوه‌سازی نیز در ۴ گروه شهری نام برده شده به ترتیب در سقف‌های ۹۰، ۸۰، ۷۰ و ۶۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

سازندگان حرفه‌ای در صورتی که از تکنولوژی‌های نوین ساخت و کاهنده مصرف انرژی در ساختمان برای ساخت و ساز استفاده کنند، در قالب دسته سوم تسهیلات، در تهران ۱۱۰ میلیون، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر ۱۰۰ میلیون، در سایر شهرها ۹۰ و در مناطق کمتر توسعه یافته ۸۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده دریافت خواهند کرد ضمن آنکه نرخ سود تسهیلات برای دسته سوم، یک درصد کمتر از دو دسته دیگر خواهد بود.
 
منبع: هیبنا

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :