به گزارش شمس آباد، سیف طرح اصلاح نظام بانکی، ساماندهی بازار ارز، برنامه ریزی برای پشتیبانی از کالای ایرانی و تقویت و پیاده سازی نظام نوین نظارت را اصلی‌ترین برنامه‌های نظام بانکی در سال ۱۳۹۷ معرفی کرد.

به گزارش بانک مرکزی، ولی اله سیف در دیدار مدیران عامل شبکه بانکی، ساماندهی موسسات غیرمجاز را از بزرگترین اقدامات بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ خواند و گفت: موسسات غیرمجاز که در سال‌های اخیر با ایجاد اختلال در بازار پول کشور، انتظام بخشی به بازار پول را با موانع و معضلاتی روبرو کرده بود، در سال ۱۳۹۶ با همکاری ارکان حاکمیتی و همت همکاران بانک مرکزی ساماندهی شدند. فعالیت این موسسات که با جذب سپرده و سرمایه گذاری آن در بازار‌های پرریسک، سرمایه‌های مردم را در معرض نابودی قرار داده بود هم اکنون ساماندهی شده است و امروز هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در سطح کشور وجود ندارد.

سیف با اشاره به آثار مخربی که ادامه دار شدن فعالیت‌های موسسات غیرمجاز برای اقتصاد کشور به همراه داشت، افزود: بخش نظارت بانک مرکزی علی رغم تمام فشار‌های موجود گام مهمی در انتظام بخشی به شبکه بانکی برداشت و امروز دیگر بانک‌ها در وادی رقابت مخربی که برای تجهیز گران قیمت منابع به واسطه حضور غیرمجاز‌ها شکل گرفته بود، قرار نمی‌گیرند. همچنین بانک مرکزی، دستگاه‌های حاکمیتی و شبکه بانکی همواره باید آمادگی مقابله با بروز و ظهور چنین خطراتی را داشته باشد و اجازه شکل گیری مجدد چنین پدیده‌های مخربی را ندهند.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: در سال جاری مجاهدت می‌کنیم فرآیند بازپرداخت باقی مانده سپرده‌های سپرده گذاران در موسسات غیرمجاز از طریق شناسایی دارایی‌های غیرمجاز‌ها انجام شود.

شبکه بانکی در راستای پشتیبانی از کالای ایرانی، برنامه ریزی کند

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : داستان تکراری آزادسازی قیمت گذاری خودرو و نقش شورای رقابت

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام «پشتیبانی از کالای ایرانی» بواسطه مقام معظم رهبری عنوان کرد: شبکه بانکی برای تحقق این هدف باید برنامه ریزی و خط مشی خود را تعیین کند و علی رغم وجود عدم تعادل‌هایی که در نظام بانکی وجود دارد، تمام توان خود را برای استفاده بهینه از منابع موجود در راستای اشتغال زایی و پشتیبانی از کالای ایرانی به کار گیرد.

سیف، هدفمند کردن اعطای تسهیلات را اولویت شبکه بانکی خواند و تاکید کرد: همه همکاران نظام بانکی بایستی به گونه‌ای هدفگذاری و عمل کنند که هیچ منبعی از نظام بانکی به هدر نرود و بیش از هر زمانی، شاهد تخصیص منابع در راستای تولید و اشتغال باشیم. در این راستا بانک مرکزی با بانک‌های دولتی و خصوصی نشست‌هایی را برای ترسیم برنامه‌ها و نحوه عملیاتی کردن آن‌ها از هفته اتی برگزار خواهد کرد.

تخصیص ۴۸ میلیارد دلار ارز برای واردات 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بهبود مراودات بانکی کشور با بانک‌های دنیا تصریح کرد: در سال گذشته ۴۸ میلیارد دلار ارز مبادله‌ای برای واردات کالا‌ها و خدمات از سوی بانک مرکزی اختصاص داده شده که در مقایسه با سال پیش از آن که ۳۹ میلیارد دلار بود افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.

سیف همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه نیما (نظام یکپارچه مبادلات ارزی) افزود: با راه اندازی این سامانه، تمام مبادلات ارزی کشور در بستری امن، انجام و تامین و تخصیص ارز به صورت برخط برای تمام صادرکنندگان و واردکنندگان فراهم می‌شود. این سامانه امکان مدیریت بهینه بازار ارز برای سیاستگذار را نیز فراهم می‌کند.

اعطای ۵۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی شبکه بانکی

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - مجاهدت در دو جبهه سازندگی و دفاع از میهن

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به رشد ۲۴ درصدی اعطای تسهیلات در یازده ماهه سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۵ تصریح کرد: از ۵۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده بواسطه شبکه بانکی در سال ۱۳۹۶، ۶۲ درصد به منظور سرمایه در گردش برای استفاده از ظرفیت‌های تولید و ۲۸ درصد نیز به صورت سرمایه گذاری در قالب طرح‌های جدید به بخش‌های مختلف اقتصاد کشور اختصاص یافته است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۶ همچنین ۱۴۴۵ فقره تسهیلات معادل ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش بنیان اعطا شده است. همچنین ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز در اختیار بخش خودرو سازی قرار گرفته است چرا که این دو حوزه نقش مهم و موثری در ایجاد اشتغال کشور ایفا می‌کنند.

سیف با اشاره به پرداخت یک میلیون و ۱۷۵ هزار فقره وام ازدواج در سال ۱۳۹۶ نیز گفت: پرداخت این تعداد تسهیلات علی رغم افزایش رقم آن به ۱۰ میلیون تومان با همت مضاعف شبکه بانکی عملیاتی شد و امیدواریم در سال جدید نیز با همت همکاران، گامی بزرگ در راستای این امر حسنه برداریم.

بانکداری الکترونیک پیشرفت چشمگیری داشته است

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : قصد دیدار آمریکایی‌ها را در حاشیه المپیک زمستانی نداریم

رئیس کل بانک مرکزی بهبود وضعیت ارائه خدمات بانکداری الکترونیک را نشانگر اهمیت آن در بانکداری خواند و گفت: در حالی که ۱۰ سال پیش نسبت اسکناس به نقدینگی ۱۵ درصد بود، امروز این نسبت به ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرده است که نشانگر عملکرد خوب بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی و بانک هاست که حجم عظیمی از مبادلات و تراکنش‌ها را بدون کوچکترین مشکلی انجام می‌دهند.

اصلاح نظام بانکی اولویت اول بانک مرکزی و نظام بانکی در سال جاری است

سیف ضمن تاکید بر اهمیت طرح اصلاح نظام بانکی گفت: طرح اصلاح نظام بانکی برای از بین بردن عدم تعادل‌هایی که در شبکه بانکی وجود دارد از امسال آغاز می‌شود و امیدواریم با انسجامی که در حاکمیت برای این موضوع به وجود امده است گام‌های موثری را در این زمینه برداریم.

رئیس کل بانک مرکزی، ساماندهی بازار ارز از طریق سامانه نیما و همچنین تقویت و پیاده سازی نظام نوین نظارتی را از دیگر برنامه‌های بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ برشمرد.

منبع: مهر

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :