به گزارش شمس آباد، علی فروزان در نشست خبری در توضیح میزان هتل‌ها و ایجاد نمایشگاه در منطقه آزاد ماکو گفت: برگزاری نمایشگاه در مناطق آزاد ماکو به علت نبود هتل دشوار است و در سعی هستیم تا با افزایش میزان اقامتگاه‌ها از ظرفیت‌های این منطقه به نحو مطلوب استفاده کنیم.
 

وی در ادامه افزود: در مجموع در منطقه آزاد ماکو ۳۰۰ خودرو وجود دارد این منطقه جزو جوانترین مناطق آزاد در کشور به حساب می‌آید.

 مدیرعامل مناطق آزاد ماکو با اشاره به اینکه در سعی هستیم تا فرودگاه منطقه آزاد ماکو را سریع‌تر تکمیل کنیم گفت: در سعی هستیم تا باندهای فرودگاه منطقه آزاد ماکو را به سرعت تکمیل کرده تا تعداد پروازها از هفته‌ای ۵ پرواز افزایش یابد و از این طریق شرایط ترمینال صادراتی نیز فراهم شود.

فروزان تصریح کرد: در سال ۹۳ یکی از طرح‌های صنعت پتروشیمی مصوبه گرفت که در این راستا ۱۰۰ هکتار زمین، ۱۰ میلیون مترمکعب آب به آن اختصاص داده شد که در ۳ سال اخیر در گیرودار تخصیص گاز بوده و خوشبختانه این امر نیز در ۲ ماه گذشته اجرایی و عملیات این واحد پتروشیمی آغاز شد. که در این میان درآمد آن ۲ میلیارد دلار به علاوه ایجاد اشتغال و بحث فاینانس بوده است.

وی در این‌باره ادامه داد: این واحد پتروشیمی دارای ۱۵ واحد زیردستی است و سرمایه‌گذاران متعددی از داخل و خارج از کشور دارد.

مدیرعامل مناطق آزاد ماکو در توضیح سهامداران پروژه سرمایه‌گذاری پتروفرهنگ تصریح کرد: سرمایه‌گذاران پروژه پتروفرهنگ صاحبان کارخانه قند آذربایجان، شرکت‌های خارجی (اروپا و چین و عربستان) که هنوز کاملاً مشخص نشده هستند ولی احتمال دارد در این میان عربستان به علت چسبیدن معافیت مالیاتی از جنبه گاز و به‌علاوه انتقال تکنولوژی یکی از سرمایه‌گذاران مربوط به این بخش باشد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : ظهور علائم بیماری از روی ناخن

فروزان در خصوص تأمین آب پروژه‌های پتروشیمی در منطقه آزاد ماکو اظهار کرد: منطقه آزاد ماکو دارای ۹ رودخانه است که آب از رودخانه ارس تا سایر رودخانه‌ها کشیده شده و آب اضافه به دریاچه مازندران روانه می‌شود.

به علاوه آب از ذخیره آذربایجان غربی بوده که سهم این بخش ترجیحاً‌به صنعت پتروشیمی تخصیص داده شده است و در خصوص سرمایه‌گذاری پتروشیمی ماکو در حال مذاکره با کشورهای اروپایی به‌خصوص چین هستیم.

وی با اشاره به اینکه سهم صد درصدی پروژه های صنعتی ماکو از آن هندی‌هاست گفت: پروژه‌های صنعتی ماکو صد درصد بوسیله شرکت‌های هندی مدیریت می‌شوند.

مدیرعامل مناطق آزاد ماکو در توضیح میزان درآمد منطقه آزاد ماکو از تولید این منطقه گفت: در سال گذشته ۴۲ میلیون صادرات از طریق تولید در منطقه داشته‌ایم که سهم صادرات مجدد ۵۰۰ هزار دلار بوده است. و براساس آخرین آمار ۹ماهه سال جاری ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار صادرات مجدد از طریق مناطق آزاد ماکو صورت گرفته که با توجه به کاهش واحدهای تولیدی در برنامه سال جاری پیش‌ّبینی می‌شود این درآمد کاهش یافته و مجموعاً به ۱۵ میلیون دلار برسد.

فروزان با اشاره به سهم ۱۸۰۰ نفری گردشگر در منطقه آزاد ماکو گفت: سهم جذب گردشگر در منطقه آزاد ماکو ۱۸۰۰ نفر است که حداقل ۱ شب در این منطقه اقامت داشته‌اند و از لحاظ گردشگر کیش رتبه اول و ماکو رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

وی یادآور شد: تا انتهای سال گذشته ۴ میلیون نفر تردد ماشین در منطقه آزاد ماکو صورت گرفته که از این رقم ۵/۳ میلیون نفر به‌جز خودروهای کامیون بوده‌اند.

مدیرعامل مناطق آزاد ماکو با اشاره به میزان تخت‌خواب در منطقه آزاد ماکو گفت: جمعاً در هتل‌های این منطقه ۵۰۰ تخت وجود دارد که در ۳ هتل است و این هتل‌ها ۴ستاره و ۵ ستاره هستند که امیدواریم با اتمام پروژه‌های پیش‌رو بتوانیم از سال ۹۸ سهم گردشگر را در این منطقه افزایش دهیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : جبهه متحد مقاومت، تراژدی رژیم صهیونیستی و مزدوران آن - شمس آباد

فروزان تصریح کرد: منطقه آزاد ماکو دارای ۹ رودخانه و ۶ سد است و سد هفتم نیز در حال احداث است که جمعاً‌۱۴۰۰ میلیارد تومان منابع به آن تخصیص داده شده است گفتنی است که روخانه ارس از نظر تولید شیلات در رودخانه‌ها رتبه اول را به خود اختصاص داده. این در حالی است که برای تولید خاویار در این منطقه بیش از ۳۰۰ هکتار زمین بوسیله بخش خصوصی اختصاص داده شده و در این راستا اقدامات مؤثر دیگری در حال انجام است.

وی در توضیح شرایط فرودگاه منطقه آزاد ماکو بیان کرد: در حال اکنون هفته‌ای ۵ پرواز به منطقه آزاد ماکو صورت می‌گیرد که با نصب دستگاه‌ها در فرودگاه امکان توسعه پروازها از سال آینده فراهم خواهد شد و با اتمام خدمات زیربنایی و روبنایی این فرودگاه تا آخر فروردین ماه سال آینده به‌صورت رسمی افتتاح می‌شود.

مدیرعامل مناطق آزاد ماکو در خصوص تأثیر افزایش عوارض خروج از کشور بر گردشگری گفت: افزایش عوارض برای بومیان مناطق قطعاً تأثیر منفی خواهد داشت زیرا در ۹ ماهه سال جاری بیش از ۷۰۰ هزار نفر از کشور خارج شده‌اند که سهم ترکیه ۳۸ میلیون گردشگر خارجی بوده و سهم مربوط به ایران تنها ۴ میلیون گردشگر بوده است.

فروزان تصریح کرد: سهم کالای همراه مسافر در سال گذشته ۱۰ میلیون دلار بوده و این در حالی است که منطقه آزاد ماکو هیچ سرمایه‌گذاری مشترک و مشخصی با سایر کشورها در حال اکنون ندارد و تا زمانی‌که مشکلات مناطق آزاد و کمبودها در این منطقه حل نشود نمی‌توانیم با کشوری مثل ترکیه رقابت کنیم زیرا هنوز مشکلات بانکی حل نشده و نتوانسته‌ایم سرمایه‌گذاری‌های مشترک چندانی داشته باشیم.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - رقم قطعی افزایش حقوق کارمندان دولت اعلام شد

وی در توضیح میزان سرمایه‌گذاری در بزرگراه‌های مناطق آزاد ماکو گفت: در بخش نیروگاهی ۷ هزار مگاوات سرمایه‌گذاری داشته‌ایم و قابل ذکر است که از ۵۸ کیلومتر بزرگراه ۲۰ کیلومتر آسفالت، ۲۰ کیلومتر دیگر در دست احداث و مابقی تا سال آینده به اتمام خواهد رسید. این در حالی است که ۳۸ کیلومتر کمربندی منطقه آزاد ماکو به اتمام رسیده و تنها آسفالته کردن آن و بهره‌برداری از آن باقی مانده که تا اردیبهشت سال آینده محقق خواهد شد.

مدیرعامل مناطق آزاد ماکو در خصوص شرایط پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو گفت: پایانه صادراتی مربوط به این منطقه پیشرفت خوبی داشته که بر صادرات مواد اولیه از ۲۰ تن به ۴۰ تن افزایش داشته است.

فروزان در توضیح شرایط میراث فرهنگی در مناطق آزاد ماکو گفت: بهبود شرایط میراث فرهنگی در منطقه آزاد ماکو ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته و در سعی هستیم تا سال ۲۰۲۰ به کیفیت مطلوبی برای به ثبت رساندن منطقه آزاد ماکو در جهان باشیم.

وی یادآور شد در بخش راه‌آهن و ترانزیت هنوز اقدامی در منطقه آزاد ماکو صورت نگرفته و در سعی هستیم تا این بخش را نیز به خطوط ریلی وصلت کنیم.

مدیرعامل مناطق آزاد ماکو با اشاره به سهم بالای منطقه آزاد ماکو در سال اقتصاد مقاومتی یادآور شد: در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال سعی کرده‌ایم تا سهم بیکاری را در این منطقه از ۱۲ درصد به ۸ درصد برسانیم و افراد شاغل سال ۹۲ از ۴۰۰ نفر در سال جاری به ۲۵۰۰ نفر افزایش یافته‌اند و این در حالی است که ۸۶ واحد صنعتی در این منطقه وجود دارد و ۲۴ واحد تولیدی دیگر نیز در دست احداث است و شایان ذکر است که این منطقه دارای ۳ شهرک صنعتی نیز است.

منبع:میزان

این خبر را به اشتراک بگذارید :