محمد شریعتمداری در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری تأمین مالی طرح‌های معدنی صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی و بانک صنعت و معدن، اظهارداشت: خوشبختانه با نظر مبارک مقام معظم رهبری اجازه استفاده از ۱/۵میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها و بخش‌های زیر ۱۰هزار نفر کشور داده شده و به محض اینکه این اعتبار در اختیار دولت قرار گرفت، آیین‌نامه اجرایی آن تنظیم شد و در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید و ان‌شاء‌الله به اجرا درخواهد آمد. 

شریعتمداری تأکید کرد: در این قانون و نیز آیین‌نامه اجرایی آن معدن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و با توجه به نقش معدن در ایجاد اشتغال بخش‌ها و روستاهای کشور و گسترده بودن فعالیت‌های معدنی به خصوص کوچک و متوسط در پهنا و گستره ایران اسلامی این امکان هست که در ایجاد اشتغال مولد نقش مؤثری ایفا کند. 

 

وی اظهار کرد: به همین دلیل بخش معدن به طور ویژه در قانون و آیین‌نامه اجرایی به صراحت ذکر شده و بخشی از این منابع هم علاوه بر منابع قبلی در اختیار بخش معدن قرارگرفت. 

وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت افزود: برای اینکه بتوانیم از مجموع منابع موجود استفاده اهرمی بکنیم و بتوانیم بخش قابل ملاحظه‌ای ازمنابع سیستم بانکی را در اختیار بخش صنعت و معدن قرار دهیم، تفاهمنامه‌هایی را در یک سلسله تفاهمنامه‌های زنجیره‌ای با بانک‌های عامل پیش بردیم که ان‌شاء‌الله با افزایش سرمایه صندوق این تفاهمنامه نیز افزایش پیدا می‌کند. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۵ ستاره رئال و بارسا که به تیم رقیب علاقه داشتند

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه اخیر یاد‌آور شد: مقدماتی که بخشی از آن را ملاحظه می‌کنید در راستای این سیاست کلان و کلی دولت خدمتگزار و شخص دکتر روحانی است و بسیار خوشبختم که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی تفاهمنامه‌ای را با بانک صنعت و معدن که هر دو در عرصه حمایت از معدن و صنایع معدنی پیشتاز هستند به امضا رساندند. 

 

وی گفت: قبلاً این صندوق با حداقل سرمایه توان حضور در فعالیت‌های حمایتی بخش معدن را نداشت و با تصویب به موقع قوانین و مقررات لازم و اجرای سازمان برنامه و بودجه طی ماه‌های اخیر این سرمایه حدود ۱۰برابر افزایش یافت و این قدم بزرگی است. 

 

تغییر تعرفه واردات ۳۸۰ قلم کالا

وزیر بازرگانی در خصوص واردات کالا از امریکا اظهار داشت: در مورد واردات محصولاتی که عرضه آنها در کشور کافی است، هم نظام تعرفه‌ای و هم در برخی موارد، ممنوعیت واردات صورت می‌گیرد. 

 

محمد شریعتمداری افزود: در حال موجود نیز حدود ۳۸۰ قلم کالا برای تغییر تعرفه و به منظور حمایت از تولید داخلی، پیشنهاد را تقدیم هیئت وزیران کرده‌ایم و در جلسات کارشناسی مختلف با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، مورد بحث قرار گرفته است و در جلسه چهارشنبه دولت احتمالاً به تصویب خواهد رسید. شریعتمداری ادامه داد: به این ترتیب حمایت بیشتری از تولید داخلی در مقابل رقبای مختلفی که در دنیا هستند، به عمل خواهیم آورد. 

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - پیامبر تامین مسکن را وظیفه حاکمیت می‌دانست

وی در خصوص پیمان‌های دوجانبه پولی بین ایران و سایر کشورهای دنیا نیز گفت: پیمان‌های پولی مشترک، منافعی برای هر دو طرف به ارمغان خواهد آورد و به تازگی نیز پیمان مشترک پولی با ترکیه به امضا رسیده است که امیدواریم همه تجار بتوانند در فعالیت‌های خود استفاده کنند، ضمن اینکه تمام تجار فعال در تجارت ایران با ترکیه و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، می‌توانند از پول ملی در تبادلات خود استفاده کنند. 

  

رونق فعالیت‌های معدنی 

وی به سهم بخش صنعت و معدن از میزان تسهیلات بانکی اشاره کرده و افزود: از مجموع ۶۰۰ هزارمیلیارد تومان منابع بانکی که در اختیار فعالیت‌های اقتصادی قرارمی گیرد باید ۴۰ درصد به بخش صنعت و معدن اختصاص یابد و امروز خوشبختانه ۳۲ درصد از این سهم را در اختیار داریم. 

شریعتمداری گفت: بخشی از آن به صورت چرخشی در اختیار صنایع و معادن فعال قرارمی گیرد و بخشی برای فعالیت‌های توسعه‌ای و بخش دیگری برای سرمایه در گردش مورد استفاده واقع می‌شود. 

 

وی تصریح کرد: علاوه بر این، دولت حدود ۵۰هزارمیلیارد تومان در سرفصل‌های مختلف برای طرح رونق تولید و نوسازی صنعتی کشور اختصاص داده که منابع بانکی را دراختیار واحدهای تولیدی کشور قرار می‌دهد. 

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - یکی از پیامدهای فتنه اجماع برای مانع‌های بیشتر علیه ایران بود/ کاهش فروش نفت بر اثر مانع

شریعتمداری درادامه دولت دوازدهم را دولت رونق فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی کشور اعلام کرد و افزود: تمام سعی‌مان را در افزایش سهم این بخش در اقتصاد کشور و ارزش افزوده تولید ناخالص داخلی کشور و حوزه صنعت و معدن انجام می‌دهیم و امیدواریم در چهار سال پیش رو گام‌های مؤثری برداریم. 

 

وزیر صنعت تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت دوازدهم، با تأکیدات دکتر روحانی توجه به حوزه معدن است، یعنی نگاه دولت به استفاده اهرمی از بودجه برای توسعه فعالیت‌های صنعتی و معدنی است که ظهور و بروزش را مشاهده می‌کنید. 

شریعتمداری تأکید کرد: توصیه من این است که در تأمین منابع که صندوق در اختیار بخش‌های گوناگون قرار می‌دهد به موضوع ایمنی معادن به ویژه در معادن زغال‌سنگ که شرایط ایمنی نامتعادلی دارند، توجه شود و بعد در کنار آن در سایر معادن در اولویت کار صندوق قرار بگیرد. 

وی افزود: اگر چه ممکن است این اقدام مستقیماً در ایجاد اشتغال نقش ایفا نکند اما ایمنی واحد‌های معدنی باعث جذب نیروهای جوان به سمت فعالیت‌های معدنی می‌شود و ما باید مرهون سعی همه معدنکاران و کارگران معدنی که  در زیرزمین و در بدترین شرایط در تبدیل این ثروت ملی و این دارایی بزرگ به فعالیت‌های مولد سازنده در اقتصاد کشور نقش دارند، باشیم.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :