اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که کدام ابزار حمایتی می تواند بیشترین مدد را به رونق تولید ملی کرده و موجب از بین رفتن رکود در این حوزه شود.

آنچه که همیشه در ایران مرسوم بوده، این است که تا بحث مدد دولتی ها به تولید مطرح می شود، این مدد تحت عنوان تسهیلات و منابع مالی ارائه شده و به‌طور معمولی هم نتیجه ای کوتاه مدت و سطحی در بردارد و نمی تواند دارویی اساسی برای درمان قطعی تن رنجور تولید کشور به حساب بیاید.

بسیاری از صاحبنظران معتقدند که به جز تزریق نقدینگی در برهه زمانی خاص باید به فکر تدبیر دیگری باشیم تا اثرات بلند مدت ب

در واقع باید به این نکته اشاره کرد که اقتصاد مقاومتی می‌‌خواهد در شرایط فشار به کشور، راه رشد و شکوفایی اقتصادی کشور را تعیین و رهنمون کند و تولید از طریق تکیه‌ به مردم و مردمی‌کردن اقتصاد، مدیریت مصرف، کاهش وابستگی به نفت، کار‌آفرین کردن اقتصاد، نو‌آوری، استفاده حداکثری از زمان و منابع و امکانات، فعال کردن واحد‌های کوچک و متوسط اقتصادی به این مهم مدد می‌کند.

رونق تولید در کشور در گرو پشتیبانی
فریدون احمدی عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  اظهار کرد: رونق تولید در کشور منوط به پشتیبانی همه جانبه تمام اجزای مرتبط با تولید در کشور است.

وی در ادامه با بیان این موضوع که توجه به مقوله تولید باید به سمت صادرات هدایت شود،گفت: در صورتیکه صادرات در کشور، محور اصلی تولید باشد نه تنها می تواند تولید را تحریک کند؛ بلکه موجب تقویت برند ایرانی در بازارهای خارجی خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : انتقاد یوسف نژاد از بی‌توجهی به باغداران مرکبات مازندران

احمدی تصریح کرد: یکی از برنامه های همیشگی دولت در راستای مدد به رونق تولید، افزایش نقدینگی از طریق واریز تسهیلات به این حوزه بوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از این نوع واریز منابع به تولید بیان کرد: این نوع وام دهی به  تولیدکننده ای که کالای مرغوب و مشتری بازار ندارد به معنای هدررفت منابع دریافتی و سرمایه ملی کشور است.
احمدی تاکید کرد: باید تخصیص منابع به ترتیب اولویت بندی صورت گرفته و بعد از اعطای منابع به صادرکنندگان، به سراغ تولیدکنندگانی برویم که کالای مرغوب دارند اما میزان سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت آنها کم است.

وی در خاتمه با اشاره به راهکارهای رونق تولید در صنایع کشور یادآور شد: پشتیبانی و پشتیبانی از صنایع صادرات محور و تجهیز آنها به ماشین آلات و دستگاه های روز دنیا و مشارکت ساخت با خارجی ها، می‌تواند نویددهنده تحول مثبتی در تولید صنعتی کشور باشد.

عقب ماندگی تولیدات داخلی با پشتیبانی های تعرفه ای دولت
 رضا علیزاده عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید بررسی شود که مجموع مدد های مختلفی که در سال های گذشته به تولید ملی شده است تا چه حد توانسته دردی از تولیدکننده کشور را درمان کند.

وی با بیان اینکه نتایج موجود نشان می‌دهد که مدد های صورت گرفته تا به حال نتیجه مثبتی نداشته، افزود: برخلاف آنچه که بسیاری از تولیدکنندگان از آن شاکی هستند و ادعا می‌کنند که ظرفیت های دولت برای پشتیبانی همه جانبه از تولید، کافی نبوده است اما باید در نظر داشته باشیم که در بیشتر مواقع این پشتیبانی های بیش از اندازه بوده که موجب عدم پیشرفت تولید در کشور شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : «لوموند» مدعی سفر محرمانه رئیس سرویس اطلاعاتی سوریه به ایتالیا شد

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس با انتقاد از نظام تعرفه ای سنگین بر واردات کالا ، تصریح کرد: پشتیبانی های تعرفه‌ای دولت موجب شده تا تولیدات ایرانی از پیشرفت های جهانی عقب مانده و نتوانند خود را دربازاهای جهانی به روز کنند.

وی ادامه داد: اکنون زمان آن رسیده که با روش های درست و کارشناسانه تولید ملی را تقویت کنیم و مدد ها فقط به خاطر یک تاثیر کوتاه مدت اتفاق نیفتد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس  با اشاره به هدایت صنایع به سمتی که پتانسیل بیشتری دارند، اضافه کرد: در ۳۰ سال گذشته هرگونه حمایتی که ممکن بود از صنعت خودروسازی کردیم تا جاییکه حتی از جیب مصرف کننده داخلی زدیم اما خودروسازان ما در به‌روزرسانی صنعت خود، موفقیتی کسب نکردند.

علیزاده تاکید کرد: باید بپذیریم که برخی از صنایع پتانسیل مورد نیاز برای تولید در داخل ایران را ندارند.

وی درخاتمه یادآور شد: با تخصیص درست منابع و پشتیبانی از صنایعی مانند فرش دستباف که ظرفیت رشد در ایران را دارند،مدد موثرتری به صنعت کشور کرده ایم و می‌توانیم امیدوار باشیم کشتی صنایع کشور در آینده به گِل نمی‌نشیند.

پشتیبانی از تولید باید در حوزه فرهنگی باشد
اما علی صدری رئیس خانه صنعت معدن وتجارت جوانان معتقد است؛ پشتیبانی های دولتی از صنایع کشور به جای پشتیبانی های مالی باید به سمت پشتیبانی های فرهنگی پیش رود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : من مالک سوریه نیستم/ نشست آستانه کافی نیست/ تایید از تروریسم باید متوقف شود

 علی صدری رئیس خانه صنعت معدن وتجارت جوانان در رابطه با مبحث کانالیزه کردن پشتیبانی های دولتی از صنایع، اظهار کرد: در بسیاری از موارد پشتیبانی های مسئولان از تولید می‌تواند به صورت فرهنگ سازی در جامعه باشد، به این معنا که دولت از تمام توان اجرایی خود را در این راستا بهره برده و تولید را پشتیبانی کند.

وی در ادامه افزود: یکی از ابزارهای قوی که در اختیار دولت قرار دارد،رسانه ها هستند که می توانند با تبلیغات کافی و تاثیرگذار از صنایع پشتیبانی کنند.

صدری تصریح کرد: هزینه های تبلیغات آنقدر بالاست که تولیدکننده های داخلی توان پرداخت هزینه های آن‌ را ندارند. اگر قصد داریم از تولید ملی پشتیبانی کنیم، باید مشوق‌هایی در زمینه تبلیغات به آن تعلق دهیم.

رئیس خانه صنعت معدن وتجارت جوانان اذعان کرد: تمام رسانه ها و بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح کشور نه تنها باید یک کالای ایرانی را تبلیغ کنند، بلکه باید به تبلیغ و ترویج تولیدات ملی بپردازند.

صدری با بیان این موضوع که با افزایش توان داخلی می توانیم به راحتی با محصولات خارجی رقابت می‌کنیم، تاکید کرد: شهرداری موظف است تبلیغات شهری را در ماه چند روز به صورت رایگان به تبلیغ مصرف کالای ایرانی اختصاص دهد.

وی در پایان یادآور شد: یکی از دلایل اصلی مصرف کالای خارجی بواسطه مردم، عدم شناخت نسبت به کالاهای ایرانی است.

منبع:شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :