به گزارش شمس آباد، تشدید نوسانات ارزی در بازار طی روزهای اخیر موجب نارضایتی بسیاری از کسب و کارها شده است، چراکه مردم و بازاری ها معتقدند نبود ثبات در بازار ارز کسب و کارشان را کساد کرده است.

ناآرامی ها در بازار ارز و شدت شوق برخی مردم برای خرید دلار کار را در این بازار به جایی رساند که بار دیگر صف‌های طولانی برای خرید این ارز مقابل صرافی‌های خیابان فردوسی تشکیل شد.
شوق خرید دلار از آنجا بین مردم بالا گرفت که قیمت دلار چند هفته‌ای است مدام در حال افزایش است و مردم با این تصور که اگر دلار بخرند سود می‌کنند وارد این بازار شده و به خرید ارز مشغول شده‌اند.

۱۵ بهمن را شاید به‌عنوان روز رکوردزنی دلار یاد کنیم چراکه در این روز دلار درحالی رکورد ۴۸۰۰ تومان را زد که پیشتر مسئولان ارشد دولتی از جمله رئیس جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی به مردم وعده داده بودند که دلار ارزان می‌شود!

اما روز یکشنبه دلار برای ساعتی در بازار ارز از ۴۸۰۰ تومان هم عبور کرد. البته  دلار خیلی روی کانال ۴۸۰۰ تومان نماند و دقایقی بعد به کانال ۴۷۰۰ تومان جاخوش کرد و بین ۴۷۵۰ تا ۴۷۸۰ تومان معامله شد، البته کاهش دلار بعد از ورود بانک مرکزی به کف بازار کمی شدت گرفت.

از ظهر همان روز و بعد از آنکه دلار رکورد ۴۸۰۰ تومان را هم زد از خیابان فردوسی و مقابل پاساژ افشار خبر رسید که نماینده بانک به پاتوق اصلی دلارفروش‌ها رفته و به تمام متقاضیان دلار با نرخ بانکی می‌فروشد. متقاضیان با کارت ملی می‌توانند ۳۰ دلار دریافت کنند.

این روال در روز دوشنبه هم تکرار شد. با این تفاوت که دیروز نوسانات بازار خیلی زیاد نبود و در نهایت عرضه ی زیاد ارز موجب شکست قیمت ها در بازار آزاد شد.

دلار البته تا بعد از ظهر دیروز در دامنه ۴۷۵۰ تومان جا خوش کرده بود ولی از عصر دوشنبه سیر نزولی شدت گرفت و دلار به کانال ۴۶۰۰ تومان سقوط کرد و با قیمت ۴۶۶۵ تومان فروش رفت.

نکته قابل تامل در پایان معاملات دیروز افرادی بودند که ساعت ها در صف مقابل صرافی ها ایستاده بودند تا دلار بخرند ولی بعد از تشدید ریزش قیمت ها در بازار اکثر این افراد که عمده شان مردم مرسوم بودند و بعضاً نسبت به نوسانات این بازار آگاهی نداشتند، سعی در فروش دلارهایشان داشتند ولی ظاهراً کسی دیگر مایل به خرید دلار نبود.

به گزارش شمس آباد، خبرهای رسیده از بازار ارز حکایت از آن دارد که بانک مرکزی امروز عرضه ی سنگینی در بازار خواهد داشت. فعالان بازار می گویند بانک روز گذشته تا ۸ شب ارز می فروخت و امروز هم طبق شواهد بنا دارد به تمام تقاضاها پاسخ دهد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - یارانه در جیب مرغداران پرپر شد

ولی گرانی‌ها در بازار دلار درحالی هر روز رنگ جدیدی به خود می‌گیرند که در هفته‌های قبل و همزمان با اوج‌گیری دلار هم رئیس جمهور و هم رئیس کل بانک مرکزی به مردم اطمینان داده بودند که دلار به‌زودی ارزان می‌شود ولی به‌نظر می‌رسد وعده‌های مسئولان در عمل تحقق نیافت.

در روزهای آخر آذرماه بود که ولی‌الله سیف از ارزانی دلار در ماه‌های بهمن و اسفند خبر داد ولی گذشت ۱۵ روز از بهمن نیز نشان داد که ظاهراً بهمن هم ماه آرامش بازار ارز نیست و به این سادگی بازار آرام نمی‌شود.

این درحالی است که رئیس جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم تأکید کرده بود که مشکلی از بابت دلار وجود ندارد و مردم خیالشان راحت باشد.

بازاری‌ها بعد از آنکه دلار رکورد ۴۸۰۰ تومان را هم زد مدام از رئیس جمهور یاد می‌کردند و می‌گفتند: الآن با دلار ۴۸۰۰تومانی خیالمان راحت باشد؟

یکی از این افراد با اشاره به سخنان نوبخت سخنگوی دولت مبنی بر اینکه خاطر رئیس جمهور از گرانی دلار مکدر می‌شود، گفت: من نمی‌دانم الآن هم خاطر آقای روحانی مکدر شده یا خیر!
چندین از کاربران شمس آباد در واکنش به اتفاقات اخیر بازار ارز که این خبرگزاری در گزارشی با عنوان ثبت رکورد دلار ۴۸۰۰؛ خیال مردم بابت دلار راحت شد! به آن پرداخته بود، نظراتی را به ثبت رسانده اند که در ادامه می خوانیم.

نصیر:
وقتی پول نفت با واردات و بردن ریال از مردم ایران تامین میشه که خروجی اون چاپ ریال بدون پشتوانه هست جهش های سنگین صد و دویست و سیصد درصدی دهه هفتاد هشتاد و نود قطعا دوباره تکرار میشه…….

محسن:
تنها این سوال باقی میمونه که چرا دولت ارز رو از طریق شعب بانکهای دولتی به فروش نمی رسونه که دست واسطه ها قطع بشه؟ دلیل البته واضح است که دست خود دولت در کار است چون از افزایش قیمت ارز سود سنگین میبرد.

محمد:
اشفتگی بازار ارز وطلا ومسکن وخودرو و…….. کار دولت هست شک نکنید .پس بیزاری مجلس باگران شدن بنزین از دی ماه ناگهان همه چی بهم ریخت .

محمد:
با سلام با کمی تفکر در این مساله متوجه خواهید شد. بازی گردان این قضیه بانک مرکزی و دولت بوده و هست. طبق همیشگی همه دوران های ریاست جمهوری، گذشته و حال تراژدی تکراری میباشد . کاسبی خوبی میباشد . سود اصلی به جیب چندین از نان به نرخ روز خور های دست اندر کار پستهای کلیدی می رود. و بد نامی برای امسال جمشید بسم اله و … وبدبختی برای ملتی که سالها رنج اثار گرانی ، ان در جامعه را به دوش می کشند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور بیانیه‌ای مطرح کرد سپاسگزاری از شرکت‌کنندگان در تجمعات و راهپیمایی‌های حماسی ضد فتنه و ناآرامی/ملت با زمان‌شناسی فتنه جدید استکبار را خنثی کرد

محمد:
هدف گرانی دلار و سکه فقط ایجاد نارضایتی عمومی هست.

ناشناس:
فقط اینو بگم قیمت دلار از دست دولت خارج شده نمیتونن کاری کنن همش الکیه این کار ومیکنیمو اون کارو میکنیمو دلار تزریق میکنیمو .

چاقمیان:
بهترین راهکار این هست دلار از نظام پولی و بانکی و بودجه ای کنار گذاشته بشود و یورو جایگزین بشود. دلار را باید بایکوت کرد وگرنه داستان دلار تمامی نخواهد داشت. وقتی نظام مالی امریکا ما را بایکوت سنگین کرده است و یک دلار که چه عرض کنم یک سنت هم نمی توانیم جابه جا کنیم چه اصراری هست حتماً با دلار کار کنیم؟

رضا:
همین صحبت رئیس جمهور در خصوص ارزانی نرخ ارز ثابت کرد که روی هیچکدام از حرفهای ایشان نباید حساب باز کنیم . مچکریم رئیس جمهور

مهدی:
این مشکل از کم کردن سود بانکی هستش که مردم خانه دار و بازنشسته و مردم مرسوم را به این کار کشانده تا انها به بازار دلار و سکه ورود کنند. در دولت احمدی نژاد هم با کم کردن سود بانکی بازار دلار و سکه و خانه بالا رفت و با توجه به قیمت دلار تمام اجناس بالا رفته لطفا دیگر پست نیاورید چون با پست امدن دلار چیزی ارزان نمیشود بلکه با بالا رفتد دوباره دلار دوباره اجناس گرون میشه برای مثال در انتهای احمدنژاد دلار بود ۳۸۵۰ اما با امدن روحانی بصورت کاذب دلار شد ۲۹۰۰ اما ایا چیزی کم شد نه بلکه در این ۵ سال دلار با چند بار بالا پست شد باز اجناس گرون شده اما الان اختلاف قیمت دلار ۴۷۵۰ با ۳۸۵۰ چقدره اما اجناس بالای ۵۰ درصد گرون شده اکه به دلار باشه باید الان دلار باشه۵۵۰۰

خبر:
باید سیف و دولت پاسخگو این گرانی باشد. دلار در طول ۷ ماه حدود ۱۱۰۰ تومن افزایش قیمت داشته یعنی حدود ۳۰ درصد گران تر شده و این باعث گرانی در کالا ها و بیشتر فقیر شدن مردم میشود چون اغلب کالا های وارده یا مواد اولیه صنایع از خارج تامین میشود. اگه نمیتواند این سمت را هدایت کند وضعف عملکرد و مدیریتی دارد بهتر است کنار رود چه زیاد هستند اشخاص و استادید تحصیل کرده و عاقل و درستکاری که بهتر و بیشتر از ایشان میتوانند مدیریت کنند

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : با حضور تنی چند از شخصیت‌های سیاسی سومین کنگره و مجمع عمومی حزب مردمی اصلاحات عصر امروز برگزار شد

محمد:
سود واقعی افزایش دلار به جیب دولت و دلالان آنها دربازار می رود واقعا نمی شود به هیچ دولتی اعتماد کرد این مدیریتی باعث دلزدگی مردم از نظام  و شاید عدم حضور درانتخاباتها شود و این زنگ خطر بزرگی برای انقلاب مان خواهدبود

عبدالرحمن:
دولت تدبیر و امید برای وضعیت اقتصادی کشور از اولش هم راهکار خاصی نداشت. کشور از اول دولت با رکود تورمی مواجه بود الان هم هست. درمان رکود نسخه ای دارد که دقیقاً برعکس درمان تورم است. من که به این دولت رای ندادم به فرد دیگری رای دادم. حالا نشستم ببینم این بیست میلیونی که به این دولت رای دادند چه دست گلی برای ما به آب داده اند.. چاره ای نیست. دموکراسی است دیگر،، باید به اکثریت احترام گذاشت. 

مهدی:
چرا ما باید از بالا رفتن یا پست آمدن دلار آمریکا در کشور اسلامی ایران خوشحال یا ناراحت شویم؟

khakhs :
من نمیدونم فرق دولت احمدی نژاد با دولت روحانی در چی هست واقعا تاکی باید شاهد اینکارها باشیم آقایون مسئول هرکاری دلشون خواست انجام بدهند و عین خیالشون نباشه توی این یکی دو ماهه ببینید ارزش پول کشورراچقدر پست اوردند و مردم را در چه موقعیتی قرار دادند فقط اینو میدونم کاری که این آقایون با مملکت میکنند بدترین دشمنها با ما نکردند.

کاربر:
متاسفانه در ۵ ساله گذشته بخش بانکداری کشور بخوبی مدیریت نشد و این سوء مدیریت همچنان ادامه دارد. در این دوره بانک ها سودهایی بین سپرده ها نقسیم کرده اند که در اقتصاد تولید نشده و موهوم بود و هم اکنون این سودهای جعلی از طریق خطوط اعتباری بانک مرکزی به اشتباه به پول نقد تبدیل شده و مشکل ارزی را بوجود اورده است. طی سالیان گذشته بارها متخصصان دلسوز راجع عواقب ناگوار این سیاست اعلام خطر داده بودند ولی متاسفانه توجهی نکردند.

علی:
خاطر اقای ریس جمهور مکدر نیست که دلار به قیمت ۴۸۰۰ تومان رسیده است؟ چرا دولت کاری نمی کند شاید عمدا می خواهند دلار گران شود برای تامین کسری بودجه یا ناراضی کردن مردم و گران کردن اجناس. خداوند مسئولان را به راه راست هدایت کند.

ناشناس:
تمام گرانی زیر سره دولت است و با این گرانی و ایجاد حباب کسری بودجه و پرداخت یارانه ها را جبران میکنند.

علی:
خرید دلار بوسیله مردم یه علت بیشتر نداره و اون هم ترس از دست دادن ارزش پول ملی ایران و پست اومدن قدرت خریدشون همان تجربه سال ۹۲ با شروع بایکوت ها و ناتوانی مسولان وقت در کنترل تورم و دو برابر شدن قیمت ارز.

منبع:شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :