تاکنون ۴ گزارش تفریغ بودجه ضمنی برای سال ۹۶ به مجلس تقدیم شده است

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه تاکنون ۴ گزارش تفریغ بودجه ضمنی برای سال ۹۶ به مجلس تقدیم کرده ایم، گفت: ۲ گزارش ۴ ماهه با برش ملی و استانی و ۲ گزارش ۸ ماهه با برش ملی و استانی را به نمایندگان ارائه کرده ایم.

وی با بیان اینکه مبنای تفریغ بودجه ۸ ماهه دیوان محاسبات، پرداخت‌های خزانه است و نه تخصیص ها، افزود: مبلغی را که خزانه به صورت نقد یا اوراق پرداخت کرده را به نمایندگان گزارش می‌دهیم.

تفاوت گزارش دیوان محاسبات با گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه

عادل آذر با بیان اینکه اعداد گزارش دیوان محاسبات با اعداد گزارش آقای نوبخت قدری متفاوت است، زیرا گزارش ما ۸ ماهه، ولی گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه ۱۰ ماهه است، ادامه داد: دیوان محاسبات بر این موضوع توجه داشته که چرا برخی پرداخت‌ها انجام نشده است.

رشد ۳۵ درصدی تحقق منابع عمومی دولت در ۸ ماه نخست سال

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه در بخش منابع عمومی دولت، درصد تحقق نشان می‌دهد که منابع عمومی ۸ ماهه در حدود ۸۴ درصد تحقق یافته و نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد رشد داشته است که نشان از حرکت خوب دولت دارد و و در بخش مصارف نیز ۸۴ درصد تخصیص داشته است.

تخصیص ۵۸ درصد تملک دارایی‌های سرمایه‌ای

وی با بیان اینکه ۵۸ درصد تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تخصیص یافته است، گفت: گزارش نوبخت بیشتر بر بودجه سال قبل تمرکز داشت، ولی گزارش ما به لایحه بودجه ۹۶ توجه داشته است. در گزارش ما تحقق یا عدم تحقق مدنظر بوده است که ۴۲ درصد در این ۸ ماهه عدم تحقق داشتیم که جای تأمل دارد و در تملک دارایی مالی ۲۹ درصد رشد داشته که عمدتاً مربوط به سررسید اوراقی است که دولت باید در سال ۹۶ به آن عمل می‌کرد.

عادل آذر با بیان اینکه در حوزه درآمدها، بخش عمده‌ای از تمرکز که اصطلاحا به آن بودجه خوب گفته می‌شود به درآمد‌ها برمی گردد نه فروش نفت یا دارایی ها، اظهار داشت: در حوزه درآمد‌های مالیاتی که سهم آن ۶۷ درصد بوده تاکنون ۷۶ درصد آن تحقق یافته یعنی حدود ۲۴ درصد عدم تحقق داشته ایم.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - تهاتر بدهی ها مثل آرام کردن تومور با مسکّن است

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه در اجتماع کل درآمد‌ها ۲۹ درصد عدم تحقق داریم و ۳۳ هزار میلیارد تومانی که در ۸ ماهه وصول نشده است دولت باید برنامه ریزی و کنترل کند تا این پول‌ها را دریافت کند، اظهار داشت: بخشی از این مبالغ به علی الحساب شرکت‌های ملی نفت ایران، پالایش نفت اراک، ارزش افزوده و ۵ و ۵۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به پرداخت سود سهام شرکت ملی نفت است که معمولا به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود و این مبالغ، چون در دست دولت بوده، باید حاصل می‌شد.

وی افزود: در حوزه مالیاتی نیز، مالیات‌های مستقیم به مالیات شرکت‌های دولتی برمی گردد و حدود ۱۴ هزار میلیارد ریال مربوط به مالیات شرکت‌های دولتی است و حدود ۴ هزار میلیارد تومان هم به بخش شرکت‌های غیردولتی باز می‌گردد.

آذر گفت: در بخش مالیات‌های غیرمستقیم، ۴ هزار میلیارد تومان آن به مالیات بر ارزش افزوده بر می‌گردد و ۴ هزار میلیارد تومان به حقوق گمرکی مربوط است.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: ارزیابی عملکرد دیوان محاسبات ۸ ماهه بوده و دولت می‌تواند بگوید در ۴ ماه آینده می‌تواند این درآمد‌ها را حاصل کند، ولی در بحث برنامه ریزی اقتصادی، تخصیص، عمران و اشتغال وصول به موقع حرف اول را در مدیریت می‌زند.

با توجه به قانون رفع موانع تولید دولت مکلف شده تا بانک‌ها یک سوم دارایی‌های خود را از سال ۹۴ واگذار کنند، اما ساز و کاری برای آن تعیین نشده است.
۷۳۱ میلیارد تومان برای طرح جامع مالیاتی هزینه شده، اما اجرا نمی‌شود

عادل آذر در ادامه به دلایل عدم تحقق درآمد‌های مالیاتی اشاره کرد و گفت: طرحی به نام طرح جامع مالیاتی داریم که تاکنون ۷۳۱ میلیارد تومان برای آن هزینه شده، اما اجرا نمی‌شود چرا که صندوق‌های مکانیزه فروش هنوز در مراکز فروش مستقر نشده در حالی که ابتدا باید این صندوق‌ها مستقر می‌شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - نمایشگاه‌هایی به نام صنعت به کام دلالان

۳۰ هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده‌ایم

رئیس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با انتقاد از عدم اقدام موثر در جلوگیری از فرار مالیاتی بیان داشت: تاکنون ۳۰ هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده‌ایم که یکی از روش‌های این فرار اعمال معافیت‌های متعدد مالیاتی و گمرکی است که سوء استفاده از این موقعیت باعث ایجاد فساد اقتصادی شده است.

صرفاً ۱۰ درصد گمرک‌ها به سیستم‌هایی نظیر X-Ray مجهز هستند

وی افزود: برخی افراد برای واردات اجناس خود با شرکت‌هایی که از معافیت گمرکی برخوردارند ضد و بند می‌کنند و از طریق آن‌ها اقدام

طرحی به نام طرح جامع مالیاتی داریم که تاکنون ۷۳۱ میلیارد تومان برای آن هزینه شده، اما اجرا نمی‌شود چرا که صندوق‌های مکانیزه فروش هنوز در مراکز فروش مستقر نشده در حالی که ابتدا باید این صندوق‌ها مستقر می‌شد.
به واردات کالا می‌کنند و مالیات نمی‌دهند و در نهایت پولی به شرکت مذکور می‌دهند لذا باید روزنه فرار مالیاتی بسته شود. همچنین عدم استقرار کامل سیستم‌های گمرکی نظیر X-Ray باعث بروز مشکلاتی شده است و در حال اکنون صرفاً ۱۰ درصد گمرک‌ها به این سیستم‌ها مجهز هستند.

تنها ۸ درصد پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شده است

عادل آذر در ادامه با بیان اینکه تنها ۸ درصد پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار داشت: فروش نفت و صادرات خوب بوده، اما میزان درصد تحقق آن پست است.

اسناد خزانه از مسیر اصلی خود خارج شده است

رئیس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با اشاره به وضعیت اوراق مشارکت عنوان کرد: اسناد خزانه از مسیر اصلی خود که ساماندهی بدهی‌های کوتاه مدت دولت بود خارج شده و از مسیر هدف انتشار آن انحراف پیدا کرده است.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - هر ۳ روز، یک ATR در جاده‌ها سقوط می‌کند

وی همچنین ادامه داد: با توجه به قانون رفع موانع تولید دولت مکلف شده تا بانک‌ها یک سوم دارایی‌های خود را از سال ۹۴ واگذار کنند، اما ساز و کاری برای آن تعیین نشده است.

تنها ۵ درصد سهم مدیریت بحران از بودجه ۹۶ پرداخت شده است

عادل آذر با اشاره به مبحث هدفمندی‌ها بیان داشت: اگر حذف دهک‌های پردرآمد جدی نشود، مجبوریم تمام بودجه عمومی را به پرداخت یارانه و حقوق کارکنان و صندوق‌های بازنشستگی بدهیم. همچنین طرح نظام سلامت قانون خوبی دارد، اما منابع آن پایدار نیست و از آنجایی که درآمد خزانه در وهله اول برای پرداختی یارانه و حقوق می‌رود، تنها ۴۰ درصد منابع مالی طرح سلامت تخصیص یافته، همچنین تنها ۵ درصد سهم مدیریت بحران از بودجه ۹۶ پرداخت شده است.

لاریجانی: دولت مراقب استفاده از اوراق مشارکت باشد که تا پایان سال از سقف مجاز بیشتر نشود/ باید منبعی برای پرداخت یارانه در سال ۹۷ اندیشیده شود

 لاریجانی در پایان این گزارش با بیان اینکه دولت در مدت ۸ ماه بیش از حد مجاز از اوراق مشارکت استفاده کرده بیان کرد: دولت باید مراقبت کند تا پایان سال استفاده از اوراق مشارکت از سقف آن بیشتر نشود چرا که خلاف قانون برنامه است.

وی در ادامه با بیان اینکه باید برای پرداخت یارانه‌ها در سال ۹۷ چاره‌ای اندیشیده شود، عنوان کرد: به آقای تاجگردون گفته‌ایم در این خصوص پیگیری‌هایی داشته باشد چرا که از طرفی داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها طلبکار هستند و دچار مشکل می‌شوند لذا باید برای پرداخت هدفمندی یارانه‌ها منابع دولتی پیش‌بینی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به رئیس دیوان محاسبات کل کشور اظهار داشت: از آنجایی که تفریغ بودجه دیر به مجلس می‌رسد باید زودتر برای آن اقدام شود چرا که نمایندگان برای بررسی بودجه سال ۹۷ باید اطلاعات کاملی از سال‌های گذشته داشته باشند. 

منبع:خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :